WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Сучасна вітчизняна біоорганічна агротехнологія вирощування цукрових буряків - Реферат

Сучасна вітчизняна біоорганічна агротехнологія вирощування цукрових буряків - Реферат

Загальна вимога до глибини загортання насіння, з огляду на високу його чутливість щодо глибини, така: сіяти неглибоко настільки, наскільки потрібно.

Нині на українському ринку є великий вибір грунтообробної техніки для полегшення вирощування цукрових буряків за сучасною вітчизняною біоорганічною агротехнологією, згідно з якою основні допосівні роботи проводять восени, а навесні — лише незначне дрібне розпушування залежно від складу грунту.

Зокрема, значного розвитку й поширення набули вітчизняні комбіновані агрегати для осіннього й весняного передпосівного обробітків грунту. Вони здійснюють за один прохід дві-три, а то й п'ять-шість операцій, зберігаючи вологу в грунті й скорочуючи витрати пального на 20–45%.

Створені комбіновані агрегати на базі інтегрального трактора типу ХТЗ-16131 навесні за перший прохід із грунтообробною машиною АРВ-8,1-01 високоякісно виконують чотири технологічні операції: вирівнювання грунту, розпушування на глибину 2–3 см, подрібнювання грудочок і шлейфування. Швидкість руху агрегату — 10 км/год, що забезпечує обробіток площі до 100 га за світловий день за витрат пального близько 2 кг/га. За другий прохід агрегат теж виконує чотири технологічні операції: передпосівну культивацію, подрібнення грудочок, шлейфування та висівання. Для цього на передню навіску трактора навішують культиватор АРВ-8,1-02, а на задню — сівалку ССТ-18В або ССТ-18М, яку складають для транспортування. На трактор монтують обприскувач ОМП-1200, який водночас із передпосівним обробітком грунту та сівбою забезпечує стрічкове внесення гербіцидів, зменшуючи їхню потребу до 60%. Сошники сівалки розміщують на рамі по шість штук у трьох блоках, відстань між крайніми сошниками блоків збільшується із 45 до 70 см. За такої схеми розміщення сошників створюються технологічні колії, які використовують для проходу коліс трактора під час сівби та догляду за посівами цукрових буряків. Із використанням на тракторі широкопрофільних шин низького тиску секції сівалок переміщуються по слідах коліс, загортаючи насіння в грунт відповідно до вимог агротехніки, а тому немає потреби регулювати колію трактора в разі одночасного використання його в технологіях вирощування інших сільськогосподарських культур. Із використанням на тракторі серійних шин колію йому встановлюють завширшки 2950 мм з допомогою спеціальних проставок, що унеможливлює переміщення сошників сівалки по слідах коліс трактора. Проведення високоякісної підготовки грунту створює умови для висівання цукрових буряків на кінцеву густоту (10–12 шт./п.м) і зникає потреба у формуванні густоти рослин, що сприяє зменшенню використання насіння.

Навесні оптимальні строки сівби на грунтах із загорнутою соломою і стебловою масою на добриво мають вирішальне значення для одержання дружних сходів. Кращий строк для сівби цукрових буряків — ранній, коли під час розробки грунту він не налипає на робочі органи. Проте строки висівання насіння цукрових буряків передусім залежать від погодних умов і вологості грунту. Якщо одразу після висіву насіння цукрових буряків пройшов дощ, то це може мати для польової схожості такі самі катастрофічні наслідки, як і висівання насіння в надто вологий грунт.

Зважаючи на те, що цукрові буряки використовують короткий вегетаційний період, все ж таки краще, коли культура раніше сходить, утворює листкову поверхню й закриває міжряддя. Але й за ранньої сівби існує ризик приморозків, а отже, й зменшення врожайності. Тому строки висіву визначають для цукрових буряків за фізичною зрілістю грунту, коли температура на глибині 10 см сягає 5...6°С, а верхній шар грунту добре кришиться й розробляється робочими органами зазначених вище знарядь. Запізнення із висіванням цукрових буряків на один день зменшує врожайність коренеплодів на 0,6 т/га, а збір цукру — на 0,1–0,2 т/га, на п'ять-шість днів, відповідно, — 3–7 і 0,8–1,7 т/га. Перенесення строків збирання на пізніший період не компенсує зазначених втрат.

Позитивні результати можна одержати й у разі ранніх (проти оптимальних) строків сівби цукрових буряків: якщо весна тепла, рілля з осені вирівняна й неущільнена.

Щоб не зовсім прогрітий грунт не вплинув негативно на енергію проростання насіння, доцільно вибрати насіння високої польової схожості та загортати його під час сівби на глибину 2 см. Це надто важливо в разі, коли зерно висівають на кінцеву густоту, адже цим визначається розміщення насіння в рядку, якість фракційного складу коренеплодів та їхня врожайність.

Для повнішого знищення бур'янів на полях, де висіватимуть буряки, застосовують різні строки сівби. Це супроводжується дворазовою різноглибинною допосівною культивацією, що зумовлює пересихання родючого шару грунту й стійку тенденцію до зниження польової схожості насіння цукрових буряків (в окремі роки — до 15–18%). У цьому разі слід сіяти дещо глибше, щоб насіння загорталось у вологе насіннєве ложе.

Перед висівом слід стежити за коливаннями температури, аби вона не спускалася нижче 5°С, бо за 3°С насіння взагалі не проростає. Потрібно відстежувати той весняний період, коли температура поступово наростає, саме в такому середовищі насіння проростає найкраще і рослина розвивається. Тому постійно треба намагатися сіяти цукрові буряки в оптимальний для вашої місцевості термін. Проте аж ніяк не варто поспішати в межах цього оптимального періоду, якщо доведеться обробляти надто вологий і холодний грунт. "Вимучене" насіннєве ложе не сприяє прилипанню та взаємодії насіння з грунтом, що спричиняє низьку польову схожість та незадовільні результати врожаю. Кілька днів очікування поліпшення погодних умов, зазвичай, виправдані, адже це сприяє якіснішому проростанню насіння й розвитку сходів.

Основа насіннєвого ложа повинна бути на глибині 2–4 см і складатися з шару подрібненого грунту; слід стежити за тим, аби не сталося його утрамбовування в цю зону (шар грунту), де входить наральник сошника сівалки. Тому під час обробітку грунту потрібно суворо дотримуватися як зазначеної вище глибини (2–4 см), так і щільності насіннєвого ложа — 1,1–1,2 г/см3. За перевищення щільності — 1,3 г/см3 — і недостатньої його вологості (нижче 20%) схожість насіння цукрових буряків може знижуватися в 1,6–2 рази.

У бурякосійних господарствах України для сівби цукрових буряків з одночасним унесенням у рядки стартових доз мінеральних добрив із вітчизняних машин найбільшого поширення набули: універсальна пневматична сівалка СУПК-12, УПС-12 та з механічним висівним апаратом — сівалки ССТ-12В, ССТ-18В і ССТ-18М виробництва ВАТ "Червона Зірка".

Високі технологічні можливості виявлено у пневматичних сівалок точного висіву цукрових буряків без внесення в рядки мінеральних добрив: СТВ-12 виробництва АТ "Завод "Автоштамп" і СУ-12 "Орізон", яка висіває звичайне, каліброване й дражоване насіння. На замовлення сівалку СУ-12 обладнують механізмами для внесення мінеральних добрив у рядки під час висіву. Чудово себе зарекомендувала нова універсальна пневматична сівалка СПУ-5,6 виробництва ВАТ "Охтирсільмаш".

Наявність у пневматичних сівалок різних типів загортальних робочих органів істотно поліпшує виконання процесу загортання насіння в грунт. Якщо порівняти із сівалками з механічними висівними апаратами, саме це й забезпечує підвищення польової схожості насіння на посівах, засіяних з допомогою пневматичних сівалок.


 
 

Цікаве

Загрузка...