WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Вплив імуностимуляторів на імунні органи собак в умовах радіаційного забруднення - Реферат

Вплив імуностимуляторів на імунні органи собак в умовах радіаційного забруднення - Реферат

Освестровський

опитувач

81,5

79,6

81,5

34,6

28,1

41,8

34,7

22,1

19,3

37,0

25,8

19,6

Опитувач

EUROQOL

11,5

11,3

11,5

7,3

6,5

10,5

7,4

6,1

6,0

7,8

7,3

6,0

Примітки: 1-мікрохірургічна дискектомія;

2-ендоскопічна мікродискектомія;

3-лазерна вапоризація.

Вивчивши найближчі та віддалені результати лікування ідентичних груп хворих з грижами поперекових міжхребцевих дисків трьома різними хірургічними методами, ми прийшли до висновку про те, що найменш інвазивний, найменш небезпечний, найменш трудомісткий і найбільш економічно вигідний з них є метод пункційної лазерної вапоризації. Слабкою стороною цього методу є його недостатня універсальність, що природно звужує показання до його застосування.

Найбільш травматичний із трьох використаних методів, найбільш трудомістким і найбільш небезпечний у відношенні розвитку несприятливих наслідків, є метод мікрохірургічної дискектомії. Він же найменш привабливий з економічної точки зору, оскільки для повної реабілітації хворих потрібно найбільший термін. Сильною стороною цього методу є його практично повна універсальність.

Проміжне положення між двома цими методами займає метод ендоскопічної дискектомії. Він менш травматичний у відношенні м'язово-зв'язкового апарата хребта, чим мікрохірургічний. З іншого боку він такий же трудомісткий, але при цьому менш універсальний.

При розробці показань до застосування зазначених методів ми в першу чергу враховували виразність больового синдрому і клінічну картину дискової грижі. Також враховували за даними спондилограм, КТ- і МР-томограм анатомо-морфологічні особливості будови хребетного каналу, розмір грижі, її форму і локалізацію. Певне значення має тривалість анамнезу і психоемоційний стан хворого.

Кількість можливих варіантів, що враховують усі перераховані ознаки, досить велика. Для спрощення форми викладу матеріал представлено у вигляді таблиці (табл. 2).

Таблиця 2

Ефективність мініінвазивних методів лікування

гриж поперекових дисків різної форми і локалізації

Форма грижі за даними КТ і МРТ

Розподіл гриж за формою та локалізацією

Малі грижі (до 5 мм)

Середні грижі

(6-8 мм)

Великі грижі

(понад 8 мм)

1

2

3

1

2

3

1

2

3

а – випукла лінза

Л

Л

Л

Л

Л

ЛЕ

ЛМ

ЛЕ

Е

б - дивертикул

Л

Л

Л

Л

Л

ЛЕ

ЛМ

ЛЕ

Е

в – дивертикул, що зміщений вверх чи вниз

Л

ЛЕ

Е

ЛМ

ЛЕ

Е

М

ЕМ

-

г- у вигляді аневризми

ЛМ

Е

Е

М

ЕМ

Е

М

Е

Е

д – лінза, зміщена вверх чи вниз

М

ЕМ

Е

МЛ

М

ЕМ

М

М

-

е – неправильної кутової форми

М

ЕМ

Е

М

МЕ

ЕМ

М

ЕМ

ЕМ

У представленій таблиці розглядається три основних ознаки гриж: розмір, форма і локалізація. Усього розглядається 36 різних варіантів. У кожнім осередку, що відповідає визначеній формі, розміру і локалізації грижі, певною буквою зазначений метод хірургічного лікування, що найбільш оптимальний. Буквою "Л" позначена лазерна вапоризація, буквою "Е" - ендоскопічна дискектомія, а буквою "М" - мікрохірургічна дискектомія. У деяких осередках зазначено дві букви, що свідчить про те, що оптимальні обидва методи, але за інших рівних умов перевагу варто віддавати методу, зазначеному першим.

Показання до проведення того чи іншого мініінвазивного методу лікування, розроблені нами слід приймати не як догму, а як керівництво до дії.

Останні 3 роки в нашій клініці проводиться лікування поперекових дискових гриж по розробленим нами диференційованими показанням. Нами проведено аналіз найближчих і віддалених результатів 150 хворих, що були проліковані з урахуванням цих показань (табл. 3). При цьому, якщо зустрічалися хворі з грижами, що в однаковій мірі ефективно могли лікуватися двома методами, перевага віддавалося менш інвазивному. Лікуванню з використанням лазерної вапоризації піддано 80 хворих, з використанням ендоскопічної дискектомії – 42 і мікрохірургічної дискектомії – 28 хворих. Таке співвідношення хворе відображає реальну потребу в таких операціях, з одним лише виправленням – показання до застосування мікрохірургічної дискектомії трохи ширше, оскільки їй немає альтернативи при повних пролапсах дисків з компресією кінського хвоста, при яких хребетний канал перекривається повністю. При стенозах хребетного каналу пункційні і ендоскопічні методи так само мало ефективні.

Таблиця 3

Динаміка рівня якості життя хворих, оперованих мініінвазивними

методами з урахуванням розроблених показань

Системи визначення рівня якості життя

Термін з моменту операції

Вихідний рівень

Через місяць

Через рік

Через 3 роки

1

2

3

1

2

3

1

2

3

1

2

3

Освестровський

опитувач

82,2

80,4

79,8

30,8

29,9

40,7

32,6

25,3

21,6

39,2

26,5

17,8

Опитувач

EUROQOL

11,8

11,4

11,2

6,4

6,2

10,3

8,2

6,8

6,4

8,7

7,2

6,0

Примітки: 1-мікрохірургічна дискектомія;

2- ендоскопічна мікродискектомія;

3-лазерна вапоризація.

Дані, наведені в табл. 3, показують, що через місяць після проведеного хірургічного лікування рівень якості життя хворих, яким була виконана ендоскопічна мікродискектомія, найвищий. Практично такий же високий рівень якості життя й у хворих оперованих мікрохірургічним методом. Тоді як після лазерної вапоризації в ранній термін рівень якості життя хворих помітно нижче. Однак через рік ці показники у всіх трьох групах хворих вирівнюються, а через три роки рівень якості життя хворих, оперованих методом лазерної вапоризації, ще більше підвищується. У той же час рівень якості життя хворих оперованих мікрохірургічним методом помітно знижується. У меншій мірі це спостерігається у хворих, оперованих ендоскопічним методом.


 
 

Цікаве

Загрузка...