WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Вплив імуностимуляторів на імунні органи собак в умовах радіаційного забруднення - Реферат

Вплив імуностимуляторів на імунні органи собак в умовах радіаційного забруднення - Реферат

У відношенні типу будови хребетного каналу слід зазначити, що для лазерної вапоризації цей фактор має менше значення, ніж для двох інших методів лікування. Проте, позитивний клінічний ефект у хворих з ІII-м типом будови хребетного каналу (рівнобедрений трикутник з вузькою основою) наставав у 1,5-2 рази пізніше, ніж в інших хворих. Але для ендоскопічної дискектомії навпаки цей тип хребетного каналу більш вигідний. При І-му типі хребетного каналу видалити задньосерединну грижу ендоскопічним методом найчастіше неможливо, тому лікування таких хворих доцільно відразу починати з мікрохірургічної дискектомії.

Віддалені результати хірургічного лікування поперекових дискових гриж різними мініінвазивними методами. Віддалені результати в оперованих хворих вивчені нами протягом 3-х років, а у 12% хворих до 5 років. 62% хворих згідно рекомендацій один раз на рік приїжджали до нейрохірурга консультативної поліклініки для контрольного огляду.

Стан хворих, оперованих мікрохірургічнимметодом, прогресивно поліпшувався. До кінця року видужалими себе вважали 36 хворих (72%). У них цілком зник радикулярний больовий синдром. Статико-кінетична функція хребта відновилася. Явища радикулопатії регресували. За шкалою Nurick вони досягли І-го рівня. Усі хворі повернулися до колишньої роботи. Стан 9 хворих покращився, за шкалою Nurick вони досягли ІI-го рівня. Відсутність помітного поліпшення після проведеної операції відзначили 5 хворих. Їхній стан за шкалою Nurick відповідав ІII-му рівню. Хворі скаржилися на практично постійні болі в нозі, що підсилювалися після навантаження, міосклеротомний біль інтенсивністю від помірного до сильного. Потрібно відзначити, що всі ці хворі в найближчому післяопераційному періоді почували себе значно краще. При контрольному обстеженні у 4 хворих виявили нестабільність в оперованому хребтово-руховому сегменті, а у одного хворого рубцево-спайковий процес у зоні операції. Усі ці хворі не працювали і були інвалідами ІІІ й ІІ груп. У середньому через рік після операції рівень якості життя за Освестровським опитувачем склав 34,72,4%, а за EUROQOL - 7,40,7 бали. Середня кількість днів непрацездатності за перший рік склала 98,96,3 дні.

У наступні два роки стан хворих, оперованих мікрохірургічним методом, змінювалося не в кращу сторону. На І-му рівні за шкалою Nurick залишалося 30 чоловік. До кінця третього року кількість хворих, що відповідали ІI-му рівню за шкалою Nurick, збільшилася до 16 чоловік. Хворі скаржились на біль в області післяопераційного рубця, що підсилювався після фізичних навантажень, непостійні болі в нозі, обмеження рухливості в поперековому відділі хребта. Інші 6 чоловік були визнані інвалідами ІII-ї групи. Контрольні КТ- і МРТ-дослідження у 12 хворих виявляли перидуральний фіброз на оперованому рівні, рубцеві зміни у м'язах. При цьому функціональні спондилограми виявили нестабільність в оперованому сегменті у 9 хворих (18%), що значно менше, ніж за даними А.М. Хелимського (2000). Прогресування радикулопатії мало місце у 4 хворих і виражалося в гіпотрофії м'язів гомілки. На ІII-му рівні за шкалою Nurick залишилося 4 чоловіки (8%). Усі вони були визнані інвалідами ІІ групи. У середньому рівень якості життя за Освестровським опитувачем склав 37,53,7%, а за EUROQOL – 7,80,9 бала. Середня кількість днів непрацездатності по всій групі без обліку інвалідів склала: за 1-й рік – 98,26,7 дні, за 2-й рік – 10,72,9 дні і за 3-й рік – 14,83,5 дні. Встановлена тенденція до погіршення стану хворих після мікрохірургічної дискектомії в міру збільшення термінів з моменту операції.

Протягом першого року стан хворих, оперованих ендоскопічнимметодом, так само прогресивно поліпшувався. До кінця року видужалими себе вважали 42 хворих (84%). За шкалою Nurick вони досягли І-го рівня. Усі хворі повернулися до колишньої роботи. Трохи гіршим залишався стан 6 хворих. За шкалою Nurick вони досягли ІI-го рівня. Радикулярний біль їх не турбував, але постійно були присутні міосклеротомні болі. Відсутність помітного поліпшення після проведеної операції відзначили два хворі. Їхній стан за шкалою Nurick відповідав ІII-му рівню. Вони були повторно оперовані мікрохірургічним методом. Під час операції в обох випадках виявлено залишок секвестру під зв'язкою, що залишився не вилученим під час ендоскопічної операції. У середньому рівень якості життя за Освестровським опитувачем склав 22,12,3%, а за EUROQOL – 6,10,7 бала.

Через три роки стан цих хворих істотно не змінився. На І-м рівні за шкалою Nurick залишалися 45 чоловік (90%). Кількість хворих, що відповідали ІI-му рівню за шкалою Nurick зменшилася до 4. Характер скарг у них істотно не змінився, проте, усі вони могли виконувати просту роботу. Контрольні КТ- і МРТ-дослідження у цих хворих виявляли перидуральний фіброз на оперованому рівні. На ІII-му рівні за шкалою Nurick залишився лише один хворий. Він був визнаний інвалідом ІІ групи. У хворого у лежачому положенні біль був відсутній, але у вертикальному положенні з'являвся біль у поперековій області з іррадіацією в ногу, що при ходьбі швидко наростала. Причиною болю була нестабільність в оперованому сегменті.

У середньому рівень якості життя у групі за Освестровським опитувачем склав 25,83,2%, а за EUROQOL – 7,30,3 бали. Середня кількість днів непрацездатності у групі склала: за 1-й рік – 65,55,7 дня, за 2-й рік – 9,72,9 дня і за 3-й рік – 8,43,2 дня. У порівнянні з попередньою групою цей показник істотно нижче і тенденції до його підвищення у віддалений термін відсутня.

Протягом першого року стан хворих, оперованих методом лазерної вапоризації, так само прогресивно поліпшувався. До кінця року видужалими себе вважали 38 хворих (76%). За шкалою Nurick вони досягли І-го рівня. Усі хворі повернулися до колишньої роботи. Трохи гіршим залишався стан 6 хворих. За шкалою Nurick вони досягли ІI-го рівня. Радикулярний біль їх не турбував, але постійно були присутні люмбалгії. Відсутність помітного поліпшення після проведеної операції відзначили 6 хворих. Їхній стан за шкалою Nurick відповідав ІII-му рівню, у зв'язку з цим вони були повторно обстежені й оперовані через 6-10 тижнів ендоскопічним (2 хворим) і мікрохірургічним (4 хворих) методом. У середньому рівень якості життя у цій групі за Освестровським опитувачем склав 19,31,2%, а за EUROQOL – 6,010,4 бали.

У наступні два роки стан хворих, оперованих методом лазерної вапоризації, залишався без змін. На І-м рівні за шкалою Nurick залишалося 46 чоловік (92%). Кількість хворих, що відповідали ІI-му рівню за шкалою Nurick зменшилося до 4. Характер скарг у них істотно не змінився, проте, усі вони могли виконувати просту роботу. Контрольні КТ- і МРТ-дослідження у всіх 4 хворих виявляли залишкові грижові випинання оперованих дисків, але меншого (на 2-3 мм) розміру в порівнянні з вихідними даними. При цьому функціональні спондилограми не виявили нестабільність в оперованому сегменті. До кінця третього року в цій групі не було жодного хворого, що залишався на ІII-м рівні за шкалою Nurick, оскільки 4 хворих, у яких лазерна вапоризація була неефективною, були оперовані мікрохірургічним методом. У середньому рівень якості життя у групі за Освестровським опитувачем склав 19,62,7%, а за EUROQOL – 6,040,6 бала. Середня кількість днів непрацездатності у групі склала: за 1-й рік – 49,75,9 дня, за 2-й рік – 9,32,7, а за 3-й рік – 9,13,7.

Переваги кожного з мініінвазивних методів наочно демонструє динаміка рівня якості життя оперованих хворих (табл. 1).

Таблиця 1

Динаміка рівня якості життя хворих,

оперованих мініінвазивними методами

Системи визначення рівня якості життя

Термін з моменту операції

Вихідний рівень

Через місяць

Через рік

Через 3 роки

1

2

3

1

2

3

1

2

3

1

2

3


 
 

Цікаве

Загрузка...