WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Сучасні методи забезпечення дієздатності плугів - Реферат

Сучасні методи забезпечення дієздатності плугів - Реферат

Відомі наукові установи (ВІСГ та Інститут чорної металургії АН України) розробили складаний леміш із змінними лезами, які виготовляють зі сталей X12 і Х12Ф із змінним носком, що призначені переважно для роботи на піщаних грунтах. Використання складаного лемеша з відрізним носком дає змогу знизити витрати на ремонт і втрати металу під час вибракування повністю спрацьованого лемеша. Довговічність такого лемеша в 2,5–3 рази вища за серійні, виготовлені зі сталі Л-53. Складані лемеші мають тонше лезо й зручні в ремонті, оскільки легко відтягаються й не потребують спеціального обладнання для термообробки. Крім того, запропоновані конструкції лемешів зі змінним носком є штампованими. Змінні деталі кріплять заклепками. В разі втрати дієздатності леза або носка їх можна легко замінити. Під час випробувань таке конструктивне рішення корпусу плуга продемонструвало добру дієздатність за високої ремонтоздатності.

Для зниження собівартості відновлення лемешів запропоновано оригінальну технологію створення умов самозагострення леза лемеша замість нанесення твердого сплаву "Сормайт" із дальшим оплавленням (додаткові затрати), а саме: приварену смугу (сталь 45) обробити електрофрикційним способом. Застосування електрофрикційного способу зміцнення робочих поверхонь сільгоспмашин дає змогу одночасно ще й загострювати до потрібної товщини та кута робочу поверхню леза. Причому твердість обробленої поверхні сягає HRC 48-52 порівняно з необробленою поверхнею — НВ 280-320. Порівняльні випробування лемешів, відновлених із застосуванням електрофрикційної обробки і наплавлених сплавом "Сормайт", засвідчили, що перші мають напрацювання на відмову в межах 25–27 гектарів.

Технологічний процес (маршрут) відновлення лемеша за новою технологією складається з виконання такої низки послідовних операцій: очищення — дефектування — підготовка лемеша до відновлення — підготовка додаткових деталей — попереднє приварювання додаткових деталей — приварювання додаткових деталей за всією довжиною — зачищення зварювальних швів — електрофрикційна обробка — контроль якості відновлення (розробник — ННЦ "ІМЕСГ"). Слід зазначити, що з допомогою згаданого вище способу можна відновлювати лемеші, які комплектують з імпортними плугами, зокрема, з німецьким "Рабаверк", а також з плугами чеського й австрійського виробництва.

Позитивні результати зміцнення робочих органів грунтообробних машин одержали після нанесення карбідних псевдосплавів системи ПС. Внесення в рідку ванну розплавленого металу карбідів у вигляді порошків дає змогу отримати псевдосплави, що зберігають початковий склад і структуру, а значить, і високі зносостійкі властивості. Поширене індукційне наплавлення грунтообробних агрегатів псевдосплавами ПС-4 (40 % "Сормайт 1" + 60 % 4 ферохром), ПС-5 (40% "Сормайт 1" + 58% ферохром + 2% феротитан). Наплавлювальний матеріал у вигляді порошкової суміші зручно наносити на поверхню деталі, яку зміцнюють методом індукційного наплавлення.

Суть методу полягає в попередньому нанесенні суміші з порошку твердого сплаву і флюсу на поверхню й дальшому нагріванні деталей струмами високої частоти з допомогою індуктора. У процесі сплавлення зміцнювальної кулі з основним металом деталі можна виокремити такі фази: нагрівання основного металу до температури плавлення шихти — нагрівання й розплавлення флюсів — нагрівання й розплавлення сплаву — взаємодія основного металу флюсів і твердого сплаву між собою й атмосферою — формування наплавленої кулі в період кристалізації — охолоджування у верхньому інтервалі критичних температур, що супроводжуються дифузійними процесами — охолодження в нижньому інтервалі критичних температур. Процес індукційного наплавлення технологічний, легко піддається механізації, автоматизації, однак енергоємний, оскільки потребує відносно великого нагрівання деталі.

Слід згадати про технологію локального зміцнення деталей робочих органів грунтообробних машин, яку розробили завод "Одессільмаш" та Інститут електрозварювання ім. Патона НАН України. Вона грунтується на дуговому точковому наплавленні твердого сплаву. Перевагою методу є низька енергоємність, можливість гнучкого підходу до вибору схеми нанесення покриття в потрібних місцях деталі, регулювання глибини проплавлення та висоти наплавлення. Виходячи з цього, запропоновано зміцнені конструкції лемешів.

Потрібно зазначити, що в сільськогосподарському машинобудуванні та в ремонтному виробництві для зміцнення швидкоспрацьованих деталей добре зарекомендувала себе технологія дугового наплавлення дротами ППАН-170М, ППАН-125. Точкове зміцнення різальної крайки і носка здійснюють способом дискретної постановки точкових наплавлень дуговим зварюванням порошковим дротом. При цьому для забезпечення високої зносостійкості лемеша твердість металу наплавленої точки має бути мінімум в 1,5 раза (до 65 НРС) вищою за твердість його основного металу. Водночас регулюванням розмірів наплавленого перетину точкового шва, співвідношенням твердості металу в різних місцях точкового шва й основного металу шва в кінцевому рахунку визначають зносостійкість та самозагострення різальної крайки лемеша, в тому числі в кожній його точці. До того ж, процес самозагострення точкових швів по всьому лемешу триває до повного спрацювання головок точок у місцях найефективнішого його спрацювання. Таким місцем є носова частина лемеша, після спрацювання якої леміш виходить із ладу.

Доцільно сказати про особливості плугів та їхніх складових зарубіжного виробництва. Так, плуги всесвітньо відомої фірми KUHN оснащені долотами, лемешами, польовими дошками та іншими частинами, які виготовляють особливим способом, а саме: куванням із використанням сили в 5500 т. Виготовлені за такою технологією деталі стійкі до спрацювання. Часто для підвищення зносостійкості робочих органів використовують польові дошки, виготовлені з трьох шарів. У цьому разі товщина зносостійкого шару сягає 3,3 мм.

Плуги нової серії "Vogel und Noot" оснащено лемешами з додатковими ножами, що дає можливість на дуже важких грунтах під час передпосівного обробітку краще подрібнювати грунт за одночасної економії коштів і пального.

Концерн Kvernelаnd пропонує нові стандарти до плугів. На основі комп'ютерного проектування й нових процесів гартування фірма досягла значних результатів у підвищенні довговічності деталей плугів, які інтенсивно спрацьовуються. Концерн пропонує змінні частини до плугів, у тому числі лемеші, для подовження терміну їхньої служби. Змінні носки лемешів дають можливість збільшити їхню довговічність на 24–28%. Безумовно, витрачається час на зміну частин, які спрацювались, але при цьому підвищуються продуктивність і якість оранки.

Узагальнюючи викладене, можна сказати, що забезпечення надійності плугів залежить від рівня вивчення й досконалості розглянутих методів і напрямів. Удосконалення сільськогосподарської техніки сприяє подальшому розвитку й ускладненню систем і методів підвищення її надійності. Підвищення довговічності нероздільно пов'язане з проблемою зносостійкості машин, агрегатів і, особливо, робочих органів, від яких залежить якість технологічного процесу. Успішне вирішення цих завдань залежить від знання закономірностей тертя й спрацювання, які визначаються не тільки властивостями матеріалу деталей, що піддаються тертю, а й умовами їхнього використання.


 
 

Цікаве

Загрузка...