WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Прогнозування та рання діагностика пухлинних захворювань ендометрія (автореферат) - Реферат

Прогнозування та рання діагностика пухлинних захворювань ендометрія (автореферат) - Реферат

Показаннями для її проведення є: нестабільний підвивих та вивих стегна з незначними вторинними змінами в кістках таза і хребта при вираженому больовому синдромі у хворих у віці 15-30 років.

При клінічному обстеженні хворого ми особливу увагу приділяємо симптому "поршня", що свідчить про нестабільність створеного тазо-стегнового неоартрозу. При стабільності тазо-стегнового неоартрозу проведення операцій типу Шанца не виправдовує себе, тому що такі хворі мають задовільний об'єм рухів, і основними скаргами є укорочення нижньої кінцівки, прогресуюча деформація і біль у хребті, що обумовлює виконання операцій, спрямованих тільки на відновлення довжини стегна. Таким чином, диференційований підхід до лікування застарілих вивихів стегна з використанням як традиційного, так і запропонованого методів оперативного лікування дозволяє значно покращити функціональні результати і, як наслідок, якість життя пацієнтів.

Операція тотального ендопротезування була проведена 80 хворим, серед яких коксартроз ІІ стадії спостерігався у 11 хворих, ІІІ стадії - у 69 осіб. Більшість хворих (34 осіб) склали пацієнти у віці від 51 до 59 років (42,8%), більше 60 років – 38,5%, а до 50 років лише невелика частина - 15 пацієнтів (18,7%), у яких використовували ендопротези безцементного типу.

Середнє значення оцінки функції кульшового суглоба у хворих за шкалою Харриса до операції складало 35 (від 25 до 45), а після операції середнє значення склало 82 бали (від 70 до 95), що свідчить про значне відновлення функції у цих пацієнтів.

Як було вище відмічено, при визначенні показань до проведення коригувальних остеотомій слід завжди враховувати подальшу операцію тотального ендопротезування кульшового суглоба. При цьому найбільші складності виникають після проведення субтрохантерних остеотомій стегна внаслідок значної зміни напрямку кістковомозкового каналу. Ризик перфорації стегна при введенні ніжки імплантата, нестабільності феморального компонента настільки великий, що у таких хворих потрібно проводити коригувальні сегментарну субтрохантерну остеотомію для відновлення осі стегнової кістки з подальшою фіксацією фрагментів стегнової кістки ніжкою стегнового компонента ендопротеза.

При аналізі результатів лікування 8 хворих з високим уродженим вивихом стегна та проведенні їм тотального безцементного ендопротезування кульшового суглоба системою "ОРТЕН" після попередньої остеотомії визначено, що у всіх 8 пацієнтів (7 жінок та 1 чоловік, середній вік склав 32 роки (від 22 до 39 років) середній бал оцінки функції кульшового суглоба за Харрисом склав до операції тотального ендопротезування кульшового суглоба 40 балів. У всіх хворих отримані хороші та задовільні функціональні результати (середній бал за Харрисом склав 80 (від 70 до 85) в строки від 24 до 48 місяців, середній строк спостереження склав 36 місяців. У всіх випадках ми використовували субтрохантерну остеотомію, іноді із сегментарним укороченням для поліпшення зведення донизу стегна. Таким чином, проведення тотального безцементного ендопротезування із використанням субтрохантерної остеотомії у хворих з високим вивихом стегна, у тому числі після проведення коригувальних остеотомій, дозволяє досягти хороших функціональних результатів і рекомендувати його хворим старше 30 років при проведенні медичної реабілітації.

При двобічному коксартрозі медична реабілітація не тільки складна, але потребує послідовності проведення оперативних втручань. Накопичений досвід свідчить, що найбільш раціональною тактикою лікування хворих в таких випадках є проведення тотального ендопротезування кульшових суглобів з інтервалом не більше 4-6 місяців. При збільшенні цих термінів внаслідок перевантаження штучного кульшового суглоба може розвиватися перевантаження оперованого суглоба, що може бути причиною нестабільності компонентів ендопротеза і значного зносу пари тертя.

Таким чином, результати дисертаційного дослідження підтверджують необхідність визначення тотального ендопротезування кульшового суглоба раціональним методом оперативного лікування в рамках призначення хворим індивідуальної програми реабілітації в показаних випадках. З урахуванням вищенаведених результатів лікування хворих нами були розроблені типові індивідуальні програми медичної реабілітації хворих на коксартроз (табл.2).

Таблиця 2

Типові диференційовані програми медичної реабілітації хворих на коксартроз

Тривалість

захворювання

Стадія

Тривалість лікування

Клінічні ознаки

Реабілітаційні заходи

1 рік

ІІ

2 курси на рік 4-6 тижнів

Біль, гіпотрофія м'язів стегна. Прогресування обмеження рухів, звуження суглобової щілини до 1 мм на рік

Максимальне розвантаження ушкодженої нижньої кінцівки строком на 4-6 тижнів – користування милицями, манжеткове витягнення, ЛФК за І періодом, нестероїдні протизапальні препарати, фізіотерапія (магнітотерапія, ампліпульс, фонофорез, лазеротерапія, електром'язова стимуляція), внутрішньом'язове та внутрішньосуглобове введення хондропротекторів (алфлутоп, гіалган), у випадку значного синовіту внутрішньосуглобове введення глюкокортикоїдів пролонгованого типу дії, при відсутності позитивної динаміки - лікування у випадку диспластичного коксартрозу

2-5 років

ІІ-ІІІ

Від 2 до 6 місяців в залежності від типу оперативного лікування

Різкий больовий синдром, анталгічна кульгавість, прогресування обмеження об'єму рухів в ураженому кульшовому суглобі

Ідіопатичний, післятравматичний коксартроз у віці від 30. Диспластичний коксартроз або дефекти проксимального відділу стегна у віці до 30 років – переважно реконструктивні операції на проксимальному відділі стегнової кістки шляхом проведення коригувальних остеотомій, у віці старше 30 років – тотальне ендопротезування кульшового суглоба. При двобічному ураженні кульшових суглобів друге тотальне ендопротезування повинне проводитися у строки від 4 до 6 місяців після першого оперативного лікування

Більше 5 років

ІІІ

До 6 місяців

Хронічний суглобовий біль, ранкова скутість у суглобі, попереково-крижовому відділі хребта, значні згинально-привідні контрактури ушкодженого кульшового суглоба, хибні установки стегна

Тотальне ендопротезування кульшового суглоба. Можливість проведення артродезу кульшового суглоба вирішується у кожному конкретному випадку індивідуально, особливо при бажанні або згоді пацієнта та наявності соціальних факторів (мешканець села, пов'язаний з виконанням важкої фізичної праці, велика маса тіла, особливості психіки та низький інтелектуальний рівень)

Аналіз отриманих результатів довів, що найбільшу ефективність щодо ліквідації больового синдрому та відновлення функції нижньої кінцівки у хворих на коксартроз ІІ-ІІІ ст дає операція тотального ендопротезування, але її слід уникати або відкладати у пацієнтів молодого віку (до 30 років), у яких доцільно проводити або консервативне лікування, або коригувальні остеотомії, що і знайшло своє відображення у типових індивідуальних програмах реабілітації хворих на коксартроз.

Таким чином, запропонований диференційований підхід до медичної реабілітації хворих на коксартроз з використанням сучасних методів оперативного реконструктивно-відновного лікування дозволив отримати у 165 пацієнтів (91,7%) хороші та задовільні функціональні результати лікування в строки від 1 до 5 років. При аналізі показників інвалідності у дослідної групи хворих визначена позитивна динаміка. Після проведеного оперативного втручання – коригувальна міжвертлюгова остеотомія у 11 хворих (35%) була знята група інвалідності, а 8 хворих (26%) переведені з II на III групу інвалідності. Після проведення підвертлюгової остеотомії стегнової кістки для поліпшення опороздатності нижньої кінцівки у 3 пацієнтів (25%) знята група інвалідності. Після тотального ендопротезування кульшового суглоба 20 хворих (25%) переведені з I та II групи на III групу інвалідності. Все це дозволяє рекомендувати розроблені типові диференційовані програми медичної реабілітації хворих на коксартроз до широкого використання у клінічній практиці та медико-соціальній експертизі.


 
 

Цікаве

Загрузка...