WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання - Реферат

Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання - Реферат

палуби судна, що стоїть в порту, у воду впала людина. На палубі лежить вільна бухта троса. Якщо ви кинете людині кінець, то навряд чи вона зможе по ньому підійнятися на борт: трос може виявитися синтетичним, а в порту на поверхні води звичайно є шар нафти Руки того, людини, що впала за борт, ковзатимуть по тросу, який не має мусінгів. У такій ситуації виручають "пожежні сходи".
Як уже згадувалося, простий вузол є складовим елементом багатьох корисних вузлів. "Пожежні сходи" складаються з серії простих вузлів, які дуже швидко в'яжуться один за одним (за півхвилини можна зав'язати 20 вузлів). Вони прекрасні своєю простотою і ефективністю, але вимагають навику та чіткості у виконанні.
Мал. 7. "Пожежні сходи"
В'язка цього вузла починається з формування певного числа калишок, заведених одна за одну. Візьміть в ліву руку ходовий кінець троса, відступивши від його краю 15-20 сантиметрів. Зробіть першу калишку діаметром не більше 10 сантиметрів так, щоб корінний кінець троса був знизу. Потім зробіть таку саму калишку і притисніть великим пальцем лівої руки до кінчиків інших. Таким самим чином зробіть 5-7 калишек, рівно укладених одна на одну.
Щоб вони не з'їжджали і не переплутувалися, надіньте їх на витягнуті вгору пальці (окрім великого) лівої руки. У вас вийде свого роду мотузяний "стаканчик". Обережно зніміть його з пальців так, щоб він не розсипався і не сплюснувся. Тепер ходовий кінець, який ви тримали в лівій руці, пропустіть всередину цього "стаканчика" і виведіть його назовні з іншого боку. Покладіть "стаканчик" на ліву долоню і обхватіть його з усіх боків п'ятьма пальцями. Заломленими кінчиками пальців правої руки притримуйте верхній шлаг "стаканчика" і поволі, без ривків, тягніть за ходовий кінець троса, що стирчить з "стаканчика" вгору. По мірі витягування цього ходового кінця на ньому зав'язуватимуться прості вузли. Їх число відповідатиме числу зроблених калишек, а відстань між ними - довжині їх кола.
Описаним способом вузли можна швидко зав'язати, закріпити один кінець мотузка за батарею, за ніжку ліжка (столу), інший кінець викинути у вікно і при необхідності спуститися по мотузку вниз (наприклад, на випадок пожежі).
II. ВУЗЛИ, ЩО НЕ ЗАТЯГУЮТЬСЯ
Простий напівштик (мал. 8).
Простий напівштик, будучи найпростішим з вузлів, що не затягуються, знаходить широке застосування в морській справі. Він служить завершуючим елементом багатьох вузлів. Ходовий кінець троса обнесіть навколо предмету, до якого хочете прив'язати трос, потім навколо корінного кінця троса і пропустите в петлю, що утворилася.
Після цього ходовий кінець троса прикріпите сутичкою до корінного кінця. Зав'язаний таким чином вузол надійно витримує сильну тягу. Він може пересунутися до предмету, але ніколи не затягнеться.
Простий напівштик застосовується для з'єднання двох тросів "чужими" і "своїми" кінцями.
Мал. 8. Простий напівштик
Простий штик (мал. 9).
Два однакові напівштика складають вузол, який моряки називають простим багнетом. Вираз "накинути напівштик" означає додати до вже зробленого вузла ще одне обнесення і перехрещення ходового кінця навколо корінного кінця троса. На схемі показаний широко вживаний в морській справі вузол, що не затягується, - один з найпростіших і надійніших вузлів для кріплення швартовів за причальні кнехти, бітенги, пали. Щоб відрізнити правильно зав'язаний штик від неправильного штика, дві петлі вузла потрібно зблизити. Якщо при цьому вийде вибленочний вузол (див. мал. 28), то, значить, простий штик був зав'язаний правильно. У такого штика його ходовий кінець як після першої, так і після другої калишек повинен виходити однаково над або під своїм кінцем.
Моряки нерідко застосовують два прості штика для тимчасового з'єднання двох швартовів, кабельтових і тросів.
На березі цей нехитрий, але надійний вузол можна застосовувати у всіх випадках, коли трос необхідно тимчасово прикріпити до якого-небудь предмету для сильної тяги, наприклад за крюк при буксируванні автомобіля.
Мал. 9. Простий штик
Простий штик зі шлагом (мал. 10).
От простого штика цей вузол відрізняється одним додатковим шлагом навколо предмету, до якого кріплять трос. Він так само служить в основному для кріплення тросів при швартуванні за кнехти, бітенги і пали, але застосовується, на відміну від простого багнета, в тих випадках, коли не виникає необхідності швидко віддати швартови. Цей вузол зручний також для кріплення троса до гаку, огону, риму і ін. Два шлага навколо предмету роблять цей вузол надійнішим при тривалих стоянках, в усякому разі, він за рахунок додаткового шлага перетреться не так швидко, як простий штик.
Мал. 10. Простий штик зі шлагом
Рибальський штик (якірний вузол) (мал. 11).
Один з найбільш відповідальних випадків застосування вузла в морській справі - це прив'язка якірного каната до якоря. За п'ять тисяч років існування судноплавства люди для цієї мети не могли придумати надійнішого вузла, ніж рибальський штик. Перевірений багатовіковим досвідом морської практики, цей вузол визнаний моряками всіх країн як найнадійніший для прикріплення каната до риму або до скоби якоря.
Рибальський штик (або якірний вузол) якоюсь мірою схожий з простим штиком зі шлагом (див. мал. 10). Відрізняється від нього тим, що перший з двох напівштиків проходить додатково усередині шлага, що обхвачує предмет. Застосовуючи цей вузол для якоря, завжди необхідно прихоплювати ходовий кінець чимось до корінного. В цьому випадку, навіть при дуже сильній тязі, рибальський штик не затягується і надійно тримає. Його можна сміливо застосовувати у всіх випадках при роботі з тросами, коли вони схильні до сильної тяги.
Мал. 11. Рибальський штик
III. ВУЗЛИ ДЛЯ СКРІПЛЕННЯ ДВОХТРОСІВ
Дубовий вузол (мал. 12).
Моряки застосовують його лише у виняткових випадках, коли виникає необхідність дуже швидко зв'язати два троси. Хоча з'єднання рослинних тросів дубовим вузлом цілком надійне, воно має серйозний недолік: сильно затягнутий вузол дуже важко потім розв'язати, особливо якщо він намокнув. Крім того, зав'язаний таким вузлом трос має меншу міцність і при роботі створює небезпеку за що-небудь зачепитися при своєму русі. Єдині його позитивні якості - це швидкість, з якою його можна зав'язати, і надійність.
Щоб з'єднати два троси, їх кінці потрібно скласти уподовж докупи, з відступом 15-20 сантиметрів від країв, зав'язати простим вузлом обидва кінці як одне ціле.
Не намагайтеся зв'язувати цим вузлом синтетичні троси і волосінь: на них він повзе.
Мал. 12. Дубовий вузол
Фламандський вузол (мал. 13).
Це один з якнайдавніших морських вузлів, який застосовували на кораблях для з'єднання двох тросів як тонких, так і товстих. Фактично це та ж вісімка, зав'язана двома кінцями. Існує два способи в'язки цього вузла. Перший показаний на схемі.
Спочатку на кінці одного із зв'язуваних разом тросів зробіть вісімку (див. мал. 3). Назустріч виходу з неї ходового кінця введіть ходовий кінець другого троса і повторіть фігуру "8", зав'язану на першому тросі. Після цього, вхопившись за кожні два кінці, зліва і справа, рівномірно починайте затягувати вузол, прагнучи зберегти його форму.
Для остаточного затягування вузла тягніть за корінні кінці тросів.
Мал. 13. Фламандський вузол
Водяний вузол (мал. 14).
Не менш міцним вважається з'єднання двох тросів

 
 

Цікаве

Загрузка...