WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Рід Juglans l. (Juglandaceae) в Україні (морфолого-біологічні та географічні особливості, систематичне положення та народногосподарське значення) (авт - Реферат

Рід Juglans l. (Juglandaceae) в Україні (морфолого-біологічні та географічні особливості, систематичне положення та народногосподарське значення) (авт - Реферат

Отже, проведене нами порівняльне вивчення морфологічних ознак бруньок показало, що розміри вегетативних бруньок мають важливе діагностичне значення. Інші ознаки бруньок (колір та форма) є варіабельними, тому їх використання в систематиці роду обмежене.

Листок. Листки крупні (від 20 до 100 см завдовжки), але ця ознака дуже варіабельна в межах виду, тому не може бути використана в систематиці. Форма листочків у всіх представників роду Juglans також значно варіює. Найбільші за розміром переважно листочки середньої пари, за винятком J. regia, у якого найбільшим є верхівковий листочок (до 21,5 см завдовжки та до 12,7 см завширшки). Розміри листочків у межах від 6-12 см завдовжки та 2-5 см завширшки (у видів секції Rhysocaryon) до 10-22 см завдовжки та 3-14 см завширшки (у видів інших секцій). Поверхня листочків у видів секції Cardiocaryon опушена з обох боків або зверху тільки вздовж жилок, для усіх інших видів характерне ледь помітне опушення з верхнього боку листкової пластинки та вздовж жилок з нижнього боку (причому іноді опушений весь нижній бік листкової пластинки, наприклад, у J. cinerea, а для J. regia характерний досить блискучий, голий верхній бік листкової пластинки). Отже, такі ознаки, як розміри та опушення листочків у представників дослідженого роду серед інших ознак найбільш стабільні, тому їх можна використовувати як діагностичні на рівні секцій та окремих видів. У більшості представників роду Juglans листочки мають пильчасті краї, а у J. regia листочки цілокраї, що є додатковим критерієм для визначення цього виду.

5.2. Порівняльно-морфологічний аналіз генеративних органів.

Квітка. Використання такої ознаки, як кількість сережок, дотепер було досить обмежене, проте вона, на нашу думку, може розглядатися як секційна ознака. Наприклад, у видів секцій Rhysocaryon (J.major, J. microcarpa, J. nigra), Juglans (J. regia) та Trachycaryon (J. cinerea) сережок найчастіше по 2-3, зрідка вони поодинокі. Для видів секції Cardiocaryon характерна велика кількість сережок (від 5 до 10), й при цьому вони довгі (30x1 см). Сережки у видів секції Rhysocaryon коротші (5-10x0,5-0,7 см). Сережки у J. cinerea (секція Trachycaryon) близькі до таких у видів секції Cardiocaryon.

Згідно з нашими даними, кількість квіток в суцвітті у J. regia (з секції Juglans) у межах від 70 до 150. Близька кількість квіток в сережках у видів секції Cardiocaryon (130-150 (200)) та J. cinerea (з секції Trachycaryon) (80-130). Тим часом у видів секції Rhysocaryon значно менша кількість квіток в суцвітті (30-65), що є значущою ознакою для цієї секції.

Маточкові квітки у видів секцій Juglans, Rhysocaryon та Trachycaryon іноді поодинокі, переважно в китицях по 2–4 (5). У видів секції Cardiocaryon у китицях найбільша кількість квіток (5–12 (30)), й це додаткова діагностична ознака для даної секції. Розміри маточки є значущою ознакою на секційному рівні. Так, у видів секції Rhysocaryon вони найменші (0,4–0,6 x 0,2–0,5 см). Найдовші маточки у J. cordiformis, J. mandshurica та J. sieboldiana (секція Cardiocaryon) – 0,9–2,2 см, а ширина маточок у них 0,4–0,5 см. Маточки у J. cinerea (секція Trachycaryon) мають розміри 0,7–1,5 x 0,4–0,6 см, у J. regia (секція Juglans) 0,7–1,2 x 0,3–0,4 см.

За кольором приймочок можна розрізняти такі види, як J. regia (світло-зелені), J. microcarpa (зелено-жовтуваті), J. nigra (жовто-зелені з рожевим відтінком), J. sieboldiana (яскраво-червоні), J. cordiformis (червоно-бордові), J. mandshurica (червоно-рожеві). Видоспецифічною ознакою для J. cinerea є досить довгі й вузькі світло-рожеві приймочки. Отже, згідно з нашими дослідженнями, такі кількісні ознаки, як кількість сережок, кількість квіток у суцвіттях та розміри маточок належать до важливих діагностичних ознак, які можна використовувати при визначенні окремих секцій. Тим часом ознака кольору приймочок заслуговує на використання в систематиці роду на видовому рівні.

Плід. Морфологічні ознаки плоду є найважливішими для розмежування як видів, так і надвидових таксонів. Форма плоду (з перикарпієм) має значення лише на секційному рівні, ендокарпію – на секційному, й іноді на видовому. Так, для представників секції Cardiocaryon характерні яйцеподібні або еліпсоїдні плоди, Juglans – від кулястих до еліпсоїдних, Rhysocaryon – кулясті, зрідка еліпсоїдні, Trachycaryon – видовжено-яйцеподібні або видовжені. Форма ендокарпію дуже варіабельна, проте діагностичною ознакою для J. cordiformis є серцеподібний, сплющений з боку стулок ендокарпій, а для плодів J. cinerea характерний видовжений, яйцеподібно-видовжений ендокарпій.

Така ознака, як розміри плоду, також дуже варіює у всіх видів роду Juglans (наприклад, у J. regia довжина плоду у межах від 2,6 до 6,0 см, а діаметр – від 2,7 до 5,0 см). Характер поверхні ендокарпію є надійним критерієм для розмежування як секцій, так і видів у межах секцій. Наприклад, в межах секції Cardiocaryon плоди (ендокарпій) J. cordiformis відрізняються від таких у J. sieboldiana гладенькою поверхнею, двома слабко розвиненими ребрами та нечіткими пологими борознами. Поверхня ендокарпію J. mandshurica (секція Cardiocaryon) дуже близька до такої у J. cinerea з секції Trachycaryon. Різниця полягає в тому, що в останнього виду є чотири дуже високих (до 5 мм), загострених ребра і 8-10 глибоких, вузьких борозен, в той час як ендокарпій J. mandshurica має два дуже загострених звивистих ребра, 6-8 повздовжніх, трохи звивистих вузьких борозен та загострені зморшки між ними.

Отже, аналіз макроморфологічних ознак дозволив нам уточнити їх діагностичне значення на різних таксономічних рівнях (табл. 1).

Таблиця 1

Діагностична значущість морфологічних ознак в роді Juglans на різних таксономічних рівнях

Ознаки

Секції
Види

Характер опушення пагонів

+

+

Колір пагонів

+

Розміри листкових рубців

+

Опушення листкових рубців

+

Характер сочевичок

+

Розміри вегетативних бруньок

+

Розміри листочків складного листка

+

+

Опушення листочків складного листка

+

+

Характер країв листочків

+

Колір листочків

+

Кількість квіток в суцвітті

+

Розміри сережок

+

Розміри маточок

+

Колір приймочок

+

Форма плодів (з перикарпієм)

+

Форма ендокарпію

+

+

Поверхня перикарпію

+

Поверхня ендокарпію

+

+


 
 

Цікаве

Загрузка...