WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Вплив рольових очікувань подружжя на характер сімейного спілкування (автореферат) - Реферат

Вплив рольових очікувань подружжя на характер сімейного спілкування (автореферат) - Реферат

Примітка: жирним кеглем виділені значущі коефіцієнти кореляції на рівні p<0,05.

На підставі виявленого взаємозв'язку між показниками значущості сфер сімейних цінностей, узгодженості сімейних цінностей, рольової адекватності та показниками сімейного благополуччя подружжя можемо стверджувати, що узгодженість цих складових сімейно-рольової взаємодії є показником загальної узгодженості функціонально-рольової структури сім'ї. Тенденція до узгодженості в ціннісному і функціонально-рольовому плані може свідчити про особливу спрямованість на партнера, яка характерна для узгодженої пари і виявляється у прагненні відповідати очікуванням партнера. Спрямованість на партнера може виконувати роль позитивного сімейного мотиватора, який виявляється у прагненні керуватися в сімейно-рольовій взаємодії інтересами шлюбного партнера, членів сім'ї та потребами сім'ї як цілого.

Результати дослідження впливу оцінки подружжям рівня конфліктності в різних сферах сімейно-рольової взаємодії на показники сімейного благополуччя засвідчують, що в подружніх парах спостерігається взаємозв'язок між оцінками чоловіка і дружини рівня конфліктності в певній сфері сімейно-рольової взаємодії, а також взаємозв'язок оцінок подружжя рівня конфліктності в сімейно-рольовій сфері та у сферах сімейного благополуччя та подружнього спілкування (Таблиця 3).

Таблиця 3

Взаємозв'язок оцінок подружжя рівня конфліктності в різних сферах сімейно-рольової взаємодії і в сферах спілкування й сімейного благополуччя

Оцінка рівня конфліктності "Батько-Мати" (чол.)

Оцінка рівня конфліктності "Батько-Мати" (друж.)

Оцінка рівня конфліктності "Чоловік-Дружина" (чол.)

Оцінка рівня конфліктності "Чоловік-Дружина" (друж.)

Оцінка рівня конфліктності "Господар-Господиня" (чол.)

Оцінка рівня конфліктності "Господар-Господиня" (друж.)

Оцінка рівня конфліктності "Чоловік-Жінка" (чол.)

Оцінка рівня конфліктності "Чоловік-Жінка" (друж.)

Оцінка рівня конфліктності "Спілкування" (чол.)

0,09

-0,03

0,13

0,03

0,18

0,09

0,18

0,08

Оцінка рівня конфліктності "Спілкування" (друж.)

0,06

0,13

0,06

0,23

0,07

0,37

0,08

0,21

Оцінка рівня конфліктності "Культура спілкування" (чол.)

0,20

0,21

0,39

0,23

0,42

0,34

0,44

0,34

Оцінка рівня конфліктності "Культура спілкування" (друж.)

0,26

0,26

0,13

0,33

0,15

0,49

0,21

0,34

Оцінка рівня конфліктності "Підтримка" (чол.)

0,27

-0,07

0,12

0,09

0,16

-0,02

0,18

0,08

Оцінка рівня конфліктності "Підтримка" (друж.)

0,27

0,25

0,11

0,34

0,20

0,43

0,09

0,34

Оцінка рівня конфліктності "Емоційний комфорт" (чол.)

0,10

0,22

0,24

0,08

0,29

0,12

0,13

0,21

Оцінка рівня конфліктності "Емоційний комфорт" (друж.)

0,23

0,10

0,18

0,38

0,12

0,39

0,22

0,38

Задоволеність шлюбом (чол.)

-0,15

-0,12

-0,33

-0,29

-0,09

-0,22

-0,40

-0,26

Задоволеність шлюбом (друж.)

-0,10

-0,39

-0,32

-0,52

-0,07

-0,43

-0,16

-0,46

Примітка: жирним кеглем виділені значущі коефіцієнти кореляції на рівні p<0,05.

Крім того, результати дисперсійного аналізу виявили, що оцінка дружиною рівня конфліктності в усіх представлених сферах сімейно-рольової взаємодії (інтимно-сексуальна, господарсько-побутова, батьківсько-виховна і сфера подружнього партнерства) впливає на її задоволеність шлюбом, що може свідчити про генералізацію конфлікту у сприйнятті дружиною сімейної ситуації в цілому, а задоволеність шлюбом жінки пов'язана з її загальною оцінкою рівня конфліктності в сім'ї. Оцінка подружжям рівня конфліктності в інтимно-сексуальній сфері і сфері подружнього партнерства впливає на задоволеність шлюбом чоловіка, тобто для чоловіка задоволеність шлюбними стосунками пов'язана, насамперед, із гармонізацією сексуального життя подружжя і виявленням партнерства і співробітництва в межах сімейної системи.

Виявлений взаємозв'язок між оцінками подружжям рівня конфліктності в різних сферах сімейно-рольової взаємодії та показниками сімейного благополуччя і сімейного спілкування свідчить про наявність кругової каузальності (причинності) сімейних конфліктів. Наявність конфлікта в одній із сфер сімейно-рольової взаємодії проектується подружжям на інші сфери і впливає на загальну оцінку рівня конфліктності в сім'ї і на задоволеність шлюбом подружжя. Крім того, висока конфліктність в рольових сферах часто є наслідком неузгодженості особистісних потреб шлюбних партнерів успівробітництві і емоційній підтримці, що в свою чергу впливає на загальну задоволеність подружнім спілкуванням в сім'ї.

Результати дослідження впливу соціально-економічних та демографічних характеристик сім'ї на показники рольової взаємодії та сімейного благополуччя засвідчують, що на сучасному етапі соціально-економічні характеристики сім'ї зумовлюють її благополуччя, виступаючи фактором ризику чи, навпаки, фактором стабільності подружжя.

Відсутність значущих розбіжностей між бездітними сім'ями та сім'ями, що мають дітей, за показниками сімейно-рольової взаємодії, оцінкою рівня конфліктності, особливостей сімейного спілкування і задоволеності шлюбом засвідчує, що відчуття сімейного благополуччя у сучасній сім'ї не залежить напряму від кількості дітей, що має подружжя.

Виявлені значущі розбіжності між розширеною сім'єю та нуклеарною і подружньою сім'ями в оцінці чоловіком рівня конфліктності в господарсько-побутовій сфері та ступені значущості для чоловіка сфери соціальної активності, засвідчують, що на сучасному етапі у подружніх та нуклеарних сім'ях не тільки дружина, але й чоловік відчувають рольове перевантаження, яке призводить до загальної напруженості сімейних стосунків.

Виявлені значущі розбіжності в оцінці подружжям рівня конфліктності в господарсько-побутовій сфері між сім'ями з добрими і незадовільними житловими умовами (суб'єктивна оцінка респондентів) засвідчують, що житлові умови є тим об'єктивним фактором, що впливає як на господарсько-побутову організацію життєдіяльності сім'ї, так і на суб'єктивну оцінку подружжям своєї задоволеності сімейним побутом і реалізацією господарських ролей в межах сім'ї.

Виявлені значущі розбіжності між сім'ями з добрим і незадовільним матеріальним станом (суб'єктивна оцінка респондентів) в ступені задоволеності шлюбом, значущості майже всіх сфер сімейних цінностей, в оцінці подружжям рівня конфліктності в сферах сімейного спілкування, подружньої підтримки і емоційного комфорту засвідчують, що неналагодженість сімейного побуту, господарсько-побутові труднощі й недостатнє матеріальне забезпечення сім'ї, як цілісної системи життєдіяльності, породжує емоційну напругу й загострює хронічні конфлікти між шлюбними партнерами. Задоволеність матеріальним станом сім'ї, хоч і непрямо, але створює більш сприятливі умови для реалізації функцій сім'ї і високої задоволеності шлюбом вцілому.


 
 

Цікаве

Загрузка...