WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Попередження та лікування уповільненої консолідації переломів кісток гомілки (клініко-експериментальне дослідження) (автореферат) - Реферат

Попередження та лікування уповільненої консолідації переломів кісток гомілки (клініко-експериментальне дослідження) (автореферат) - Реферат

Клінічним критерієм адекватного навантаження була відсутність болів і набряку в зоні перелому. З 5-7 доби після операції до 21 доби пацієнт щодня збільшує навантаження на 1 кг, а з 22 дня – по 2 кг. Ця усереднена схема навантаження розрахована так, щоб дозволити пацієнту до 8-10 тижнів після операції повне осьове навантаження на ушкоджену кінцівку. Протягом цього періоду хворі пересуваються на милицях і знаходяться під динамічним спостереженням хірурга, який оперує.

В післяопераційному періоді всім хворим референтної групи клінічного спостереження було проведено фізіотерапевтичне лікування з метою якнайшвидшого відновлення життєздатності навколишніх м'яких тканин і оптимізації репаративного остеогенезу. У комплексі лікувальних заходів провідне місце займала магнітотерапія перед і протягом 2 тижнів після операції за розробленою на кафедрі методикою за допомогою магніто-акустичного апарата "МАВР-2".

Доведено, у тому числі і роботами нашої кафедри, що локальна магнітотерапія підвищує регенераторні здатності тканин, особливо в місці її застосування, покращує циркуляцію і мікроциркуляцію, чинить протизапальний і протимікробний ефект, покращує показники клітинного і гуморального імунітету. Роботами співробітників кафедри встановлено, що найбільш виражений ефект спостерігається при використовуванні пульсуючого магнітного поля з П-подібною формою імпульсу і частотою 100-150 Гц, яке генерується апаратом "МАВР-2", розробленим на кафедрі травматології, ортопедії і військово-морської хірургії Одеського державного медичного університету. Ефект забезпечується поєднанням дії пульсуючого електромагнітного поля з частотою 50- і 100 Гц і індукцією 11-17 тМл і звукових коливань тієї ж частоти при трьох діях в день, по 10-20 хвилин на одну процедуру. Конструкція "Мавр-2" дозволяє змінювати кут нахилу між робочими поверхнями індукторів від 100 до 300 градусів. Поєднана дія пульсуючого магнітного поля вказаних вище режимів і звукових хвиль чинить сприятливий вплив на перебіг регенераторного процесу, і зокрема репаративного остеогенезу.

Однією із задач нашого дослідження було оцінити вплив комплексу препаратів кальцію, мікроелементів, вітамінів і вітаміноподібних біологічно активних речовин (ізофлавонів) на перебіг репаративного остеогенезу у пацієнтів з переломами кісток гомілки і з порушеннями структурно-функціонального стану кісткової тканини, метаболізму кальцію й іншими чинниками ризику порушення репаративного остеогенезу.

Вказаний комплекс препаратів був розроблений в науково-виробничій асоціації "Одеська біотехнологія" Інституту стоматології АМН України у формі біологічно активної добавки "Остеовіт". Він включає такі групи речовин.

Кальцію нітрат – володіє найвищою засвоюваністю серед препаратів кальцію, практично незалежною від стану шлунково-кишкового тракту і кислотності у шлунковому соку. Він знижує підвищену активність паратгормону, що стимулює остеокласти, знижує ризик утворення каміння в сечовивідних шляхах.

Екстракт соєвий містить стимулятори репаративного процесу (ізофлавони, вітаміни) і необхідні для кісткоутворення будівельні речовини (кальцій, фосфати, незамінні амінокислоти).

Як остеотропні стимулятори до складу "Остеовіта" входять вітамін D3 і сульфат цинку, необхідний для засвоєння кальцію. Вітамін D3 активізує перенесення кальцію і фосфору з кишечнику, створюючи їх оптимальну концентрацію в крові. Роль цинку важлива в підтримці нормальної активності ферментів, що беруть участь в процесах творення і оновлення кісткової тканини. У присутності цинку посилюється остеотропна дія ізофлавонів сої і вітаміну D3.

Передбачається, що "Остеовіт" не тільки стимулює синтез основного білка кістки колагену, але і посилює синтез речовин, що входять до складу хрящової тканини, що дозволяє рекомендувати його і при порушеннях мінерального обміну і при дегенеративно-дистрофічних захворюваннях опорно-рухової системи, які нерідко розвиваються у віддалені терміни після перелому.

Всі хворі референтної групи з перших днів після надходження в лікарню приймали "Остеовіт" по 2 таблетки протягом місяця. Надалі дозування прийому препарату розрізнялося, у першу чергу, залежно від чинників (підгрупи) ризику і даних біохімічних досліджень.

В підгрупі ризику, у випадках рентгенологічно виявленої сповільненої консолідації або у пацієнтів з порушеннями метаболізму, підтвердженими біохімічно, використовували 2 варіанти: або пролонгований прийом (півтора місяця після надходження в клініку), або повторний місячний курс тими ж дозами через 1 місяць після закінчення першого курсу.

У випадках вираженого остеопорозу і/або порушення мінерального і білкового обміну призначали дози не 2, а 3 таблетки протягом першого місяця після надходження в клініку.

В результаті аналізу процесу лікування, а також його кінцевих результатів у хворих контрольної і референтної груп було встановлено таке. Хворі референтної групи довше знаходилися на стаціонарному лікуванні, що було зв'язано з використанням додаткових лікувальних заходів (навчання ходьбі з дозованим осьовим навантаженням, проведення курсу магнітотерапії). Хворі референтної групи починали ходьбу з дозованим осьовим навантаженням на ушкоджену кінцівку в середньому з 5-6 доби після операції і до кінця другого місяця лікування вже ходили з повною опорою на цю кінцівку. Тоді як пацієнти контрольної групи в ці терміни тільки починали дозоване опорне навантаження хворої кінцівки.

Результати лікування пацієнтів контрольної і референтної груп розрізнялися. Відсоток хороших результатів в контрольній групі склав 56,73,7 проти 65,44,7% в референтній. В контрольній групі майже в 2 рази частіше зареєстровані незадовільні результати лікування – 10,62,3% проти 3,81,9%.

В контрольній групі ускладнення (порушення репаративного остеогенезу і/або запальні) зустрічалися майже в 2 рази частіше, ніж в референтній (24,4 % проти 12,5 %). Причому в контрольній групі поєднання ускладнень порушення репаративного остеогенезу і запальних відзначено у 14 хворих проти всього двох хворих в референтній. Ці факти дають підставу вважати, що раннє осьове навантаження на ушкоджену кінцівку за запропонованою методикою не призводить до збільшення частоти ускладнень, а, навпаки, в поєднанні із застосуванням лікувально-профілактичних біологічно активних речовин чинить позитивний вплив на процес загоєння перелому.

Важливий вплив на тривалість і результат лікування обох аналізованих груп здійснили чинники ризику порушення репаративного остеогенезу, особливо поєднання двох і більш чинників, початкове порушення структурно-функціонального стану кісткової тканини, особливо остеопороз, і тяжкість перелому, типу В3 або С за класифікацією АТ.

ВИСНОВКИ

1. При зниженні мінеральної щільності кістки у експериментальних тварин, викликаному оваріоектомією, має місце підвищення екскреції кальцію з сечею і одночасне зниження активності лужної фосфатази кістки. Введення в харчовий раціон цитрату кальцію, комплексу мікроелементів, вітамінів і вітаміноподібних біологічно активних речовин (ізофлавонів) знижує екскрецію кальцію, підвищує активність лужної фосфатази кістки, що супроводжується збереженням щільності кісткової тканини.

2. У спостережуваних нами хворих з діафізарними переломами гомілки зниження мінеральної щільності кісткової тканини великогомілкової кістки (остеопороз або остеопенія) було виявлено у 17,4% випадків. В групі постраждалих з порушеним процесом загоєння перелому явища остеопорозу або остеопенії великогомілкової кістки були відзначені у 29,8%, що дає підставу вважати зниження мінеральної щільності кісткової тканини несприятливим прогностичним чинником її регенерації при переломі. Зниження мінеральної щільності кісткової тканини супроводжується підвищеною екскрецією кальцію з сечею і зниженням рівня білка в сироватці крові, що також можна віднести до прогностичних ознак сповільненої консолідації відламків.

3. Раннє дозоване осьове навантаження на ушкоджену кінцівку після накісткового остеосинтезу пластиною не призводить до збільшення частоти ускладнень, пов'язаних з порушенням процесу зрощення відламків. Осьове дозоване навантаження може бути почато з 5-6 доби після операції і доведено до повного протягом двох місяців.

4. Підвищення ефективності хірургічного лікування переломів кісток гомілки може бути досягнуто шляхом використовування раннього дозованого осьового навантаження ушкодженої кінцівки і прийому біологічно активної харчової добавки "Остеовіт", яка знижує виділення кальцію з сечею. Ці заходи дозволили удвічі понизити частоту ускладнень, пов'язаних з порушенням репаративного процесу.

Список робіт, опублікованих за темою дисертації

  1. Венгер В.Ф., Халед М.А. Абу Захра, Левицкий А.П. Влияние препарата "Остеовит" на экскрецию кальция с мочой и активность фосфатаз в бедренной кости при экспериментальной патологии // Вісник морської медицини. – 2005. – № 4 (31). – С. 84-88.


 
 

Цікаве

Загрузка...