WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Вікові особливості лікування поворотів зубів (автореферат) - Реферат

Вікові особливості лікування поворотів зубів (автореферат) - Реферат

Проведення на завершальному етапі активного ортодонтичного лікування хірургічного втручання – циркулярної супракристалічної фібротоміі або розсічення ясеневого сосочка – запобігало рецидиву тортоаномалій. Вибір техніки оперативного втручання залежав від стану прикріплення ясеневого краю.

Для вивчення ефективності хірургічних втручань при лікуванні тортоаномалій нами були прийняті на лікування 45 пацієнтів віком 16-30 років з тортоаномалією зубів на верхній і нижній щелепі у фронтальному і бічному сегментах зубних рядів (третя група розподілу за методом лікування). Поворот зубів навколо вісі на початку лікування становив від 10° до 90°. Строк лікування склав 16-26 місяців при середній тривалості 24,70,38 місяців.

Пацієнти були розділені на 3 підгрупи: контрольну і 2 підгрупи, у яких були проведені операції ЦСФ і розсічення ясеневого сосочка, відповідно. Ці операції проводилися після 6 місяців і більше утримання зуба в правильному положенні, за 4 і більше тижні до зняття брекет-системи, щоб зняти напруження і створити умови для переорієнтації волокон. Після зняття брекет-системи відразу встановлювався знімний ретенційний апарат для носіння впродовж 6 місяців цілодобово або бондувався незнімний лінгвальний ретейнер.

Встановлено, що через 6 місяців після операції ЦСФ, спостерігалося зниження зубоясеневого з'єднання з вестибулярної сторони 0,40,03 мм і з язичної – 0,50,03,а при розсіченні ясеневого сосочка ретракції ясен практично не відбувалося.

У пацієнтів старше 16 років з такими захворюваннями, як хронічний катаральний гінгівіт, пародонтит, проведення ЦСФ може привести до зниження зубоясеневого з'єднання. Цей процес швидко прогресує, тому в цих випадках доцільною є операція розсічення ясеневого сосочка.

Кожну підгрупу склало 15 пацієнтів із загальною кількістю 30 тортоаномалійних зубів. У контрольній підгрупі на початку ортодонтичного лікування тортоаномалії поворот зуба коливався від 10°-60° і у середньому дорівнював 33,5°2,88. Рецидив спостерігався через 12 місяців після зняття апаратури, кут повороту зуба був у межах 0-26°, у середньому 15,9°1,36 (39,12% від початкового рівня). В 2-й підгрупі, у якій проводилась ЦСФ, ортодонтичне виправлення повороту становило 10°-90° і у середньому дорівнювало 48,2°3,68. Через 12 місяців рецидив становив 0-12° у середньому 5,3°1,19 (12,27% до лікування). В 3-й підгрупі із проведенням операції розсічення ясеневого сосочка ортодонтичне виправлення повороту коливалося в межах 10°-90° й у середньому дорівнювало 43,7°3,63. При виникненні рецидиву кут повороту зубів був у діапазоні 0-14° при середній величині 3,7°1,38 (11, 81% від рівня до лікування).

Різниця середніх величин кутів повороту зубів неправильного положення в контрольній підгрупі до й після лікування була істотною (р<0,01), що підтверджує ефективність методу лікування за допомогою брекет-системи.

При проведенні ЦСФ після лікування середній кут рецидиву повороту зменшився до 5,3° (12,27%) у порівнянні з аналогічним середнім значенням до 15,9° (39,12%) у контрольній підгрупі лікування, що свідчить про високу ефективність оперативного методу.

Частота виникнення рецидиву в трьох підгрупах через 12 місяців після ортодонтичного лікування й хірургічного втручання представлена на рис. 2.

Рис. 2. Частота виразності рецидиву тортоаномалій у трьох підгрупах пацієнтів через 12 місяців

Різниця середніх величин кутів повороту тортоаномалійних зубів до і після лікування з застосуванням розсічення ясеневого сосочка була істотною (р<0,01), що підтверджує,що даний вид лікування ефективний. Про його високу результативність свідчить і те, що середній кут повороту після даного методу дорівнює лише 3,7° (11,81%), як і після ЦСФ.

Достовірне розходження між середніми значеннями кутів рецидиву повороту зубів після лікування в контрольній підгрупі спостережень і після проведення ЦСФ ( р< 0,05), вірогідно також розходження між середніми значеннями кутів рецидиву повороту зубів після лікування в контрольній підгрупі і методом розсічення ясеневого сосочка ( р< 0,05).

Розходження середніх величин кутів повороту після ЦСФ і розсічення ясеневого сосочка несуттєво ( р< 0,05). Таким чином, можна затверджувати, що результати лікування методами ЦСФ і розсічення ясеневого сосочка приблизно однакові.

Оцінюючи результати стабільності підгрупи зі ЦСФ 5,3°1,19 (12,27%) і розсіченням ясеневого сосочка 3,7°1,38 (11,81%) можна сказати, що вони схожі, це дозволяє використати дані операції з діагнозом тортоаномалії зубів. При захворюванні пародонта (гінгівіт, пародонтит), тонкому атрофованому ясеневому краї, рецесії ясен рекомендовано проводити операції з розсіченням ясеневого сосочка, особливо в області фронтальної групи зубів.

На підставі клінічних спостережень нами встановлено, що найкращі результати лікування тортоаномалій у постійному періоді прикусу отримані з використанням незнімної бондованої ортодонтичної апаратури – брекет-системи (табл. 1).

Таблиця 1

Результати лікування пацієнтів з тортоаномаліями з урахуванням методу лікування, ступеня наявності місця і ступеня рецидиву тортоаномалії

Групи пацієнтів по методу лікування

Кількість пацієнтів

Ступінь наявності місця

Ступінь рецидиву

наявність

дефіцит

відсутність

абс. число

%

Знімний апарат з вестибулярною дугою і протрагуючою пружиною

44

7

28

9

9

20,45

Апарат для лікування повороту зуба

30

6

24

3

10

Брекет-система

контрольна

підгрупа

15

1

7

7

3

20

підгрупа

з ЦСФ

15

2

7

6

1

6,67

підгрупа з розсіченням ясенового сосочка

15

2

6

7

1

6,67

Для підвищення стабільності результатів лікування скупченості зубів фронтальної ділянки шляхом запобігання рецидиву тортоаномалій ми використовували циркулярну супракристалічну фібротомію.

Для цього нами були обстежені 23 пацієнта, яким проведене лікування незнімної бондованою апаратурою. На початку ортодонтичного лікування у всіх пацієнтів, спостерігалася скупченість різців верхньої й нижньої щелепи від 2,3 до 25,5 мм відповідно до індексу відхилень Little.

Кількість скупчених зубів перед лікуванням варіювало між двома групами цього дослідження. У контрольній групі індекс відхилень Little в середньому становив 10 мм у зубній дузі нижньої щелепи й 4,6 мм у зубній дузі верхньої щелепи, у той час як, у групі ЦСФ індекс відхилень Little в середньому становив 15 мм й 9,8 мм відповідно.

Наприкінці лікування індекс відхилень обох груп був близький до нуля.У групі ЦСФ, під час ранніх ретенційних періодів в 6 (П3) і 12 (П4) місяців не були замічені значні зміни індексу відхилень для дуг верхньої або нижньої щелепи. Рецидив первісних відхилень індексу іррегулярності Little для фронтальної групи зубів нижньої щелепи становив 0,6% на етапі П3 й 1,5% на П4, і дані для фронтальної групи зубів верхньої щелепи 0,8% на етапі П3 й 1% на П4.У контрольній групі збільшення відхилень для нижнещелепної і верхнещелепної зубних дуг спостерігалися на 6 (П3) і 12 (П4) місяцях ретенційного періоду.У нижнещелепній зубній дузі пацієнтів контрольної групи спостерігався більший рецидив після того, як дебондували незнімну апаратуру (38,6% на етапі П3 й 63,6% на П4). Рецидив скупченості у верхнещелепній дузі в середньому, відштовхуючись від первісних відхилень, був 14,1% на етапі П3 й 26% на П4.

Запобігання раннього рецидиву скупченості фронтальної групи зубів сприяє профілактиці більше пізнього рецидиву (табл. 2, 3). Пізній рецидив містить у собі багато факторів, а саме ріст щелеп, третіх молярів, зміни ширини міжіклової відстані, вестибулярний нахил різців, міжоклюзійні співвідносини. Ці фактори не залежать від схильності до виникнення раннього рецидиву скупченості, але цей ранній рецидив може підвищити ймовірність скупченості зубів надалі при наявності вищенаведених факторів.

Таблиця 2

Рецидив скупченості фронтальної групи зубів нижньої щелепи

Ретенційний період

Контрольна група

Група з ЦФС

Різниця

Через 6 місяців (П3)

38,6%

0,6%

38%

Через 12 місяців (П4)

63,6%

1,5%

62,1%


 
 

Цікаве

Загрузка...