WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Особливості клінічного перебігу та лікування трофічних і гнійно-некротичних уражень стопи у хворих похилого та старечого віку, що страждають на цукров - Реферат

Особливості клінічного перебігу та лікування трофічних і гнійно-некротичних уражень стопи у хворих похилого та старечого віку, що страждають на цукров - Реферат

Хірургічна тактика залежала від вигляду та поширеності некротичних процесів. Ампутація кінцівки нами розглядалася як надзвичайна міра і виконувалася лише при розповсюдженні некротичного процесу на проксимальні відділи стопи та гомілки, а також при некоригованому зростанні поліорганної недостатності, що була зумовлена системною запальною реакцією. У черги хворих виконували санацію гнійно-некротичного осередку, проводили корекцію рівня глікемії, інтенсивну раціональну антибіотикотерапію, імунокорекцію, за показаннями використовували квантову та еферентну терапію, гіпербаричну оксигенацію, фізіолікування, проводили тривалу внутрішньоартеріальну терапію. Консервативне лікування проведено 78 хворим,- низка пацієнтів з трофічним виразками, вогнищевими некрозами, діабетичним міхуром. Інші 602 хворих підлягли оперативному втручанню. Характер виконаних оперативних втручань надається в табл. 2.

Таблиця 2

Характер виконаних оперативних втручань

Характер втручання

Кількість хворих

Основна група

Група порівняння

Аутопластика шкіри

25

45

Розкриття гнійників

67

82

Некректомія

215

31

Екзартикуляція пальців стопи

72

5

Резекція стопи

15

12

Ампутація гомілки

38

7

Ампутація стегна

27

4

Поперекова симпатектомія

3

-

Остеотрепанація

12

9

Стегново-підколінне шунтування

5

-

Всього

479

195

Більша кількість втручань, ніж кількість хворих, свідчить про те, що в процесі лікування 51 хворий був оперований повторно (виконувалися сануючи, аутопластичні операції, послідовні реампутації).

Загальна летальність в групі пацієнтів похилого та старечого віку суттєво не відрізнялася від групи порівняння, відповідно 4,3% і 3,5%, але в той же час кількість ампутацій в основній групі більше майже у два рази, відповідно 12,7% і 6,5%, що пов'язано з супутнім атеросклеротичним ураженням кінцівки. Причини несприятливих наслідків основній групі такі (22 пацієнти): сепсис-11, тромбоемболія легеневої артерії - 5, гострий інфаркт міокарду – 3, гостре порушення мозкового кровообігу – 2, пневмонія – 1. В групі порівняння вмерло 6 хворих. В усіх випадках причиною загибелі був сепсис.

Статистична обробка одержаних результатів проводилась з використанням основних статистичних методів, які складаються з обчислення середньої, Т-критерія, кореляційного аналізу. Математичні розрахунки та статистичну обробку даних проведено за допомогою додатка Calc із вільно розповсюдженого програмного пакету OpenOffice. Org 2.0 (http//www. Openoffice.org/) та вільно розповсюдженого статистичного додатка OpenStat4 (http://www.statpages.org/miller/openstat/).

Особливості клінічних проявів та гомеостатичних порушень у пацієнтів похилого та старечого віку, що страждають на ЦД з ГНУТНК. Гнійно-некротичні ураження стопи у хворих на ЦД мають завжди тенденцію до швидкого розповсюдження і виникнення сепсису, що може привести до втрати кінцівки і навіть життя (B.A. Lipsky, 1999). Ні один з існуючих методів дослідження не є сьогодні достовірним у виявленні характеру гнійного ураження м'язів та кісток. Тому вирішальне значення для вибору метода лікування мають насамперед клінічні прояви захворювання (S. Turpin et R. Lambret, 2001). За нашими даними, у пацієнтів похилого та старечого віку абсолютно переважав II тип ЦД, з відносно невеликою тривалістю захворювання, легкого та середньої важкості ступеня захворювання. В той же час, в групі порівняння відзначена доволі значна кількість пацієнтів з I типом ЦД (30%), з тривалістю перебігу вище 5 років, середньої важкості та важкими формами захворювання. В основній групі у пацієнтів мали перевагу ішемічні ушкодження тканин над запальними, з формуванням коагуляційного типу некротичних уражень. В той же час, у хворих молодого та середнього віку значне місце займали ураження тканин запального характеру, що безумовно пов'язано з супутнім атеросклеротичним ураженням у 93% хворих похилого та старечого віку. З 474 пацієнтів основної групи, оклюзія поверхневої стегнової артерії в Гунтеровому каналі зафіксована у 314 хворих (68%), з збереженням пульсу в проекції перехідної складки, у 59 хворих (12%) пульсація не визначалась навіть в проекції перехідної складки, а у 101 хворого (20%) - пульсація була відсутня над артеріями стопи при її збереженні над проекцією підколінної артерії. Навпаки, у 51 хворого групи порівняння оклюзія стегнової артерії в Гунтеровому каналі визначалась лише у 8 хворих (15,7%), у черги – діагностований судинний блок на рівні гомілкових артерій з збереженням пульсу на підколінній артерії. При цьому, високих оклюзій магістральних артерій не виявлено. Ці обставини можуть свідчити про те, що атеросклеротичне ураження при ЦД розвивається за висхідним типом ураження від периферії до центру і діабетичні ураження судин у цих хворих дуже часто виникають уже на тлі існуючого облітеруючого атеросклерозу. Невипадково, доплерометричне дослідження лінійної швидкості кровотоку в обох групах пацієнтів зафіксувало чітке зниження кровотоку в дистальному напрямі, але більш виражене у пацієнтів основної групи (табл. 3), що безумовно пов'язано з більш вираженим атеросклеротичним ураженням судин та розвитком характерного для ЦД медіакальцинозу.


 
 

Цікаве

Загрузка...