WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання - Реферат

Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання - Реферат

запобігання розплітанню кінця мотузка, якщо людина не знає, як накласти марку. Простий вузол, не дивлячись на свою примітивність і властивість сильно затягуватися, є складовим елементом багатьох вузлів, про які ми розповімо пізніше.
"Кривавий" вузол (мал. 2).
Від простого вузла цей вузол відрізняється тим, що його ходовий кінець, будучи введений в петлю, ще один раз обноситься навколо корінної частини троса. Це майже удвічі збільшує розміри вузла.
Стародавні жителі Перу - інки - користувалися подібними вузлами з різним числом шлагів у винайденому ними вузликовому листі. Зав'язуючи вузли на вірьовках певного кольору і з числом шлагів усередині кожного вузла від одного дев'яти, вони лічили до п'ятизначного числа.
Існують два способи в'язки таких вузлів. Якщо число шлагів не перевищує трьох, їх роблять ходовим кінцем троса всередину петлі (мал. 2 а), а якщо воно більше, то шлаги роблять навколо корінної частини троса і ходовий кінець пропускають всередину (мал. 2 б).
Мал. 2. "Кривавий" вузол:
а - перший спосіб в'язки; б - другий спосіб в'язки
З далеких часів парусного флоту такі багатократні прості вузли у моряків різних країн називалися "кривавими". У реєстрі покарань матросів військових флотів минулого фігурує забуте в наші дні биття батогами, які іменувалися "кішками". Вони були сплетеним з прядивного троса батогом, що мав від семи до тринадцяти кісок, але частіше - дев'ять. Кожна, з кісок закінчувалася вузлом, на якому було від двох до дев'яти шлагів. "Кішки" підрозділялися на прості та злодійські. Останні були важчими. Ними сікли за крадіжку.
При покаранні матроса боцман (або його помічник) під барабанний бій завдавав удару "кішкою" по голій спині караного. Число ударів обчислювалося дюжинами. Залежно від провини матрос в покарання міг одержати від однієї до дванадцяти дюжин. Звичайно після третього удару на спині з'являлася кров, оскільки вузли, туго затягнуті на кінцях кісок "кішки", прорізали шкіру (звідси і назва вузла).
У наші дні "кривавий" вузол втратив своє призначення і находить інше застосування як в побуті, так і в різних професіях, наприклад, в кравецькій і в палітурній справі для потовщення кінця нитки.
Вісімка (мал. 3).
Цей вузол вважається класичним. Він складає основу півтора десятків інших, складніших вузлів різного призначення. У тому вигляді, в якому він зображений тут, цей вузол в морській справі служить відмінним стопором на кінці троса, щоб останній не вихльостував з шківа блоку. На відміну від простого вузла він навіть при сильній тязі не псує трос і його завжди можна легко розв'язати. Щоб зв'язати вісімку, треба ходовий кінець троса обнести навколо корінного і потім пропустити в петлю, що утворилася, але не відразу, як в простому вузлі, а завівши спочатку його за себе ж.
Мал. 3 - Вісімкa
У повсякденному житті вісімка знаходить широке застосування. Перш за все, вона дуже зручна для закріплення троса, коли він проходить крізь отвір в якому-небудь предметі, наприклад, в дерев'яній рукоятці мотузяного стартера підвісного мотора.
Цей вузол можна застосувати для мотузяних ручок дерев'яного відра або бадді, якщо мотузок проходить крізь два отвори на виступаючих кінцях дерев'яних клепок. В цьому випадку, протягнувши мотузок в обидва отвори, на кінцях з зовнішніх сторін клепки зав'язують по вісімці. Двома вісімками можна надійно прикріпити мотузок до дитячих санок. Щоб рука не зісковзувала з кінця собачого повідця, радимо зав'язати вісімку. Окрім цього, вона добре служить для кріплення струн до кілків скрипок, гітар, мандолін, балалайок і інших музичних інструментів.
Стивідорний вузол (мал. 4).
Як і вісімка, цей вузол є стопором для тросів, що проходять через шківи блоків. В'яжеться він таким же способом, але з тією лише різницею, що ходовий кінець вводиться в петлю після того, як буде обнесений навколо корінного кінця троса двічі. При затягуванні цього вузла треба стежити, щоб шлаги на корінному кінці не перекрутилися і не проскочили в петлю. Затягнутий стивідорний вузол легше розв'язати, якщо потягнути за петлю, яка знаходиться ближчим до корінного кінця.
Назва цього вузла - американського походження. Вона вперше з'явилася в тлумачному словнику англійської мови Уебстера у 1890 році. Укладачі цього словника запозичили його з довідки по в'язці вузлів, випущеної американською канатною фірмою "Стивідор роупс".
Мал. 4 - Стивідорний вузол
Назва цього вузла - американського походження. Вона вперше з'явилося в тлумачному словнику англійської мови Уебстера в 1890 році. Укладачі цього словника запозичили його з керівництва по в'язці вузлів, випущеного американською канатною фірмою "Стивідор роупс".
Устричний вузол (мал. 5).
Не дивлячись на свою назву, цей вузол, як і вісімка, завдяки своїй симетрії, з успіхом застосовується музикантами для кріплення на кілках струн скрипки, гітари, мандоліни і інших музичних інструментів. За своїми розмірами затягнутий устричний вузол набагато більше вісімки, і тому його використовують в тих випадках, коли отвори на кілках з будь-яких причин більші, ніж потрібно для тієї або іншої струни.
У цього вузла є одна особливість зав'язування: він затягується в два прийоми (мал. 5, а). Якщо устричний вузол затягується в один прийом, то він формується неправильно.
На мал. 5 б, показана схема устричного вузла, що свідчить про його симетричність. У такому вигляді він може служити непоганим декоративним вузлом-орнаментом для обробки жіночого плаття або малюнком для вишивання.
Мал. 5. Устричний вузол: а - схема в'язкі; б - вузол-орнамент
Багатократна вісімка (мал. 6).
Уявіть собі, що вам необхідно обв'язати мотузком велику картонну коробку, пакунок або старий чемодан. Зробивши це, ви з'ясували, що півтора метри мотузка залишилися невикористаними. Обв'язавши ходовий кінець мотузка навколо тієї його частини, за яку вам належить нести цей вантаж, багатократною вісімкою ви не тільки укоротите мотузок, але і зробите зручну ручку для цієї ноші. Вузол "багатократна вісімка" може бути застосована у всіх випадках, коли виникає необхідність тимчасово укоротити трос або виключитиненадійну частину його довжини з роботи, якщо є побоювання, що він обірветься. Багатократна вісімка - непогана ручка і для собачого повідця і для мотузка дитячих санок.
Щоб вузол вийшов рівним і тугим, по мірі його зав'язування тягніть кожен шлаг, пересуваючи його до попереднього. Якщо вам потрібно буде потім використовувати всю довжину мотузка, багатократну вісімку неважко розв'язати. Як би сильно вона не була затягнута, вірьовки цей вузол не зіпсує.
Мал. 6. Багатократна вісімка
"Пожежні сходи" (мал. 7).
У повсякденній діяльності моряків, верхолазів-монтажників, будівників, пожежників, рятувальників і скелелазів нерідко виникає необхідність у використанні так званого шкентеля з мусінгами. Шкентелем на флоті називають рослинний трос, що вертикально висить, закріплений за що-небудь верхньою частиною, а мусінгами - потовщення, вплетені в нього у вигляді вузлів, через рівні проміжки. За допомогою таких тросів матроси сідають в шлюпки, що стоять у борту корабля. Але виготовлений шкентель з мусінгами не завжди виявляється під рукою, коли терміново потрібно спуститися по тросу за борт або підійнятися по прямовисній стінці, якщо немає ні сходів, ні штормтрапа. Уявіть собі, наприклад, таку ситуацію. З

 
 

Цікаве

Загрузка...