WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Структурно-функціональний стан кісткової тканини у дітей, хворих на дитячий церебральний параліч та корекція його порушень на етапі реабілітації (авто - Реферат

Структурно-функціональний стан кісткової тканини у дітей, хворих на дитячий церебральний параліч та корекція його порушень на етапі реабілітації (авто - Реферат

Водні об'єкти Київської області забруднені переважно сполуками важких металів, азоту, нафтопродуктами та фенолами. Найпотужнішим водокористува-чем в області є Трипільська ТЕС. Домінуючим джерелом забруднення води в межах зони відчуження є водойма-охолоджувач ЧАЕС, яка формує майже половину надходження Cs137.

Найбільше викидів забруднюючих речовин здійснюється в атмосферне повітря, через яке небезпечні речовини поширюються в інші компоненти природи. Основним забруднювачем атмосферного повітря є Трипільська ТЕС, викиди якої дають 80% забруднюючих речовин області.

На основі проведення бальної оцінки показників рівня забруднення повітря та поверхневих вод, рівня радіоактивного забруднення території, рівня сільськогосподарського використання території, стану зберігання пестицидів і отрутохімікатів, на території Київської області проведено групування районів з критичною екологічною ситуацією і виділено 5 груп районів: Північну, Центральну, Західну, Східну та Південну (рис. 1).

Північна група районів об'єднує Іванківський та Поліський адміністративні райони. Її площа складає 17,4% від загальної площі області. В структурі земельного фонду переважають ліси та інші лісовкриті площі (45,6%). На дану групу районів припадає 12,4% водозабору області. Більша частина води використовується на виробничі потреби. Північна група районів дає 0,6% обсягів продукції сільського господарства та 0,2% продукції промисловості області. Тут знаходиться 3,4% посівних площ області. Дана група районів найбільше постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. 26,8% її площі займає зона відчуження, а площа радіоактивно забруднених земель становить 22,7%. На території Північної групи районів зберігається 6,2% загальнообласних обсягів пестицидів і отрутохімікатів; а на території зареєстрованих місць видалення відходів – 0,2% фактичної маси відходів області. Поверхневий скид даної групи районів складає 1,1% від обласного. Скид забруднених стічних вод дорівнює 16,1% від поверхневого скиду Північної групи районів. На дану групу районів припадає 0,3% обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Обсяги викидів забруднюючих речовин у розрахунку на душу населення – 7,5 кг; щільність викидів на 1 км2 території – 53,6 кг.

Основні проблеми даної групи районів полягають у необхідності відновлення радіаційно забруднених територій, залученні їх до господарської діяльності; перепохованні частини радіоактивних і токсичних відходів Київської області в національному сховищі РАВ на території зони відчуження.

До складу Центральної групи районів входять Вишгородський, Броварський, Києво-Святошинський, Бориспільський, Обухівський та Васильківський адміністративні райони. Площа даної групи районів становить 26,7% від обласної. В структурі земельного фонду переважають сільськогосподарські землі (56,0%). Водозабір даної групи районів складає 80,6% від обласного. 95% свіжої води використовується на виробничі потреби. Центральна група районів виробляє 60,9% продукції промисловості області та 37,9% продукції сільського господарства. Посівна площа складає 19,3% від обласної. 32,9% площі Центральної групи районів припадає на радіоактивно забруднені землі. На території даної групи районів зберігається 13,9% пестицидів і отрутохімікатів області. Площа зареєстрованих місць видалення відходів становить 64,9% від обласних, тут зберігається 90,6% відходів області. Поверхневий скид даної групи районів складає 94,7% обласного. Частка забруднених стічних вод в поверхневому скиді Центральної групи районів становить 1,0%. На дану групу припадають майже всі обсяги викидів забруднюючих речовин (89,9%). Обсяги викидів забруднюючих речовин у розрахунку на душу населення становлять 106,7 кг; щільність викидів на 1 км2 території – 11438,7 кг. Це – найвищі показники по Київській області.

Для зменшення викидів шкідливих речовин від найбільшого забруднювача атмосферного повітря області – Трипільської ТЕС – необхідно провести її реконструкцію; слід розширювати використання відходів виробництва і споживання на діючих підприємствах відповідно до існуючих технологій; значна увага має бути приділена питанням очистки стічних вод та відновленню радіаційно забруднених земель.

Східна група районів об'єднує Баришівський, Згурівський, Яготинський та Переяслав-Хмельницький адміністративні райони. Її площа становить 14,3% від обласної. В структурі земельного фонду переважають сільськогосподарські землі (78,5%). Водозабір даної групи районів складає 1,2% від загальнообласного. Східна група районів виробляє 3,5% обсягів промислової продукції та 16,1% сільськогосподарської продукції області. Загальні посівні площі складають 19,5% від обласних. На території Східної групи районів радіаційно забруднені землі відсутні. Тут зберігається 25,2% пестицидів і отрутохімікатів області; на території зареєстрованих місць видалення відходів – 0,5% від їх маси по області. Поверхневий скид даної групи становить 0,5% обласного. В його структурі 34,7% припадає на скид забруднених стічних вод. На дану групу районів припадає 1,1% обсягу викидів забруднюючих речовин в атмосферу. Обсяги викидів забруднюючих речовин у розрахунку на душу населення становлять 5,6 кг; щільність викидів на 1 км2 території – 258,0 кг.

В Східній групі районів значну увагу слід приділити питанням забезпечення належного стану зберігання пестицидів і отрутохімікатів, який в більшості випадків незадовільний, та збільшенню обсягів уловлених на очисних спорудах забруднюючих речовин (на очисних спорудах уловлено лише 21,8% до утворених).

До складу Західної групи районів входить три адміністративні райони: Бородянський, Макарівський та Фастівський. Її площа становить 11,5% від обласної. В структурі земельного фонду переважають сільськогосподарські землі (62,0%). Водозабір даної групи районів становить 0,5% від обласного. Західна група районів виробляє 7,0% промислової продукції та 4,9% продукції сільського господарства області. Загальні посівні площі складають 10,0% від обласних. 15,8% території даної групи районів забруднені радіоактивними елементами. На території Західної групи районів зберігається 8,3% обсягів пестицидів і отрутохімікатів та 1,1 % загальної фактичної маси відходів області. Поверхневий скид даної групи районів складає 0,3% від загальнообласного. В структурі поверхневого скиду на забруднені стічні води припадає 28,4%. На Західну групу районів припадає 1,6% обсягу викидів забруднюючих речовин. Щільність викидів на 1 км2 території становить 350,8 кг; обсяги викидів забруднюючих речовин у розрахунку на душу населення – 5,8 кг.

Основні проблеми територій з КЕС даної групи районів полягають в ефективній експлуатації існуючих та будівництві нових об'єктів екологічної інфраструктури; відновленні земель, забруднених радіоактивними елементами; зменшенні долі забруднених стічних вод.

Південна група районів об'єднує десять адміністративних районів: Білоцерківський, Богуславський, Володарський, Кагарлицький, Миронівський, Рокитнянський, Сквирський, Ставищенський, Таращанський та Тетіївський. Площа даної групи районів становить 30,1% від обласної. В структурі земельного фонду переважають сільськогосподарські землі (79,8%). Водозабір Південної групи районів складає 4,9% від обласного. Дана група районів виробляє більшу частину продукції сільського господарства області (40,4%) та 28,1% обсягів продукції промисловості. Площа земель Південної групи районів, забруднених радіонуклідами, становить 22,5% від загальної земельної площі. Тут зберігається 46,4% обсягів пестицидів і отрутохімікатів та 7,4% загальної фактичної маси відходів. На дану групу припадає 6,8% обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Обсяги викидів забруднюючих речовин у розрахунку на душу населення – 10,9 кг; щільність викидів – 739,2 кг на 1 км2 території.

Особливої актуальності в Південній групі районів набувають питання збереження родючості ґрунтів, раціонального використання сільськогосподарських угідь, повернення до господарського використання радіаційно забруднених земель, забезпечення належного рівня зберігання пестицидів і отрутохімікатів.

Під відновленням територій з КЕС розуміють комплекс заходів з ліквідації або зменшення (пом'якшення) наслідків для навколишнього середовища і людини впливу шкідливих забруднюючих речовин, створення соціально-економічного середовища, яке дозволило б забезпечити поновлення екологічного балансу і зменшення забруднення від функціонування господарського комплексу на цих територіях. Виділяють три основні напрямки відновлення територій: економічний, соціальний та екологічний. Розробка концепції відновлення територій з КЕС має виходити з мети екологічної політики держави. Механізм реалізації виконання передбачених програмою заходів відновлення територій з КЕС повинен складатись з трьох підсистем: економічного механізму (механізму господарювання); організаційно-правового механізму; підсистеми управління.


 
 

Цікаве

Загрузка...