WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання - Реферат

Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання - Реферат


Реферат на тему:
"Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання"
Ми щодня в'яжемо вузли. Можна сказати, з них починається наш день: ми зав'язуємо шнурки черевиків, краватки, пояси. Відправляючись в дорогу, затягуємо мотузком речі і знову в'яжемо вузли. Коли ми їдемо відпочивати, нас знову переслідують вузли - на речових мішках, наметах, волейбольних сітках, риболовецьких снастях.
Одним словом, мотузок (шнур, канат) був і залишається важливою штукою в руках людини. У наші дні навіть в космосі люди не змогли обійтися без мотузка (це був особливий синтетичний трос): він застосовувався у вигляді фала для страхування при виході космонавтів з корабля в космічний простір. Для яких би потреб не застосовувався мотузок, він немислимий без вузлів, зроблених на ньому хитромудрих переплетень, зв'язок і петель. Як тільки ми беремо в руки мотузок, ми тут же починаємо думати, як його зав'язати.
Існує немало професій, робота в яких пов'язана з в'язкою вузлів. Візьміть, наприклад, ткача, шевця, кравця. Уміння зав'язувати вузли для них - операція виняткової важливості, і вони виконують її прекрасно.
Без уміння в'язати вузли немислимо собі уявити професійного моряка, рибака, рятувальника, альпініста і дельтапланериста, будівника, монтажника-висотника, такелажника, пожежника. Ці професії вимагають уміння в'язати особливі, необхідні для них вузли. Людей цих професій видно відразу вже по тому, як вони в руки беруть мотузок.
Два слова про спритність, яку проявляють умільці при в'язці вузлів. Як стверджує "Книга рекордів світу", що видається щорічно англійською пивоварною фірмою "Гіннес", за швидкістю в'язки вузлів чемпіоном є якийсь Клінтон Бейлі, американець з міста Пасифік-Сіті в штаті Орегон (США). У квітні 1977 року на змаганнях ліги любителів в'язки вузлів він за 8,1 секунди зав'язав шість вузлів.
Але, як це ні дивно, дев'ять з десяти сьогоднішніх жителів, що не мають відношення до перерахованих вище професій, в умінні в'язати вузли зовсім недосвідчені, в цій справі вони наївніші, ніж первісні люди. Вони, в кращому разі, знають три вузли і уміють зав'язувати (хоч і не завжди надійно і красиво) шнурки черевиків, краватку і бант. Але попроси їх міцно зв'язати дві вірьовки, прив'язати мотузок до стовпа або зробити на мотузку петлю, що затягується, вони цього надійно зробити не зуміють. Чому? Тому, що в кожному з трьох окремих випадків вони намагаються застосувати один і той же вузол, який запам'ятали ще в дитинстві: пів-вузла і ще пів-вузла. Зав'язаний таким чином вузол слабкий і навіть небезпечний. Надійність його аніскільки не збільшується, якщо додають ще один напіввузол зверху двох.
Буває ми марно намагаємося прив'язати собаку (ледве не придушивши його), якщо у нас немає під рукою ошийника. Опинившись на воді, ми не уміємо прикріпити човен до палі або риму на причалі, не знаємо, як надійніше прикріпити до троса якір.
Більшість з нас не уміє зав'язувати простій і надійний вузол, який у разі потреби можна було б легко і швидко розв'язати. А коли люди бачать надійно зав'язаний, але не знайомий їм вузол, вони вигукують: "О! Зав'язано морським вузлом!"
Зав'язування вузлів на мотузку для його практичного використання в різних професійних цілях і в побуті належить до якнайдавніших винаходів людства. Вузли, які зв'язують, затягуються, стопорять, швидко розв'язуються, не затягуються і багато інших, придумані людиною тисячоліття тому і вірно служать нам сьогодні, справді геніальні своєю надійністю і простотою.
Можна припускати що первісна людина придумала десяток-інший вузлів раніше, ніж навчилася здобувати вогонь. Очевидно, вона почала застосовувати вузли задовго до того, як винайшла лук і стрілу, леміш, колесо, голку, якір.
Побут, та і взагалі існування первісної людини, неможливо представити без мотузка, зробленого з ліан, волокон рослин, із смужок шкіри або сухожиль убитих тварин. Ним людина користувалася на полюванні, рибній лові, зв'язувала жердини і колоди свого житла, чіпляла кам'яний молоток і сокиру до дерев'яної ручки, прив'язувала до дерева домашніх тварин, робила узду для коня, в'язала колоди плотів, зв'язувала полонених, оснащувала свої примітивні парусні човни. Важко згадати всі випадки використання нашими далекими пращурами мотузка, та і немає в цьому необхідності.
ТРОХИ ІСТОРІЇ
Уміння в'язати на мотузку вузли в давнину вважалося мистецтвом, родовим надбанням, ревниво охоронялося від чужаків і передавалося від батька до сина. Вузол для людини, чиє життя серед небезпечної природи було боротьбою за існування, був свого роду вірним засобом як в битві, на полюванні, так і у домівці.
При первісно-громадському і рабовласницькому ладі, як і в пізніші часи, з вузлами в житті людей було зв'язано немало прикмет, забобонів і марновірств. Використання шаманами, знахарями і жерцями певних вузлів на мотузку носило культовий, релігійний характер. Зав'язуванням певних вузлів на тятиві лука первісна людина "виганяла" з свого житла злих духів, зціляла хвороби і т.п. В магічну властивість вузлів свято вірили стародавні греки і римляни. Багато праць греко-римських класиків, що дійшли до нас, повідомляють про магічну силу вузлів. Пригадаємо Гомера: Еол (бог вітрів) дарує Одисею шкіряний мішок з осоружними вітрами, і цей мішок зав'язаний чарівним вузлом. Розв'язав той мішок Одисей, …а міг би повернутися додому набагато швидше.
Заборони, забобони, своєрідні табу-обмеження діяли тривалий час. Географія подібного відношення до в'язки вузлів вельми широка. У різний час обмеження існували: у Лапландії, Ост-Індії, у жителів північної частини острова Целебес і в інших куточках Старого і Нового Світу. Римським сенаторам заборонялося мати в одязі хоч би один вузол.
Віра в магічну силу вузлів розповсюдилася тільки на особливі симетричні вузли. Наприклад, стародавні греки вшановували Геркулесів (прямий) вузол. Його носили на шиї як талісман. Їм зшивали краї ран потерпілим воїнам. Особливою популярністю в Стародавній Греції користувався вузол, званий зараз Турецьким. Під час народних святкувань пропонувалося швидко розв'язати і зав'язати цей вузол.
До першого століття нової ери відносяться найстаріші з відомих "довідкових посібників" з в'язки і застосування вузлів. На старослов'янському "наузить" - нав'язати - відповідає поняттю "чаклувати".
Про вузли відома безліч переказів, легенд та історій. Але найчудовішою з них, поза сумнівом, є антична легенда про Гордіїв вузол. Стародавня Фрігія розташовувалася на території Малої Азії, в межах сучасної Туреччини. Фрігійці були вихідцями з Європи, вони відрізнялися високою культурою, займалися землеробством і ремеслами. Фрігія дала стародавньому світу немало видатних особистостей, чиї імена дійшли до наших днів. Серед них мудрець Езоп і філософ Діоген. За 700 років до нашої ери Фрігію роздирала на шматки внутрішня війна. Важливу роль в житті держави у той час грали оракули - особлива родова каста, представники якоїжили при храмах і займалися пророцтвами, тлумаченням явищ природи, вершили суд.
Легенда говорить, що змучений смутою народ Фрігії звернувся по допомогу до оракула. Він сказав: "Йдіть за міську стіну, і той, хто перший зустрінеться вам, хай буде вашим царем і припинить усобицю". Вийшовши з міста, громадяни побачили людину, яка їхала на звичайному селянському возі, запряженому двома волами. Звали його Гордій.

 
 

Цікаве

Загрузка...