WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Розподіл населення західних областей України за групами крові у зв’язку зі злоякісними захворюваннями та екологічною ситуацією (автореферат) - Реферат

Розподіл населення західних областей України за групами крові у зв’язку зі злоякісними захворюваннями та екологічною ситуацією (автореферат) - Реферат

При експериментальному загостреному хронічному верхівковому періодонтиті оптимальним часом впливу дозованого вакууму було 120 с. При цьому відзначалася евакуація інфільтратів, на місці яких залишалася сполучнотканинна строма, до складу якої входили макрофаги й одиночні плазмоцити. Вони розташовувалися біля судин, що свідчить про формування імунного бар'єра між періодонтом і кровоносним руслом. Під дією вакууму відбувалося посилення відтоку крові, ознаки набряку сполучної тканини були значно меншими. Остеобласти і цементобласти виявляли посилення проліферативної активності, що свідчить про позитивний вплив вакууму на репаративні процеси в періодонті.

На підставі мікроскопії 25 мазків-препаратів було встановлено, що всі кореневі канали при верхівкових періодонтитах є інфікованими асоціативною мікрофлорою.

Мікробіологічне дослідження ексудату за методом Gould показало, що в посівах матеріалу, взятого до вакуумної обробки, КУО (кількість колонієутворюючих одиниць) коливалося від 105 до 106 при гострому гнійному періодонтиті і від 107 до 108 при загостреному хронічному періодонтиті. Така значна кількість бактерій у вогнищі запалення дозволила з впевненістю стверджувати про їх значимість у розвитку патологічного процесу.

Після вакуумної обробки кореневих каналів КУО знижувалося у всіх хворих у 1000 – 10000 разів. Таким чином, результати дослідження показали, що вакуум-дренування безпосередньо впливає на рівень інфікування кореневих каналів і периапікального вогнища, завдяки тому, що механічно віддаляється ексудат, що містить велику кількість бактерій.

Проте залишалася необхідність застосування комплексу антимікробних препаратів широкого спектра дії, що мають тривалий вплив на мікросередовище вогнища ураження.

Дослідження антимікробної активності комплексу препаратів і його складових частин показало, що найбільшу активність до всіх досліджуваних тест-культур мав медикаментозний комплекс (табл.). Поєднане застосування антибактеріальних препаратів з антисептиком димексидом дозволило зменшити дозу і концентрацію обраних препаратів.

Таблиця

МПК (мінімальна пригнічуюча концентрація) комплексу (димексид, лінкоміцин, метронідазол, фуразолідон) та його складових in vitro

Препарати

Тест-культури

Staphylococcus aureus

Escherichia coli

Candida albicans

Димексид

25% (БС)

6% (БС)

25% (БС)

Лінкоміцин

500 мкг/мл (БС)

Нечутливі

Нечутливі

Фуразолідон

Нечутливі

10 мкг/мл (БС)

Нечутливі

Комплекс

128 мкг/мл (БЦ)

64 мкг/мл (БС)

500 мкг/мл (БС)

Примітки: БС— бактеріостатична дія; БЦ— бактерицидна дія.

Запальна реакція характеризується фазовістю перебігу і закінчується репаративною стадією. На характер перебігу цих процесів впливає рівень локальної активності факторів фібриноутворення і фібринолізу. Тому ми досліджували стан локального гемостазу тканин періодонта.

Виявлено, що при запаленні час рекальцифікації і тромбіновий час подовжувались (у порівнянні з показниками в незапалених тканинах періодонта). Час фібринолізу скорочувався в 1,47 рази при хронічних верхівкових періодонтитах і в 1,15 рази при загостренні хронічного верхівкового періодонтиту. Причому, при хронічному процесі фібринолітична активність тканин була вищою, ніж при загостренні.

У зв'язку з вищесказаним, у комплексному лікуванні хворих на гострий гнійний та загострений хронічний верхівкові періодонтити необхідна корекція стану локального гемостазу.

Відомо, що на першому етапі запального процесу фібринолітично активні речовини сприяють ліквідації тромботичних процесів у дрібних судинах, очищенню тканин від продуктів розпаду, фібринозних нашарувань. Однак, тривалий фібриноліз відіграє патогенетичну роль у підтримці запалення, переходові процесу в хронічний. На другому етапі запалення, коли вогнище в періодонті очистилось, підвищений фібриноліз небажаний, тому що фібрин - це матриця, на якій утвориться тканина, він є обов'язковим попередником клітинного росту.

Для створення швидкого відтоку ексудату з кореневих каналів і периапікального вогнища ми застосовували локальний дозований вакуум, що також діє на судини, в основному, патологічно змінені. У запалених тканинах під дією вакууму відбувається вибіркове ушкодження капілярів і тканинних структур, при цьому з кліток звільняються біологічно-активні речовини, інтенсифікуються ферментативні процеси, що сприяють регенерації кісткової тканини. Як продукт ексудації утворюється фібрин, що випадає у вигляді згустків. Тому, що на першому етапі лікування надмірне відкладення фібрину заважає очищенню вогнища запалення, необхідно підвищити фібриноліз. На цьому етапі як складову частину медикаментозного комплексу ми використовували димексид, що має фібринолітичну дію. Ця властивість димексиду дозволяє зменшити кількість фібриноподібного матеріалу у вогнищі і судинах, унаслідок чого поліпшуються процеси мікроциркуляції, поліпшується доступ лікарських препаратів у вогнище ураження, прискорюється видалення продуктів розпаду, зменшується всмоктування токсичних речовин.

На другому етапі лікування необхідне пригнічення фібринолізу. Здатністю інгібувати фібриноліз володіють глюкокортикоїди. Тому для пломбування кореневих каналів зубів ми використовували "Эндометазон", до складу якого входять гідрокортизон і дексаметазон.

Результати клінічних досліджень. Проведені експериментальні, мікробіологічні та клініко-лабораторні дослідження стали основою для розробки методики лікування хворих на гострий гнійний і загострений хронічний верхівковий періодонтит з використанням вакууму та медикаментозного комплексу (позитивне рішення про видачу деклараційного патенту України, А61С5/05 № 20040604849; Заявл. 21.06.2004) і подальших клінічних спостережень.

За результатами анкетування визначили, що інтенсивність болю в хворих дослідної групи зменшилася значно швидше, ніж у хворих контрольної групи (при гострому гнійному верхівковому періодонтиті в 6,66 – в дослідній групі, у 3,37 рази – в контрольній групі; при загостренні хронічного верхівкового періодонтиту – в 6,15 і в 2,33 відповідно) (рис.1,2). Причому, виразність больової реакції в хворих дослідної групи стала характеризуватися як слабка, а в хворих контрольної групи як помірна.

Рис. 1. Показники болю при гострих гнійних верхівкових періодонтитах.

Рис. 2. Показники болю при загострених хронічних верхівкових періодонтитах.

Важливими критеріями ефективності лікування хворих є скорочення термінів лікування і кількості відвідувань. Так, під час лікування хворих дослідної групи клінічний ефект досягався швидше, ніж при використанні традиційного методу лікування, унаслідок чого істотно скоротилися терміни лікування.

При гострих гнійних верхівкових періодонтитах середня тривалість лікування зменшилася в 3,08 рази в порівнянні з контрольною групою. Середні терміни лікування хворих на загострений хронічний верхівковий періодонтит скоротилися в 2,92 рази.

У більшості пацієнтів дослідної групи (98,9 %) при гострому гнійному і 70,18 % при загостреному хронічному верхівковому періодонтиті лікування закінчилося в 2 відвідування. У контрольній групі за 2 відвідування не вилікувано жодного пацієнта, за 3 відвідування вилікувано 80 % хворих на гострий гнійний періодонтит і 47,6 % хворих на загострений хронічний верхівковий періодонтит.

Відзначено також, що в 100 % хворих, яких лікували за розробленою методикою, при герметичному закритті зуба не було загострення процесу. Причому, за розробленою методикою було вилікувано 11 хворих на загострений хронічний верхівковий періодонтит, у яких в анамнезі відзначений стан "зуб не витримує герметизм".


 
 

Цікаве

Загрузка...