WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Діагностика та хірургічне лікування псевдокіст підшлункової залози (автореферат) - Реферат

Діагностика та хірургічне лікування псевдокіст підшлункової залози (автореферат) - Реферат

Видільна функція слизової оболонки носа у переважній більшості хворих була підвищена: в першій групі це мало місце в 83,43,1 % спостереженнь, в другій – в 91,73,5 %. Нормальною вона виявилась у 9,5 % хворих першої групи і у 8,3 % осіб другої групи. Зниженою видільна функція була у 7,1 % пацієнтів першої групи. Це стосувалось хворих з різким викривленням перегородки і субатрофією слизової оболонки носа.

Нормальна чутливість слизової оболонки носа зареєстрована у 81,0 % пацієнтів першої групи і у 79,2 % другої. Знижена чутливість слизової оболонки носа була у 7,1 % пацієнтів першої і у 8,3 % другої групи, підвищеною вона виявилась у 11,9 % осіб першої і у 12,5 % другої групи.

Дослідження гемодинаміки тканин носа показало, що тонус артеріальних судин був суттєво знижений в порівнянні з нормою (Р < 0,05), швидкість венозного відтоку значно утруднена (Р < 0,05), в силу чого час артеріального кровопостачання порожнини носа достовірно перевищує вихідні показники (Р < 0,001). Отже, при деформаціях перегородки значно страждає кровообіг слизової оболонки носа.

Фактичний матеріал методів дослідження в динаміці був опрацьований методом варіаційної статистики за методом І.А.Ойвіна (1960).

Хірургічна корекція деформацій перегородки носа.

Операція проводиться під комбінованою місцевою анестезією з премедикацією. З метою премедикації за 20-30 хв до операції хворому підшкірно вводять 0,5 мл розчину (1:1000) атропіну сульфату, внутрішньом'язово 1 мл 1% розчину дімедролу, 2 мл 50% розчину анальгіну, 2мл 0,5% розчину сібазону.

Для аплікаційної анестезії використовуємо 10 % розчин лідокаїну (раніше застосовували 2-3% розчин дикаїну). Для інфільтраційного знеболювання застосовуємо новокаїн (1%), лідокаїн (2%) з адреналіном 1:1000. В останні роки використовуємо – ультракаїн. Уведення анестезувальної речовини проводять в залежності від виду деформації перегородки носа. При дугоподібних, кутоподібних, сигмоподібних викривленнях, потовщенні перегородки і вивиху переднього краю чотирикутного хряща анестетик уводять з двох сторін перегородки, при гребенях, шипах – з однієї – на стороні деформації. Кількість анестетика, що вводиться, залежить від виду деформації перегородки носа. Звичайно на анестезію використовують 2-7 мл новокаїну (лідокаїну), чи 1-4 мл ультракаїну.

Емоційно лабільних хворих оперуємо під внутрішньовенним знеболюванням. При цьому для премедикації використовуємо поєднання нейролептика (дроперидол 2,5–5 мг), наркотичного анальгетика (морфін гідрохлорид 10 мг), транквілізатора (сібазон 5–10 мг), М-холінолітика (атропін сульфат 0,5-1 мг) внутрішньом'язово за 30-45 хв до операції. Основною проблемою, яка виникає під час хірургічних втручань на перегородці носа, є носова кровотеча. Тому в премедикацію включаємо етамзілат (125-250 мг) внутрішньом'язово.

Для знеболювання застосовуємо збалансоване внутрішньовенне знеболювання препаратами нейролептанальгезії в поєднанні з сібазоном, кетаміном (у гіпнотично - седативній дозі) з врахуванням маси тіла та віку хворого, що дає можливість проведення операції в умовах самостійного дихання, при стабільному артеріальному тиску, а також відсутності збудження, блювання в післяопераційний період.

Розроблена нами техніка ліквідації деформацій перегородки носа зводиться до наступного. В залежності від виду, протяжності і локалізації деформацій застосовуються різні методи ощадливих операцій.

При дугоподібному викривленні перегородки носа робимо вертикальний розріз слизової оболонки з охрястям на боці викривлення таким чином, щоб спереду залишилася смужка хряща шириною 4-5 мм. Відшаровується слизова оболонка з охрястям на всьому протязі викривлення. У місці найбільшого викривлення робиться два невеликих вертикальних розрізи хряща, причому один - відступаючи на 2-3 мм назад від лінії розрізу слизової оболонки з охрястям, а другий - на межі з кістковою частиною перегородки, кінці яких з'єднуються двома поздовжніми розрізами. Утворена при цьому вузька смужка хряща відшаровується від охрястя зі слизовою оболонкою з протилежної сторони і вилучається. На місці вилученої смужки хряща утворюється дефект перегородки у вигляді горизонтального "віконця". Хрящ, що залишився, мобілізується і встановлюється у серединному положенні. Для досягнення цієї мети робимо два горизонтальних розрізи хряща (один під спинкою носа, не доходячи до неї приблизно 5 мм, другий - біля дна носа), кожний з яких з'єднуємо з краями "віконця" двома вертикальними розрізами. Таким чином, утворюється два рухомих чотирикутники хряща: один угорі, другий унизу від "віконця". Мобілізований хрящ порівняно легко встановлюється в серединне положення. Викроювання смужки в місці найбільшого викривлення перегородки проводиться для того, щоб вилучити надлишок хряща. У противному випадку вигнуту перегородку не вдасться поставити у серединне положення, оскільки її розміри перевищують величину рамки, у яку вона вставлена. Для попередження зміщення мобілізованого хряща перегородки і для кращого утримання його в горизонтальні розрізи хряща вставляється по одному хрящовому штифту, які мають трикутну форму на поперечному перерізі і виготовляються з вилученого раніше хряща.

При кутоподібному викривленні перегородки, його ліквідація здійснюється в такий само спосіб, як і дугоподібне викривлення, за винятком того, що смужка хряща вилучається на місці вигину кута і вона трохи ширша. У цих випадках вилучення смужки хряща переслідує дві мети: ліквідувати кут викривлення і дати можливість перегородці зайняти правильне положення.

При сигмоподібному (S) викривленні перегородки носа слизова оболонка з охрястям розтинається на стороні нижнього випинання перегородки біля переднього його краю у висоту випинання, відшаровується слизова оболонка з охрястям на всьому протязі нижнього викривлення з одного боку. У місці найбільшого випинання перегородки від переднього до заднього його краю вилучається горизонтальна смужка хряща шириною в 2-3 мм (як і при дугоподібному викривленні), інша частина хряща мобілізується декількома надрізами і встановлюється в серединне положення. Листок слизової оболонки з охрястям укладається на місце, після чого аналогічні маніпуляції виконуються на стороні верхнього випинання перегородки.

Нами розроблений спосіб усунення гребенів перегородки носа, що має велике значення у випадках, якщо ця патологія розповсюджується на задні відділи носа. Техніка вилучення заключається в наступному. Проводимо горизонтальний розтин по вершині гребеня на всьому протязі ззаду наперед. Від кінців горизонтального розтину виконуємо два вертикальні, що простягаються вгору до початку рівної частини перегородки і вниз до межі можливого. На гребені слизова оболонка дуже тонка і легко розтинається, тому при розтині слід прикладати зовсім незначне зусилля. Слизову оболонку з охрястям і окістям відшаровуємо від гребеня вгору і вниз. На верхній частині гребеня це робиться легко. Донизу від гребеня відшарування представляє відповідні труднощі через непроглядність місця відшарування. Тому часто там відшарувати слизову оболонку з охрястям і окістям на всьому протязі не представляється можливим через труднощі маніпулювання інструментом під гребенем. Однак це не повинно засмучувати хірурга. Навіть якщо слизова оболонка з охрястям і окістям з нижньої частини гребеня вилучиться разом з ним, то слизової оболонки верхньої частини гребеня звичайно буває достатньо для покриття місця дефекту в ділянці вилученого гребеня. Після відшарування слизової оболонки з охрястям і окістям скальпелем відтинаємо хрящову частину гребеня, а кісткову збиваємо долотом, листки слизової оболонки з охрястям і окістям укладаємо на місце і таким чином покриваємо дефект в ділянці вилученого гребеня. При вилученні гребеня, з протилежної сторони слизову оболонку з охрястям і окістям не відшаровуємо і повністю на всю товщину перегородки хрящ і кістку не вилучаємо. Це робиться тільки до тих меж, пока місце вилученого гребеня не вирівнюється з перегородкою носа.


 
 

Цікаве

Загрузка...