WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Стан і основні напрями використання поновлюваних джерел енергії - Реферат

Стан і основні напрями використання поновлюваних джерел енергії - Реферат

Аналіз експонованих на виставці "Агро'2007" вітроенергетичних установок свідчить, що новинкою в конструюванні нових вітроенергетичних установок є їхня комбінація з фотопанелями й дизель-генераторами. Для автономних споживачів це дає змогу подовжити термін використання електроенергії протягом року. Особливо ефективною є комбінація вітроенергетичних і фотоелектричних установок, бо відомо, що влітку зазвичай мало вітру й багато сонця. Навпаки, взимку більше вітрів і менше сонця.

Із новинок слід відзначити вітроенергетичну установку ТОВ "Техцентр". На ній використано вітроколесо ортогональної оригінальної конструкції, яка не потребує орієнтації вітроколеса за вітром, що потрібно для вітроустановок із горизонтальною віссю обертання вітроколеса.

Біомаса. Нині біомаса вважається четвертим за значущістю паливом у світі, яке щороку дає в середньому 2 млрд т у. п. енергії, що дорівнює близько 14% загального світового споживання первинних енергоносіїв (див. табл. 2).

Десятиріччями рослинництво орієнтували на максимальну продуктивність крохмалю, рослинної олії, цукру й протеїнів. При цьому не враховували загальну врожайність, яка містить лігніноцелюлозні комплекси, що утримуються в стеблах і листі. Потенціал такої утилізації у рослинництві й досі використовують недостатньо. Перспективами утилізації біомаси передбачається максимальне використання рослин загалом.

Обладнання для виробництва біодизелю. Його в Україні розробили ТОВ "Елерон" (Київ); ТОВ "Техносоюз" (Донецьк), ННЦ ІМЕСГ (смт Глеваха Київської обл.), ТОВ "Укрбіоенергія" (Київ), підприємство "Біодизельдніпро" (Дніпропетровськ), ТОВ "Тан" (Чернігів), ТОВ "ТЕКМАШ" (Херсон), ЗАО "Порцелакінвест" (Київ). Основними елементами міні-заводів із виробництва біодизелю є приймальні бункери для ріпакового насіння; олійні преси; фільтри олії; ємності для олії, CаОН і метанолу; естерифікатори; фільтри для біодизелю; ємності для гліцеролу й біодизелю. Продуктивність різних установок становить від 16 до 1333 л/год. Більшість біодизельних комплексів містить обладнання для виробництва олії, її фільтрації, виробництва біодизелю й гравітаційне, водне та абсорбне очищення, що забезпечує відповідність біодизелю міжнародному стандарту ЕN 142214. Деякі біодизельні комплекси працюють на привозній олії і не передбачають повне очищення біодизелю від метанолу й гліцеролу, що може призвести до ускладнення під час його використання в експлуатаційних умовах. Слід зазначити, що двигуни та паливні системи провідних виробників тракторів і самохідних сільгоспмашин (CASE, John Deere, New Holland, CLAAS, Massey Ferguson тощо) адаптовані до біодизелю. Біодизельне паливо набуло поширення в багатьох країнах Європи. На заправних станціях біодизель можуть заливати в бак автомобіля як у чистому вигляді, так і у вигляді добавки до дизпалива.

2004 року тільки Німеччина виробила 1,035 млн т біодизелю. Основна його відмінність від звичайного дизельного палива — екологічна чистота. Відпрацьовані гази під час спалювання біодизелю за основними показниками на порядок чистіші, ніж у тих, що працюють на солярці. Близько 80% біодизелю, виробленого в Євросоюзі, продукують із ріпаку. На виробництво цього екологічного палива в Євросоюзі в 2004 році витратили третину врожаю. В Україні створюють сприятливі умови для виробництва біодизелю. Так, обсяги виробництва в Україні ріпаку в 2004 р. становили 150 тис. т; у 2005 — 300, у 2006 — близько 650, у 2007 р. планується зібрати 1200 тис. т ріпаку. Але слід врахувати застереження деяких спеціалістів німецького сільськогосподарського товариства DLG, що часте вирощування на одних і тих самих площах ріпаку призводить до накопичення в грунті речовин, які негативно впливають на здоров'я людини.

У цілому, в Україні створюються оптимальні умови для виробництва біодизелю. Якщо площі під ріпак збільшити до 3 млн га, то виробленого з ріпаку біодизелю буде достатньо для покриття потреб сільського господарства в дизпаливі.

Потенціал виробництва біопалива з біомаси очевидний. Він може бути реалізований за допомогою традиційних технологій. У майбутньому велика увага надаватиметься розвиткові та впровадженню вдосконалених систем вирощування біомаси з дальшою переробкою й одержанням палива та інших матеріалів. Цей інтерес визначатиметься зростанням потреб у продуктах переробки біомаси.

Нині розробляють цікаві варіанти застосування енергетичних рослинних культур для виробництва газоподібних і рідких видів палива. Реалізуються проекти дослідження конверсії матеріалів, що містять лігноцелюлозу (наприклад, солома, деревні тріски та інші рослинні рештки), у рідке біопаливо або біогаз. Первинну біомасу використовуватимуть у виробництві біоетанолу для транспорту, біогазу для комбінованого виробництва тепла й електроенергії або як замінник природного газу, а також органічних добрив для відновлення оброблюваних земель.

Біогазові установки. Одним із найефективніших методів отримання електроенергії із біомаси є використання біологічної ферментації органічної маси, одержання біогазу і спалювання його в двигунах внутрішнього згоряння, що надають руху потужним електрогенераторам.

Біогаз — це газ, який приблизно на 60% складається із метану (СН4 ) і на 40% — із вуглекислого газу (СО2). Особливо ефективне використання біогазової технології під час переробки рідких стоків тваринницьких ферм, що дає можливість унеможливити потрапляння біогазу в атмосферу за нинішньої технології зберігання й використання рідких стоків тваринницьких ферм; знищити насіння бур'янів і яйця гельмінтів; нейтралізувати неприємні запахи; отримати високоякісні добрива, які посприяють підвищенню врожайності сільськогосподарських культур на 10–20%. Це пояснюється тим, що поживні речовини, що є в біомасі — азот і фосфор, — у процесі зброджування зберігаються. Завдяки цьому продукти збродження придатні для використання у виготовленні біологічних добрив.

Нині в світі біогазові установки виробляють переважно німецькі фірми в тому числі фірми PlanET BiogastechnickGmbH, Zorg, AgrikompGmbH, Frings-Biotte, Agraferm Technologies AG, EnviTec Biogas, Archea BiogastechologieGmbH, ProbitechGmbH тощо.

У Німеччині близько 80 фірм продукують біогазові установки.

Зазвичай, усі фірми виробляють біогазові комплекси, які складаються з ємностей для приймання рідкого гною і подрібненої рослинної маси, підігрівачі маси, метантенки, обладнання для фракціонування збродженої маси та енергетичні установки.

Слід зазначити, що 25–30 років тому Україна пережила бум у розробці та виготовленні біогазових установок. На біогазовому полігоні УкрЦВТ змонтували та випробували кілька експериментальних зразків вітчизняних установок, але далі справи не пішли. Зумовлено це було відсутністю в складі біогазових установок енергетичних блоків, великою часткою у балансі виробленої енергії витрат на виконання технологічного процесу, тобто низьким к.к.д. установок і браком дієвого екологічного законодавства.

Основні тенденції в розробці та виготовленні зарубіжних біогазових установок

1. Зарубіжні фірми не виготовляють стандартних типорозмірних рядів, а розробляють для кожного господарства проекти біогазових комплексів, виготовляють відповідну елементну базу (метантенки, енергетичні блоки) і збирають біогазові комплекси.

2. Біогазові установки виготовляють комплексними, починаючи з ферментації рідких органічних відходів і закінчуючи виробництвом електроенергії.

3. Для збільшення виробництва біогазу з 1 м3 вихідної маси німецькі фірми почали спеціально вирощувати й доставляти в метантенки подрібнену рослинну масу. Для цього використовують весь біологічний урожай кукурудзи.

Слід також наголосити, що біогазові установки вловлюють біогаз, переважно метан, який виділяється в атмосферу в нинішніх системах переробки гноєвих стоків ферм, а його спалювання запобігає потраплянню цього газу в атмосферу, скорочуючи викиди парникових газів, на що зобов'язалась Україна, ратифікувавши Кіотський протокол.


 
 

Цікаве

Загрузка...