WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання - Реферат

Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання - Реферат

Гордій виявився енергійним, діяльним правителем. Царство його розбагатіло, і Гордій побудував для Фрігії нову столицю, яка одержала його ім'я - Гордіон. У головному храмі - храмі Зевса - Гордій велів поставити той самий віз, який привіз його до влади. Для цього була вагома підстава. Одного разу, коли Гордій орав в полі, орел сів на ярмо його збруї і сидів на ньому до заходу сонця. Оракул тлумачив це як волю богів про майбутню владу Гордія. Тому, як оповідає легенда, в храм було поміщено і ярмо, яке колись сподобалося царю птахів.
Ярмо було прив'язано до дишла воза дуже складним вузлом, і оракул, що явно благоволив до Гордія, не забарився сповістити, що той, хто зуміє розв'язати вузол царя Гордія, стане володарем миру. Йшов час. Минуло близько 400 років з тих пір, як Гордій зав'язав свій вузол. Все так само стояв в храмі віз, і незайманий залишався вузол. Невідомо, чи намагався хто-небудь його розв'язати. У 334 році до нашої ери до міста увійшла фаланга Олександра Македонського. Олександр, йому виповнилося 22 роки, вперше був в Азії. Олександр, який до шістнадцяти років виховувався самим Аристотелем, знав про знамениту колісницю і захотів побачити її. Коли жителі міста сказали Олександру, що по пророцтву оракула, Азію підкорить той, хто розв'яже заплутаний вузол, ним оволоділо пристрасне бажання виконати те, що передбачено. Навколо царя зібрався натовп фрігійців і македонців; перші напружено чекали, а другі відчували страх через безрозсудну самовпевненість царя. І дійсно, ремінь був так щільно зв'язаний вузлами, що було неможливо ні відчути, ні побачити, де починається і де кінчається сплетення. Спроби царя розв'язати вузол вселяли натовпу побоювання, як би невдача не виявилася поганою ознакою. Довго і марно витративши час з цими заплутаними вузлами, цар сказав: "Байдуже, яким способом будуть вони розв'язані", і, розрубавши всі вузли мечем, він не то посміявся над прогнозом оракула, не то виконав його.
Люди зберегли в пам'яті винахідливість Олександра. Стародавнім письменникам здавалося важливішим запам'ятати приклад поведінки людини у важкій ситуації, а вираз "розрубати гордіїв вузол" увійшов до всіх мов світу, означаючи рішучі, не терплячі зволікання дії. Але чи був забутий сам вузол? У це можна було повірити, якби у той час вузли були непотрібними або необов'язковою для життя рідкістю. Але справа йшла якраз навпаки. У повсякденному житті без вузлів ніхто не міг обійтися. То була епоха стрімкого розвитку торгівлі та мореплавання. А моряки не забарилися перейти від весла до вітрила.
З давніх часів до нас дійшло немало вузлів. Доказом того, що жоден вузол не забутий, служать факти. При археологічних розкопках неодноразово знаходили залишки стародавньої збруї, оснащення кораблів, елементів одягу, начиння, зброї, а разом з ними декілька десятків різних вузлів. Але серед них не знайшлося жодного такого, який не був би давно і добре відомий.
Значний прогрес в технологію в'язки вузлів вніс розвиток парусного флоту. Тоді існувала необхідність мати надійні в роботі, прості у виготовленні вузли, в яких відсутні зайві, нефункціональні елементи. Морські вузли відрізняє особливість в'язки і формування (стягання), при якій з посиленням натягнення троса збільшується надійність вузлового кріплення. У ненатягнутому стані троса усувається затиск петель морського вузла, що дозволяє легко розв'язати його.
Морські вузли розділяють на декілька груп. До однієї групи входять вузли, вживані для скріплення двох вірьовок між собою. Розрізняють вузли для зрощення вірьовок однакового і різного діаметрів. Наступна група об'єднує вузли, вживані як кріплення вірьовок до різних предметів, а також предметів між собою. Внаслідок того, що деякі вузли скріпляють між собою частини одного і того ж мотузка рухомим чином, їх виділяють як ті, що біжать. Ще одна група - це вузли спеціального призначення, які в'яжуться для створення опори, а також вузли, що утримують петлі мотузяних бухт, кінці багатожильних канатів від розпускання і т.п.
З появою в першій половині XX сторіччя специфічної діяльності - туризму - техніка в'язки вузлів одержала подальший розвиток. У гірському, пішохідному, водному туризмі та альпінізмі закономірно застосовуються морські вузли. Але специфіка туризму, альпінізму і ще більшою мірою спелеотуризму (дослідження печер та гротів), зробила вузли не тільки невід'ємною частиною техніки подолання перешкод, але і способом створення тимчасових конструкцій в різноманітних умовах. Вузли стали виконуватися на нових по властивостях матеріалах, з'явилася велика кількість вузлів, невідомих раніше.
У практичному застосуванні вузлів більшу увагу приділяють їх властивостям. Виділяють схоплюючі вузли, стремена, провідники, зашморги, контрольні вузли (свого роду стопорні, доповнюючі несучий навантаження вузол) і ін. В цілому, туристичні вузли розділяють на основні, вузли страховки і самостраховки, допоміжні вузли. Склалася специфічна термінологія, пов'язана з вузлами і різними гнучкими матеріалами, вживаними для їх в'язки.
Трос - мотузок спеціальної обробки з рослинних і синтетичних матеріалів.
Корінний кінець - закріплений кінець троса або невживаний при в'язці вузла.
Ходовий кінець - вільний кінець троса, яким починають рух при в'язці вузла, протилежний корінному кінцю.
Петля (відкрита) - кінець троса, зігнутий удвічі таким чином, що не перехрещується з самим собою.
Колишка (закрита петля) - закрита петля, зроблена так, що трос перехрещується сам з собою.
Напіввузол - одинарний перехлест двох різних кінців одного і того ж троса, або різних тросів.
Обнесення - обхват тросом будь-якого предмету, або іншого троса.
Шлаг - повний оборот троса навколо будь-якого предмету або іншого троса.
I. ВУЗЛИ ДЛЯ ПОТОВЩЕННЯ ТРОСА
Простий вузол (мал. 1)
Це найпростіший зі всіх відомих вузлів. Щоб зав'язати його, треба ходовим кінцем троса зробити напіввузол за його корінний кінець. Його можна зав'язати на кінці або на середній частині троса. Для цього ходовий кінець троса один раз обноситимуть навколо його корінної частини і пропускають в петлю, що утворилася.
Мал. 1. Простий вузол: а - лівий; б - правий
Це не тільки найпростіший зі всіх вузлів, але і найменший за розміром. При натягненні троса він так сильно затягується, що часом його дуже важко розв'язати. До нього як не можна краще підходить російське народне прислів'я: "Невеликий вузлик, та міцно затягнутий".
Цей вузол, як жоден інший, псує трос, оскільки сильно його згинає. Якщо, наприклад, для підйому вантажу використовуватиновий рослинний (прядивний, манільській або який-небудь інший) трос, на якому залишився нерозв'язаний простий вузол, то трос, хоч і розрахований для підйому даного вантажу, обірветься, причому в тому місці, де зав'язаний простий вузол.
Простий вузол може виявитися корисним і в побуті. Іноді людина потрапляє в біду: при пожежі, щоб врятувати життя, вона із смуг простирадл зв'язує вузлами мотузок. Звичайно у такому разі застосовують прямий або бабин вузол (див. нижче мал. 15 i 17). Застосовуючи останній, на кінцях смуги з простирадла потрібно зав'язувати по простому вузлу. Це дасть гарантію, що бабин вузол не розв'яжеться під тяжкістю людини, яка спускатиметься по зв'язаному мотузку з вікна.
Простий вузол завжди застосовують для зав'язування на кінці нитки, щоб вона не вислизала з матерії, і для

 
 

Цікаве

Загрузка...