WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Технологічні аспекти вирощування гороху - Реферат

Технологічні аспекти вирощування гороху - Реферат

Нітрагінізацію гороху слід розцінювати як важливий агрозахист, оскільки наявні в грунті бактерії можуть бути малоактивними або їх взагалі може не бути. Цей захід є страховою операцією для всіх зон горохосіяння. Інокуляція насіння гороху Ризоторфіном (торф'яний нітрагін) не тільки підвищує урожай гороху, а й поліпшує його якість, збільшує вміст білка. Урожайність гороху при цьому підвищується на 1,0–4,0 ц/га, а вміст білка — на 2–5%. Молібден використовують лише тоді, коли не планується внесення молібденізованого суперфосфату в рядки під час сівби. Молібденом обробляють усе насіння, якщо його раніше не використовували, а в подальшому — тільки для насінних ділянок. За молібденізації в насінні нового врожаю накопичується стільки молібдену, що його буває достатньо для подальшої репродукції. Частіше використовують молібденізованокислий амоній, який містить 50% діючої речовини, з розрахунку 25 г на 1 ц насіння.

Техніка спільного застосування ризоторфіну з молібденовим і борним добривом така. Молібденове й борне добриво розчиняють в воді (5 л на 1 т насіння). Потім в цей розчин додають потрібну порцію Ризоторфіну і цією суспензією обробляють лише насіння, яке протруєне не пізніше як за два тижні до нітрагінізації. З цією метою застосовують такі самі машини, як й для протруювання. Попередньо їх слід добре очистити від протруйника й промити водою.

Сівба

Горох треба висівати якомога раніше: тільки-но дозріє грунт. Цього правила потрібно дотримуватися в усіх основних зонах вирощування культури.

За раннього висівання гороху він продуктивніше використовує осінньо-зимові запаси вологи в грунті. Час між передпосівним обробітком грунту й висівом насіння має бути мінімальним. Що він менший, то якісніше висівання.

Кращим способом висівання гороху є звичайний рядковий із відстанню між рядками 15 см. Використовують сівалки СЗ-3,6; СЗА-3,6; СЗП-3,6. Вони глибше, ніж вузькорядні, загортають насіння.

Норми висіву гороху, які застосовують у кліматичних зонах України, різні. Вони коливаються від 0,8 до 1,6 млн схожих насінин на гектар і залежать від багатьох чинників: механічного складу грунту, клімату, строків висіву, особливостей сорту, заходів з догляду за посівами. На легких за механічним складом грунтах для зернових сортів гороху оптимальною є норма схожих насінин на гектар 1 млн шт./га, а на важких — 1,2 млн шт./га. Рекомендовано такі норми висіву:

Степ України — 0,9–1,0

Лісостеп — 1,0–1,2

Полісся — 1,1–1,4 млн схожих насінин на гектар.

У разі проведення досходових і післясходових боронувань посівів норму висіву треба збільшувати на 10–15 відсотків.

Сіють комбінованим агрегатом, який за один прохід виконує кілька операцій на глибину 4–6 см залежно від грунтово-кліматичної зони. Комбінований агрегат типу "Європак" в агрегаті з широкозахватними сівалками західноєвропейського виробництва або РВК — 3,6–7,2. Застосування комбінованих агрегатів дає можливість поєднати кілька операцій, скоротити строки виконання весняних польових робіт, сприяє підвищенню врожаю гороху на 1,6–5,1 ц з гектара.

Надалі можна ефективно використовувати три спарені сівалки моделі ДР 90 (3 шт. по 4 м кожна) в агрегаті з високопотужними тракторами (260–300 к.с.).

Використання широкозахватних комбінованих агрегатів дає змогу вчасно та в стислі строки провести посівну без втрат вологи. В умовах недостатньої вологи потрібне післяпосівне коткування для підтягування капілярної вологи до поверхні грунту.

Для догляду за посівами обов'язкова наявність технологічної колії, а інтервал проходу між ними залежатиме від робочої ширини захвату обприскувачів.

Післяпосівний обробіток грунту і догляд за посівами

Найбільш раннім заходом з догляду за посівами гороху є коткування грунту одразу після висівання. Мета прикотковування — підтягування вологи з нижніх горизонтів грунту для кращого набубнявіння насіння. Прикотковування має велике значення в посушливих районах і за сухої весни. Однак і в районах, забезпечених вологою, прикотковування посівів є позитивним, бо значно підвищує польову схожість насіння.

Досходове боронування здійснюють через чотири-сім днів після сівби, але не пізніше як за три дні до появи сходів гороху. За сприятливих умов може знищуватися майже 80% бур'янів у фазі білої нитки. Не можна боронувати в момент появи сходів.

Післясходове боронування здійснюють у фазі трьох-п'яти листочків. Якщо післясходових боронувань два, то перше проводять у фазі двох-трьох листочків, коли рослини мають висоту 4–5 см. Вдруге посіви боронують у фазі трьох-п'яти листків за висоти рослин 7–10 сантиметрів. Передпосівний обробіток грунту передбачає боротьбу з бур'янами, шкідниками та хворобами.

Великої шкоди посівам гороху можуть завдати бур'яни. Урожайність зерна від засмічення бур'янами знижується на 30–50 відсотків.

Найбільш простий і ефективний метод боротьби з бур'янами — боронування посівів. З одним досходовим боронуванням і одним-двома післясходовими можна знищити близько 60–80% однорічних бур'янів. Крім того, цей захід ліквідовує кірку, добре розпушує грунт, зменшує витрати вологи. Боронувати слід у суху погоду. До сходів грунт розпушують через чотири-п'ять днів після сівби, коли бур'яни перебувають у фазі білої ниточки, а в насіння гороху починають з'являтися корінці, але ще не з'явилися зародкові стебла. Боронування по сходах гороху здійснюють у фазі трьох-п'яти листочків, за масової появи бур'янів, у денні години, коли рослини підв'януть. Після з'єднання вусиків рослин на масиві поля боронування припиняють. Обробляють тільки впоперек рядків або по діагоналі боронами з добре загостреними зубами. При цьому нахил зубів має бути спрямований у бік руху агрегату, а швидкість руху не повинна перевищувати 4–5 км/год. Зазвичай, на легких грунтах застосовують легкі борони ЗПБ-0,6А або сітчасті БСО-4А, а на середніх і важких — середні зубові БЗСС-1,0.

Найбільшого ефекту в боротьбі з бур'янами досягають за поєднання агротехнічних і хімічних заходів боротьби. Боронувати грунт по сходах до внесення посходових гербіцидів не можна. Основні гербіциди, дозволені для використання в Україні, такі: Набоб, Півот, Селект 120, Фюзілад Форте 150 ЕС.

Догляд за посівами передбачає також боротьбу з хворобами та шкідниками. Дотримання сівозміни, вчасне проведення всіх технологічних операцій значною мірою знизить ураженість рослин такими хворобами, як аскохітоз, борошниста роса, іржа. Із хімічних засобів боротьби можна використовувати протруювання насіння препаратами Максим XL 035 FS, бордоською рідиною.

Для боротьби з такими шкідниками, як брухус, застосовують різноманітні хімічні препарати. Рослини у фазі бутонізації та цвітіння обробляють такими препаратами: Карате (150 г/га на 200 л води), БІ-58 новий (0,9 л/га) або Фастак (0,1л/га). Проти таких шкідників, як бульбочкові довгоносики, застосовують передпосівне протруювання насіння, за один-два дні до появи сходів гороху здійснюють хімобробку країв посівів (близько 50–100 м) та прилеглих ділянок багаторічних трав чи решток рослин препаратами: Карате (200 г/га на 200 л води), БІ-58 новий (1 л/га) або Фастак (0,1 л/га). Такою самою дозою опилюють горох після появи сходів. Проти горохової плодожерки ефективні своєчасна глибока оранка зябу, ранній висів, обробка ранніх сортів, знищення залишків урожаю в місцях обмолоту. Хімічну обробку здійснюють тими самими препаратами, що й проти брухусу.

Збирання й зберігання врожаю

Збирання прямим комбайнуванням за вологості зерна 16–18% з попередньою десикацією Реглоном ( за 7 днів до збирання) дає можливість значно скоротити втрати врожаю. Норма витрати препарату — від 2 до 3 кг/га залежно від густоти й засміченості посівів.

Обробляють на початку пожовтіння рослин, коли нижні боби забарвлюються в жовто-бурий колір і стають схожими на паперові, насіння тверде (вологість — не менш 45%); середні боби зморшкуваті, жовті, схожі на паперові, насіння пружне, ламається, якщо стиснути між пальцями; верхні боби — м'ясисті, трохи пориті, зелені чи починають жовтіти, насіння тріскається, якщо його стиснути.

Пряме комбайнування застосовують на незабур'янених посівах низькорослих рослин та таких, що стійкі до осипання в умовах сухої погоди за дозрівання 75–90% рослин і вологості зерна 16–19 відсотків.

Одразу після очищення насіння гороху перевіряють на ураженість брухусом. Якщо чисельність живих екземплярів перевищує 10 шт./ кг, то насіннєвий матеріал підлягає газації під плівкою препаратом типу Фостак у рекомендованих дозах.

Можна збирати горох і роздільним способом. Косять косарками КС-2,1;КЗН-2,1, які обладнують пристроями ПВ-2,1 і здвоювачами валків ПБ-4 або жатками ЖРБ-4,2. На третій-четвертий день після скошування й підсихання валків, коли вологість зерна сягає 16–19%, їх підбирають і обмолочують зерновими комбайнами

Оскільки в країні впроваджено нові сорти та гібриди, які не вилягають та які не треба скошувати у валки (вусаті сорти), роздільне комбайнування не застосовують, а збирають переважно напряму з одночасною десикацією посівів (Реглон, Раундап, Ураган.)

Очищене зерно можна зберігати за вологості не більше 14–5% шаром завтовшки 1,5 метра.

На зелений корм збирають у фазі цвітіння,а на силос, сінаж — до утворення бобів.


 
 

Цікаве

Загрузка...