WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Наукове обґрунтування моделі впровадження в Україні Державних цільових програм покращання здоров’я народу (автореферат) - Реферат

Наукове обґрунтування моделі впровадження в Україні Державних цільових програм покращання здоров’я народу (автореферат) - Реферат

населення регіонів східного і західного, північного і південного, тобто показники їх здоров'я залежно від умов проживання та праці, екологічного благополуччя, соціально–економічних відмінностей та інших зазначених факторів, що впливають на формування здоров'я.

Така Державна цільова програма буде значно ефективнішою у впровадженні, дієвішою в досягненні результатів та оптимальнішою у розробці, а враховуючи епідеміологічні й патогенетичні особливості розвитку тієї чи іншої нозологічної форм хвороб, забезпечить можливість обґрунтування комплексних профілактичних і лікувальних заходів на істотне покращання медичної допомоги в цілому та відповідно на вирішення проблем здоров'я, а також на подовження середньої тривалості очікуваного життя.

Одночасно основою впровадження Державних цільових програм є ресурсна база, тобто фінансування заходів, обґрунтованих при розробці та необхідних для їх практичного виконання з метою реалізації мети – покращання здоров'я в цілому й мінімізації негативного впливу на його стан тієї чи іншої проблеми.

З метою дослідження проблеми розробки і впровадження Державних цільових програм в Україні із найбільш актуальних питань здоров'я народу проведено соціологічне вивчення у відповідності до підготовленої та поширеної серед керівників органів і закладів охорони здоров'я різних рівнів, а також головних фахівців анкети. Абсолютно всі вони підтримують розробку і впровадження Державних цільових програм як один із основних напрямків подальшого розвитку системи охорони здоров'я в цілому та регіональних зокрема. Але стосовно методології і технології підготовки та реалізації вирізняються особливості, які можна об'єднати по регіонах України - західному, південному, промисловому східному і північному, а по окремих питаннях спостерігається власне бачення також в областях, що мають свої специфічні відмінності від сусідніх. Це говорить про необхідність врахування їх при розробці та впровадженні програми.

Найбільш актуальними причинами проблем здоров'я регіону, що потребують Державної підтримки для мінімізації негативного впливу на його стан, у західному регіоні вважають 57,6% соціально-економічні, 14,8% - екологічні і 27,6 - медико-профілактичні. У промисловому східному відповідно

39,2%, 37,9% та 27,9%, тобто більше турбують екологічні проблеми, а у Запорізькій і Дніпропетровській областях вони ще більш актуальні (від 50 до 75%), тоді як соціально-економічні лише від 10 до 20%. Істотно відрізняються у своїх баченнях північний і південний регіони (50,29 і 21 відсотки та відповідно 35,15 і 50), хоча Миколаївську область екологічні проблеми хвилюють більше - 45% майже нарівні із Чернівецькою (40%). Центральний регіон оцінює причини незадовільного стану здоров'я 53,7% як соціально-економічні, 21,2% - екологічні і 25,1% - медичні, хоча знову таки в Кіровоградській області екологічні більш важливі (30%).

На питання про найбільш негативні чинники недостатнього виконання розроблених і прийнятих Державних цільових програм респонденти Західного регіону відзначають законодавчі на 22,9%, фінансування - 59,9% та недостатню комплексну взаємодію всіх галузей - 17,2%. Подібні тенденції спостерігаються і в інших: центральний - 4,6%, 63,6% і 31,8%; північний - 40%, 42% і 18%; південний - 17%, 73% і 10%; східний - 25,1%, 62,9% і 22,0% (за винятком Донецької, де фінансові проблеми турбують менше (25%), а більше законодавчі - 50%).

Оцінка ефективності виконання раніше прийнятих і впроваджуваних Державних цільових програм у кожному регіоні також різна. У східному позитивно її сприймають лише 56%, західному - 62,8%, центральному - 63,3%, північному - 68%, а у південному - 86% респондентів.

Необхідність врахування при розробці програм специфічних особливостей регіонів відмічають у західному 49,5% анкетованих або опитаних, 53,3% - у східному, 84% - північному, 85% - центральному, 82% - на півдні України, хоча у Тернопільській області вказують лише 8%, Хмельницькій - 20%, Сумській - 30%, Донецькій - 50%, а в Криму зауважень не мають.

Регіональні конкретні програми на виконання Державних приймались у північних областях в середньому на 84% від потреби, центральних - 85%, західних - 90,9%, східних - на 96,7%, південних - 100%.

Недостатню інформованість населення стосовно впровадження Державних цільових програм на покращання здоров'я вважають у північному регіоні 56% опитаних, східному - 69,3%, центральному - 65,8%, західному - 58,9%, південному - 84%, хоча в окремих областях ситуація ще більше незадовільна (Чернівецька - 40%, Чернігівська - 31%, Закарпатська - 40%, Харківська - 40%, Черкаська - 50%, Миколаївська - 50%).

Це пов'язують із недостатньою можливістю санітарно-освітньої роботи через засоби масової інформації у східних областях - 55,7%, центральних - 58,6%, північних - 70,4%, західних - 73,7%, південних - 100%.

Таким чином, доведені істотні відмінності в питаннях розробки і впровадження Держаних цільових програм із найбільш актуальних проблем збереження і покращання рівня здоров'я населення регіонів України, що говорить про необхідність враховувати ці особливості в подальшому для досягнення належної ефективності.

Загальнодержавний підхід необхідний лише у визначенні проблеми здоров'я та її впливу на суспільство, а методологія розробки і технологія впровадження повинні базуватися на об'єктивній оцінці специфіки області та регіону стосовно соціально-економічних і екологічних умов проживання населення, можливостей мережі медичних закладів та їх фінансування щодо забезпечення доступності та якості медичної допомоги. На державному рівні має вдосконалюватись законодавча база і комплексна взаємодія всіх відомств, але на місцевому необхідні конкретні заходи для їх виконання та власні акценти. Це підтверджують і узагальнені по регіонах пропозиції першочергових завдань, спрямованих на більш ефективне впровадження Державних цільових програм.


 
 

Цікаве

Загрузка...