WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Регіональні особливості фізичного розвитку та формування піку кісткової маси у дітей: зв’язок з соматичною патологією (автореферат) - Реферат

Регіональні особливості фізичного розвитку та формування піку кісткової маси у дітей: зв’язок з соматичною патологією (автореферат) - Реферат

Проведено порівняльний аналіз просторого розподілу меропланктону від бухти Лисья до м. Мальчін (мал. 3). Відзначено збільшення чисельності личинок вусоногого рака у найбільш забрудненому районі Карадагу (ст. 3 - Очисні спорудження). Тут же спостерігалася найбільша кількість мертвого меропланктону (Павлова, Муріна, 2004). У травні 2004 р. відзначене зниження чисельності личинок донних безхребетних у районі від очисних споруджень (ст. 3) до скелі Іван-Розбійник (ст. 6). За отриманими даними можна припустити, що стічні води с. Курортне негативно впливають на фауну акваторії Карадагського природного заповідника. З огляду на те, що антропогенне навантаження у цьому районі постійно збільшується, необхідно продовження комплексного екологічного моніторингу в морській акваторії заповідника.

Мал. 3. Сезонна динаміка

чисельності (екз./м3)

меропланктону в акваторії

Карадагу (2004 р.)

В останні роки в літньо-осінній період у прибережних водах Криму відзначене збільшення чисельності личинок двостулкового молюска Chamelea gallina, що дозволяє припустити розширення бентосних поселень даного виду. Навпроти, личинки деяких раніше масових молюсків, таких як чорноморська устриця Ostrea edulis і чорноморський гребінець Flexopecten ponticus, у наших зборах, починаючи з 90-х років, жодного разу не були виявлені, що може свідчити про суттєве зниження чисельності цих видів у бентосі кримського узбережжя.

МЕРОПЛАНКТОН НАПІВЗАМКНУТИХ АКВАТОРІЙ КРИМУ

НА ПРИКЛАДІ БАЛАКЛАВСЬКОЇ БУХТИ

Таксономічна структура меропланктону Балаклавської бухти. У 2000 - 2004 рр. у Балаклавській бухті виявлено 57 видів пелагічних личинок донних безхребетних, які відносяться до 38 родин. По таксонам вони розподілені таким чином: клас Bivalvia - 11 видів 7 родин, клас Gastropoda - 12 видів 10 родин, клас Рolychaeta - 15 видів 9 родин, ряд Cirripedia - 6 видів 3 родин; ряд Decapoda - 11 видів 8 родин, клас Phoronidea – 1 вид, клас Hydrozoa – планули до виду не визначені. Уперше представлений список видового складу меропланктону Балаклавської бухти (табл. 2).

Таблиця 2

Видовий склад меропланктону Балаклавської бухти (2000 - 2004 рр.)

Hydrozoa

Планули Hydrozoa

Phoronidea

Актінотроха Phoronis sp.

Polychaeta

Polydora ciliata

Microspio meсzniсowianus

Prionospio sp.

Scolelepis squamata

Scolelepis fuliginosa

Neanthes succinea

Nereis zonata

Hediste diversicolor

Capitella capitata

Phyllodocae sp.

Lysidice ninetta

Harmothoereticulata

Magelona rosea

Pholoe synophthalmica

Nephtys sp.

Mollusca

Bivalvia

Mytilus galloprovincialis

Mytilaster lineatus

Modiolus sp.

Chamelea gallina

Veneridae gen. sp.

Teredo navalis

Acanthocardia paucicostata

Cardiidae gen. sp.

Spisula subtruncata

Anadara inaequivalvis

Mya arenaria

Gastropoda

Gibbula adriatica

Bittium reticulatum

Rissoa membranacea

Rissoa splendida

Rissoa parva

Tricolia pulla

Rapana thomasiana thomasiana

Limapontia capitata

Retusa truncatulla

Haminoea navicula

Stiliger bellulus

Caecum elegans

Crustacea

Отряд Cirripedia

Balanus improvisus

Balanus eburneus

Verruca spengleri

Chthamalus stellatus

Chthamalus montagui

Microeuraphia depressa

Отряд Decapoda

Hippolyte longirostris

Palaemon elegans

Upogebia pusilla

Diogenes pugilator

Pisidia longimana

Pilumnus hirtellus

Xantho poressa

Rhithropanopeus harrisi tridentata

Pachygrapsus marmoratus

Eriphia verrucosa

Athanas nitescens

У Балаклавській бухті найбільше число видів личинок донних безхребетних було відзначено при температурі від 15 до 230 С (мал. 4). Домінували в планктоні личинки еврібіонтних видів: мідії M. galloprovincialis і мітілястера M. lineatus, черевоногого молюска B. reticulatum, вусоногого рака B. improvisus та поліхетиP. ciliata.

Мал. 4. Зміни температури води (Т0 С) та числа видів личинок донних безхребетних у Балаклавській бухті (2001 р.)

Динаміка чисельності та просторовий розподілпелагічних личинок донних безхребетних в акваторії Балаклавської бухти. Пелагічні личинки донних безхребетних зустрічалися в Балаклавській бухті на протязі ріку, чисельність їх змінювалася по сезонах і відрізнялася в різних ділянках бухти.

Зимовий меропланктон в усі роки був бідний як по числу видів, так і по їхній чисельності. Так, у лютому 2001 р. чисельність личинок донних безхребетних у планктоні Балаклавської бухти не перевищувала 102 екз./м3 ; в 2002 р. вона досягала 164 екз./м3 за рахунок присутніх у планктоні планул Hydrozoa, що становили біля третини усього меропланктону. В 2003 р. чисельність меропланктону в лютому місяці збільшилася до 330 екз./м3 за рахунок личинок M. galloprovincialis на стадії веліконхи з глазком, що становили практично увесь меропланктон.

Весною, при температурі води 90 - 110 С, основну частину в меропланктоні становили личинки мідії, що перебували на стадіях велігера й веліконхи без очка. У відкритій частині бухти їх максимальна чисельність - 1200 екз./м3 відзначена у квітні 2001 р.. В 2002 р. чисельність меропланктону коливалася від 415 екз./м3 до 676 екз./м3, в 2003 р. не перевищувала 432 екз./м3. У травні структура меропланктону мінялася, знижувалася чисельність личинок мідії, тоді як чисельність личинок Polychaeta збільшувалася за рахунок ранніх нектохет N. succinea і пізніх нектохет P. ciliata.

На початку червня, при температурі води 16 - 18 С, у планктоні переважали личинки вусоногого рака B. improvisus, а при підвищенні температури до 19 - 21 С з'явилися наупліуси інших видів вусоногих (V. spengleri і род. Chthamalidae). Личинки B. eburneus виявлені у серпні при температурі води вище 26 С, їх чисельність не перевищувала 70 екз./м3. Максимальна чисельність веліконх двостулкового молюска M. lineatus відзначалася у відкритій частині бухти при температурі води 24 - 25 С. Личинки мідії в Балаклавській бухті в літні місяці зустрічалися одинично. По зростанню концентрації личинок черевоногих молюсків можна побічно судити про масовий нерест цих видів. Так, у липні, при температурі води 23, 60 С, чисельність пелагічних личинок B. reticulatum збільшилася до 200 екз./м3, а в серпні, при температурі води 25,4 С, концентрація велігеров T. pulla досягала 120 екз./м3. Чисельність личинок інших видів Gastropoda у цей період не перевищувала 20 екз./м3. З десятиногих раків найбільшої чисельності досягали личинки трьох видів – Palaemon elegans (20 екз./м3), Rhithropanopeusharrisi tridentata (18 екз./м3) і Upogebia pusilla (30 екз./м3).

Осінній меропланктон характеризувався значним видовим різноманіттям, але уступав літньому, тому що зменшилося число видів личинок Decapoda й Gastropoda. У планктоні з'явилися личинки двостулкових молюсків – Chamelea gallina й Anadara inaequivalvis. До кінця вересня їх чисельність досягала 110 - 170 екз./м3. Зі зниженням температури до 16 С частка личинок Bivalvia знизилася, в планктоні почали переважати наупліуси вусоногого рака B. improvisus.

Вивчено просторовий розподіл меропланктону в Балаклавській бухті. Виявлено розходження в структурі меропланктону кутової й відкритої частин бухти. У найбільш забрудненій кутовій частині бухти відзначені максимальні значення чисельності личинок вусоногого рака B. improvisus і поліхет родин Spionidae й Nereidae. Личинки двостулкових молюсків концентрувалися переважно у відкритій частині бухти. Там же було відзначено найбільше видове різноманіття меропланктону за рахунок деяких рідкотрапляючих личинок – поліхети Magelona rosea і декапод Eriphia verrucosa та Xantho poressa. Нерівномірний розподіл пелагічних личинок донних безхребетних у Балаклавській бухті можна пояснити розселенням дорослих форм цих видів й особливостями циркуляції води в бухті. Щорічно максимальна чисельність личинок M. galloprovincialis на стадії "веліконхи з очком" і мінімальна кількість личинок P. ciliata - перфоратора стулок мідій, реєструвались у південній, відкритій частині Балаклавської бухти.


 
 

Цікаве

Загрузка...