WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Регіональні особливості фізичного розвитку та формування піку кісткової маси у дітей: зв’язок з соматичною патологією (автореферат) - Реферат

Регіональні особливості фізичного розвитку та формування піку кісткової маси у дітей: зв’язок з соматичною патологією (автореферат) - Реферат

МЕРОПЛАНКТОН ПРИБЕРЕЖНИХ ВОД КРИМУ (ЧОРНОМОРСЬКИЙ СЕКТОР)

Таксономічний склад. Більшість видів пелагічних личинок, виявлених у чорноморському секторі прибережних вод Криму, відносилися до класів Polychaeta, Bivalvia, Gastropoda; рядів Cirripedia й Decapoda. Крім того, виявлені планули класу Hydrozoa (Coelenterata) та личинки актинотрохи Phoronis (Tentaculata: Phoronidea).

Тип Annelida, клас Polychaeta. В 1994 - 2004 рр. у районах досліджень виявлені пелагічні личинки 21 виду багатощетинкових червів, що відносяться до 13 родин. По числу видів у меропланктоні найбільш широко представлені родини Spionidae (8 видів) і Nereidae (5 видів). Масовими у планктоні були личинки Polydora ciliata й Microspio mecznikowianus (Spionidae), Neanthes succinea (Nereidae), Harmothoe reticulata (Polynoidae). Личинки поліхети Lagisca extenuate (Polynoidae) - виду, що зустрічається рідко, знайдені тільки у водах Карадагського природного заповідника.

Клас Crustacea, ряд Cirripedia. У прибережних водах Криму виявлені пелагічні личинки усіх 6 видів (3 родин) вусоногих раків, відзначених для Чорного моря (Зевіна, Полтаруха, 1999). У планктоні домінували личинки Balanus improvisus (Balanidae) - еврібіонтного, масового в обростанні виду. Пелагічні личинки Balanus eburneus (Balanidae) виявлені тільки у Балаклавській бухті. Личинки Verruca spengleri (Verrucidae)і трьох видів вусоногих раків родини Chthamalidae у планктоні були відзначені лише влітку.

Клас Crustacea, ряд Decapoda. В період досліджень виявлені личинки 15 видів 11 родин десятиногих раків. Найбільш масовими в планктоні були личинки Upogebia pusilla ( Callianassidae) й Hippolyte longirostris (Hippolytidae). Личинкові стадії креветки Crangon crangon (Crangonidae)на відміну від личинок інших видів Decapoda, типових для теплого періоду року, у літні місяці не попадалися. У планктоні вони зустрічалися в квітні - травні й наприкінці вересня – початку жовтня, що дає підставу припустити наявність двох генерацій цього виду - весняної й раннє-осінньої. У літньому планктоні найчастіше відзначалися личинки масових видів бентоса - Diogenes pugilator (Paguridae), Pisidia longimana (Porcellanidae). Личинки Brachyura - Carcinus aestuarii, Eriphia verrucosa, Pilumnus hirtellus, Pachygrapsus marmoratus - видів, занесених в "Червону книгу України", були відзначені одинично.

Тип Mollusca, клас Bivalvia. Личинки Bivalvia були одним із постійних компонентів меропланктону прибережних вод Криму й зустрічалися на протязі року. У досліджуваний період нами визначені личинки 12 видів 8 родин Bivalvia. Найбільше масово представлені в меропланктоні двостулкові молюски родини Mytilidae - в осінньо-весняний період домінували личинки мідії Mytilus galloprovincialis, а влітку - мітілястера Mytilaster lineatus. Протягом року в незначній кількості відзначалися веліконхи Modiolus sp. Масовими в літньо-осінньому планктоні були личинки Chameleagallina (Veneridae), навесні збільшувалася кількість личинок родини Cardiidae. З липня до грудня у планктоні одинично зустрічалися личинки Teredo navalis (Teredenidae) - молюска, не зазначеного у складених списках видів зообентосу кримського узбережжя (Ревков, 2003). У районах досліджень виявлені личинки двостулкових молюсків Anadara inaequivalvis та Mya arenaria, які є вселенцями у Чорне море.

Тип Mollusca, клас Gastropoda. У період досліджень виявлені личинки 19 видів черевоногих молюсків, що відносяться до 14 родин. Масовими були личинки Bittium reticulatum (Bittiidae), Tricolia pulla (Phasianellidae), та представники родини Rissoidae. У теплий період року зустрічалися й личинки молюска-вселенця Rapana thomasiana thomasiana. З видів, не зазначених у складених для кримського узбережжя списках (Ревков, 2003), у планктоні знайдені личинки Stiliger bellulus, Limapontia capitata, Tergipes tergipes.

Таким чином, з 1994 по 2004 рр. у прибережних водах чорноморського сектору Криму виявлені та ідентифіковані пелагічні личинки 74 видів 50 родин донних безхребетних. Найбільш повно представлені родини Spionidae й Nereidae (Polychaeta), Mytilidae (Bivalvia), Rissoidae (Gastropoda). Суттєвих відмінностей у таксономічному складі меропланктону різних районів чорноморського узбережжя Криму не виявлено. Слід зазначити, що меропланктон Карадагського природного заповідника відрізнявся більшою видовою різноманітністю за рахунок наявності личинок рідких видів Polychaeta і Decapoda.

Сезонні й міжрічні зміни видового складу й чисельності меропланктону. У планктоні чорноморського сектору кримського узбережжя личинки донних безхребетних зустрічалися на протязі усього року. Узимку, при температурі води 6,9 – 8,8 0 С, видове різноманіття меропланктону було мінімальним. Крім переважаючих у планктоні личинок мідії M. galloprovincialis, зустрічалися також веліконхи мітіліди Modiolus sp. і личинки родини Cardiidae. Одинично відзначалися личинки на ранніх стадіях розвитку - трохофори поліхети H. reticulata, велігери черевоногого молюска L. capitata і наупліуси вусоногого рака B. improvisus. Личинки десятиногих раків у зимових зборах були відсутні.

Навесні, при температурі води в морі 9 – 12 0 С, основну частину в меропланктоні становили личинки M. galloprovincialis. При прогріві води до 13 – 15 0 С видове різноманіття і чисельність меропланктону зростали за рахунок личинок двостулкових (Cardiidae) і черевоногих (Rissoidae) молюсків, а також вусоногого рака B. improvisus. Підвищувалася й чисельність личинок поліхет - ранніх трьохсегментних нектохет N. succinea і нектохет P. ciliata й M. mecznikowianus на пізніх стадіях розвитку.

У літній сезон при температурі води 19 – 23 0 С у пробах меропланктону одночасно зустрічалося до 40 видів личинок донних безхребетних. Відзначалися піки чисельності личинок двостулкового молюска M. lineatus та черевоногого молюска B. retiсulatum. У планктоні з'являлися личинки багатьох видів десятиногих раків й вусоногого рака V.spengleri.

Осінній меропланктон характеризувався значним видовим різноманіттям, хоча, у порівнянні з літнім сезоном, число видів личинок десятиногих раків і черевоногих молюсків знизилося. У великій кількості відзначалися веліконхи двостулкових молюсків Ch. gallina і вида-вселенця Anadara inaequivalvis (Arcidae). При зниженні температури води до 16 С структура меропланктону змінювалася - частина личинок Bivalvia знижувалася, у планктоні домінували наупліуси вусоногого рака B. improvisus. Наприкінці осіні меропланктон був представлений личинками мідії осіннього нересту.

Відзначено, що в планктоні чорноморського сектору прибережних вод Криму масовими є личинки стійких до негативних впливів видів - вусоногого рака B. improvisus і двостулкових молюсків - мітілід M. galloprovincialis й M. lineatus.

На прикладі акваторії Карадагського природного заповідника простежені зміни, що відбулися у видовому складі меропланктону чорноморського сектору прибережних вод Криму. Відзначено, що в середині минулого сторіччя личинки поліхети P. ciliata зустрічалися одинично, у цей період вони є масовою формою й відзначені у великій кількості в місцях, підвержених антропогенному впливу (М.І. Кисельова, 2004). Личинки даного виду зустрічалися по всій акваторії Карадагського природного заповідника чисельністю до 22 екз./м3 (мал. 2).

Мал. 2. Чисельність (екз./м3)

личинок Polydora ciliata

в акваторії Карадагу (2004 р.)

Широко поширився ще один вид поліхет - Neanthes succinea. У 80-х роках ХХ сторіччя личинки нереіса зустрічалися одинично (Муріна, 1991). З 1999 р. чисельність личинок N. succinea у водах Карадагу досягала 14 екз./м3, а у 2004 р. - 76 екз./м3. Більшість личинок донних безхребетних осідає поблизу поселень особин свого виду (Г.О. Кисельова, 1967). Отримані дані дозволяють припустити, що у бентосі Карадагського заповідника збільшилася чисельність дорослих поліхет цих видів.


 
 

Цікаве

Загрузка...