WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Оптимізація фармацевтичної допомоги хворим на цукровий діабет 2 типу (модель діяльності клінічного провізора) (автореферат) - Реферат

Оптимізація фармацевтичної допомоги хворим на цукровий діабет 2 типу (модель діяльності клінічного провізора) (автореферат) - Реферат

амбулаторний рівень

стаціонарний рівень

208 втручань клінічного провізора

182 зауваження до листків лікарських призначень хворих з інфарктом мозку

опрацьовано методику експертної оцінки якості фармакотерапії на прикладі класу хвороб; опрацьовано проект фахової документації клінічного провізора щодо фармацевтичної опіки

опрацьовано проект фахової документації клінічного провізора щодо фармацевтичної опіки

25 зауважень до листка лікарських призначень хворого на ЦД2Т з інфарктом мозку

проведено фармакоекономічну оцінку нераціональної складової фармакотерапії. Визначено економічну ефективність фармацевтичної опіки клінічного провізора

Клінічна ефективність моделі діяльності клінічного провізора в наданні медичної допомоги

хворим на цукровий діабет 2 типу

виявлено та частково усунено 208 лікозалежних проблем

встановлено 182 некоректності фармакотерапії

Економічна ефективність моделі діяльності клінічного провізора в наданні медичної допомоги

хворим на цукровий діабет 2 типу

спрогнозовано економію коштів у розмірі від 90 грн. на 1 пацієнта за рахунок усунення нераціональної фармакотерапії

VІI етап

Впровадження результатів дослідження*

Методичне забезпечення дослідження

Використані методи

Етапи дослідження

1

Бібліосемантичний

І, ІІІ, IV

2

Системний аналіз

І-VIІ

3

Клініко-фармакологічний

ІІІ

4

Клініко-фармацевтичний

ІІІ, IV

5

Маркетинговий аналіз

ІІ

6

Фармакоекономічний аналіз

VI

7

Моделювання

V, VI

Рис. 1 Програмно-цільова структура дослідження

Примітка. *Впровадження результатів дослідження на державному, галузевому і регіональному рівнях проводилось відразу після їх отриманнях на етапах виконання.

Знання ринку базисних та допоміжних ЛЗ для фармакотерапії (ФТ) певної нозології вважали важливим інструментом у діяльності КП, оскільки це дозволяє йому: 1) орієнтуватись у асортименті ЛЗ, їх цінових нішах; 2) здійснювати фахову генеричну заміну ЛЗ тощо. Відтак, проведено маркетинговий аналіз роздрібного сегменту фармацевтичного ринку України щодо групи цукрознижуючих засобів за період 06.2006-05.2007 рр. у порівнянні з 06.2005-05.2006 рр., на основі аналітичної бази даних "Бізнес Кредит" у вартісному та натуральному показниках. Він засвідчив зростання величини ринку цих засобів у вартісному (Д,% – +16,4; 15836,31 тис. дол. США у порівнянні 13604,4 тис. дол. США) та спад у натуральному (Д,% – -11,7; 3000,66 тис. упакувань у порівнянні 3399,6 тис. упакувань) показниках. У результаті дослідження встановлено, що основна частка ринку (близько 80%) у двох показниках належить базисним засобам для лікування ЦД2Т: похідним сульфонілсечовини (ПСС), бігуанідам чи їх комбінованим ЛЗ (рис. 2).

Рис. 2 Структура роздрібного сегменту групи цукрознижуючих засобів України

за період 06.2006-05.2007 рр.

Детальний аналіз групи базисних цукрознижуючих ЛЗ засвідчив, що основне місце у структурі їх ринку посідають ПСС, а найчастіше застосування, відповідно, мають глібенкламід (манініл), гліклазид MR (діабетон MR) та глімепірид (амарил). Для формулювання принципів раціонального вибору цукрознижуючих ЛЗ, які, на нашу думку, мають значення у діяльності КП при індивідуалізованій ФТ ЦД2Т, вперше в Україні, проведено порівняння середньої вартості місячного курсу ФТ трьома вказаними ЛЗ у еквівалентних дозах (табл. 1).

Таблиця 1

Результати порівняння середньої вартості місячного курсу лікування різними похідними сульфонілсечовини

Показник

Амарил

Діабетон MR

Манініл 5

форма випуску

табл. 2 мг №30

табл. 30 мг №60

табл. 5 мг №120

середня ціна упакування в аптеці, грн.

62,67

43,68

12,88

рівноважна доза ВООЗ

1 мг

30 мг

5 мг

середньо терапевтична доза

2 мг

60 мг

10 мг

кількість таблеток на курс ФТ

30

60

60

середня вартість курсу ФТ, грн.

62,67

43,68

6,44

Встановлено, що вартість лікування амарилом майже в 10 разів вища, ніж при застосуванні манінілу 5. Проте, раціональний вибір ЛЗ не ґрунтується тільки на обчисленому параметрі. Тому, здійснено аналіз даних щодо безпеки та ефективності (клініко-фармакологічні властивості) порівнюваних ліків, що, в свою чергу, пов'язані з фармакокінетичними показниками, а також з біофармацевтичними особливостями і видом лікарської форми (клініко-фармацевтичні властивості).

Таким чином, у результаті дослідження обґрунтовано вплив модифікації лікарської форми на оптимізацію фармакокінетичних параметрів цукрознижуючих ЛЗ та їх взаємозв'язок із підвищенням комплаєнсу хворих, як один із шляхів попередження виникнення лікозалежних проблем (ЛЗП), тобто випадків або обставин, пов'язаних з ФТ, що дійсно або потенційно впливають на бажаний результат лікування.

Подальша реалізація основної мети дослідження вимагала розробки уніфікованого підходу до здійснення функціональних обов'язків КП через ФО (рис. 3). Його основою є опрацьовані та вперше апробовані в Україні складові ідентифікації ЛЗП. Вони включають диференціацію ЛЗП за часовою характеристикою та джерелом виникнення, що необхідно КП для встановлення першочерговості їх вирішення, а також визначення цільової групи, на яку слід скерувати ФО. Окрім того, розроблена програма виявлення, аналізу, вирішення та попередження ЛЗП, передбачає погодження характеру і обсягу фармацевтичних втручань та корекції ФТ з лікарем.

Оскільки хворі на ЦД переважно отримують медичну допомогу на амбулаторно-поліклінічному рівні, це спонукало нас до вивчення ступеню обізнаності саме амбулаторних пацієнтів з ЦД2Т щодо захворювання та його лікування, шляхом анонімного анкетного опитування на базі поліклінічного відділення 4-ої міської клінічної комунальної лікарні м. Львова. Цей етап роботи полягав у вивченні характеру ЛЗП у типовій медичній практиці.


 
 

Цікаве

Загрузка...