WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Точки зору на інтенсивне овочівництво - Реферат

Точки зору на інтенсивне овочівництво - Реферат

Реферат на тему:

Точки зору на інтенсивне овочівництво

Херсонщина готується до нового овочевого сезону. Попередні роки засвідчили, що "проникнення" в галузь новітніх технологій дало потужний поштовх виробництву томатів, цибулі, перцю, огірків, баштанних та інших культур, сприяло розвитку на Півдні України переробних підприємств, насиченню міських ринків свіжою городиною. А головною новацією у сучасних овочівничих технологіях стало крапельне зрошення.

Фермери Херсонщини вперше зіткнулися з крапельним зрошенням наприкінці дев'яностих, коли на український ринок вийшла американська компанія T-Systems зі своєю крапельною системою T-Tape ("ті-тейп"). Саме ця компанія відіграла роль піонера у популяризації ідей крапельного зрошення в Україні, і на момент появи на ринку інших зрошувальних систем фермери зі справою були вже більш-менш обізнані. Саме тому більшість сільгоспвиробників Півдня України і понині називають крапельну трубку словом "тейп", незалежно від того, якій фірмі вона належить.

Іншим визначним моментом технологічного прориву в овочівництві стало насіння голландської селекції. Якщо знов говорити про лідерів ринку, то варто згадати фірму "Нунемс", асортимент якої закриває позиції практично по всіх культурах, напрямах їх використання і грунтово-кліматичних зонах, а якість посівного матеріалу дає представникам фірми змогу сміливо дивитися клієнтам в очі.

Щоб не бути голослівними, надамо слово низці фермерів, які вже кілька років поспіль займаються в цьому регіоні виробництвом овочів.

Так, Ашир Гусейнов (Каховський р-н, ф/г "Лейла") фермерує з 1992 року. Чотири роки тому почав співробітничати з компанією "Терра ЛТД" (нинішнім дистрибутором в Україні крапельної системи T-Tape). Спочатку обладнав крапельним зрошенням 7,5 га поля, потім — 15, торік вийшов на рубіж 34 га, а нинішнього накриє вже 42.

"До цього, — розповів Ашир Мамедович, — поливав дощувалкою "Дніпро" і брав овочів по 15–20 т/га. Та хіба ж це врожай!? З ним мав лише фінансові проблеми. Тепер все інакше: не хочу вихвалятися, але минулого сезону цибуля в мене була найкращою на Півдні України — 105 т/га! Це гібрид Універсо фірми "Нунемс". Насіння цієї фірми мені дуже подобається, тому беру в неї також томати, перець, огірки.

З "Терра ЛТД" працюю ось уже чотири роки, і змінювати партнерів бажання не виникає. Якщо трапляються якісь проблеми — одразу приїдуть, допоможуть. Бачу, що і мені вони довіряють, тож усе в нас чудово виходить. До речі, фінансових складнощів маю тепер значно менше, банки охоче дають кредити. Гадаю, ще рік-два, і зможу працювати суто на свої гроші".

На прохання "Пропозиції" фермер розповів про деякі технологічні нюанси застосування системи T-Tape. Отож, трубку він укладає в грунт одночасно з сівбою, завдяки чому висіяне насіння опиняється точно в зоні змочування і одразу починає отримувати вологу. За укладання трубки по поверхні грунту такого результату досягти неможливо. "Навесні, — пояснював фермер, — дмуть суховії. Так було і минулого року: по закінченні сівби цибулі півтора тижні були сильні вітри. А поле після коткування — абсолютно голе. Як піде гуляти ним вихор — кидає цю трубку то туди, то сюди. А рядок же завширшки 50 см, і трубка має лежати точно посередині. Якщо вона зміщується, то рослина недоодержує вологи, погано росте, на ній починають розвиватися хвороби. Це все перевірено не раз і не два. До речі, мій сусід хотів покласти свій тейп згори, проте півтора тижні не міг цього зробити, а отже, — й розпочати поливання. Не хочу казати, скільки він зібрав урожаю, — але не дуже багато".

Майже в унісон з Аширом Гусейновим висловлювалася і головний агроном ф/г "Каховське" Валентина Мальченко. Це господарство вирощує томати, цибулю, моркву, столові буряки, а також огірки, які Валентина Юріївна називає своєю улюбленою культурою. Нинішнього року господарство вирішило сіяти два їхні гібриди — Кріспіна та Аякс.

На крапельному зрошенні "Каховське" має 40 га, з "Терра ЛТД" співробітничає з 1999 року. "Торік ми придбали італійську сівалку "Гаспардо", — розповідає Валентина Юріївна, — дообладнали її, щоб укладати тейп у грунт одночасно з сівбою. Такий спосіб укладання є дуже зручним і швидким, а загорнута трубка дає змогу раціональніше використовувати вологу, підтримувати необхідний мікроклімат. Грунтові шкідники завдають великої шкоди корінню рослин, а через трубку T-Tape дуже зручно подавати інсектициди і боротися з цими шкідниками, тож серйозної шкоди ні рослинам, ні трубці вони не завдають.

Восени, щоб витягти трубку з грунту, ми подаємо в систему воду, грунт змочується, і тейп легко витягується не пошкоджуючись. Його навіть можна використати повторно (ми іноді, коли не вистачає коштів, так і робимо; але в цьому разі трубку можна вкласти лише згори, і не на всі культури: під цибулю ми використовуємо лише новий T-Tape)".

Анатолій Мустафаєв, керівник ф/г "Едельвейс", з крапельним зрошенням працює вже сім років, і за весь цей величезний (як для України) період мав справу лише з системою T-Tape. "Це для мене найоптимальніший варіант, —каже Анатолій Борисович. — Економічний бік справи і якість поливання влаштовують. Ми закладаємо трубку на глибину 5 см (це можна робити лише з системою T-Tape), а ось поверхневе її розміщення для нас не придатне: навесні тут трапляються сильні вітри, через які трубку доводиться перед поливанням щоразу поправляти або ж кріпити її скобами. На великих площах це виливається у великі додаткові затрати. До того ж, покладена ззовні трубка більше пошкоджується птахами: ворони знають, що там вода, і довбають дірки".

Втім, не всі клієнти "Терра ЛТД" підтримують цю точку зору. Фермер зі Скадовського району Анатолій Артеменко розповів, що з трубкою T-Tape працює з 2000 року, і перші два сезони також укладав її в грунт. Проте на землях господарства грунти важкі, суглинкові, і витягти з них трубку потім дуже складно. "Тому, — каже Анатолій Андрійович, — ми від цієї практики відмовилися і почали класти згори. Щоправда, є морока під час підгортання томатів: трубку доводиться прибирати, а потім знову класти на місце. Проте це лише один раз". Наостанок Анатолій Артеменко додав, що нічого кращого за T-Tape не бачив, і що на сьогодні це найвигідніша зрошувальна система за ціною, а такого сервісу, як у "Терра ЛТД", немає ні в кого.

Тут до фермерських висловлювань варто зробити кілька коментарів. Справді, з-поміж усіх дистрибуторів систем крапельного зрошення лише компанія "Терра ЛТД" рекомендує загортати свою крапельну трубку в грунт. Зумовлено це тим, що лише трубка T-Tape здатна працювати в грунті, інші ж для цього не придатні з конструктивних причин. Зокрема, лише в трубці T-Tape водовилив після припинення подавання води повністю замикається, тоді як в трубках інших систем залишається невеличка щілина, через яку в крапельницю можуть потрапляти грунт і корінці рослин. Зрозуміло, що в цьому разі крапельниця блокуватиметься і система не зможе функціонувати.

Система T-Tape має й інші конструктивні особливості, що зумовлюють її переваги на рику зрошувального обладнання (низький робочий тиск — 0,3-0,5 атм., ефект турбулентності в каналі емітера тощо). Щоб ці переваги швидше втілювалися в господарські результати, при компанії "Терра ЛТД" у 2001 році було створено сервісний центр. До його складу ввійшли інженер-гідротехнік, агроном, а також мережа регіональних дистрибуторів. Усі ці спеціалісти здатні надати клієнтам компанії рекомендації щодо режиму зрошення, обслуговування системи, удобрення, добору сортів і гібридів, розрахувати собівартість вирощування будь-якої культури, а також у найкоротші терміни виїхати до господарства і прийти фермерові на допомогу. Весь консультаційний супровід клієнтів сервісний центр здійснює безкоштовно.

Одним з регіональних дистрибуторів "Терра ЛТД" є херсонський магазин "Адоніс". Директор магазину Сергій Скороход розповів про свою роботу таке: "Серед наших клієнтів є багато дрібних і середніх сільгоспвиробників, тепличників. Більшість із них відгукуються на наші пропозиції дуже швидко, бо їм інтенсифікація виробництва потрібна як нікому. Врешті вони одержують швидку віддачу і добрі результати.

Наш бізнес починався саме на дрібній категорії покупців, але тепер дедалі більшу частку в структурі продажу займають великі господарства. Тому ми й уклали дистрибуторську угоду з компанією "Терра ЛТД". Наш магазин готовий надати клієнтові весь комплект зрошувального обладнання T-Tape, включно із фільтростанцією. Крім того, ми можемо забезпечити фермерів насінням овочевих культур, високоякісними добривами, надати безкоштовну допомогу в монтажі крапельної системи. Маємо і свого агронома-консультанта. Що ж до цін, то вони і тут, і на "Терра ЛТД" однакові: ми дотримуємося рекомендованих компанією розцінок.

У принципі, питання полягає не у складі чи розмірі замовлення, а в подальшому сервісі. Адже крапельна система — це машина, і важливо навчитися її експлуатувати й зрозуміти, як це робити краще. Ось це, як правило, і лякає фермера під час прийняття рішення про вибір системи. Тому ми зосереджуємо стільки уваги на післяпродажному сервісі. І по своїх результатах відчуваємо, що шлях цей правильний".


 
 

Цікаве

Загрузка...