WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Співпраця в галузі землеробства вивільняє тваринників - Реферат

Співпраця в галузі землеробства вивільняє тваринників - Реферат

Реферат на тему:

Співпраця в галузі землеробства вивільняє тваринників

Господарства з інтенсивним утриманням ВРХ думають над тим, як свої польові роботи передати іншим підприємствам. Розповідає Петер Шпандау, Вестфален-Ліппе.

Не можна уявити селянина без трактора так само, як і ковбоя без коня! Для більшості фермерів їхня професія пов'язана з польовими роботами.

Знижені ціни на здану продукцію, незважаючи на компенсаційні (субвенційні) виплати, спричинили збільшення витратних коштів у виробництві промислових культур. У землеробських регіонах потрібне зростання продуктивності часто досягалося завдяки промисловому росту. В регіонах переробки сільськогосподарської продукції через обмежені площі сільськогосподарських угідь додалося ще й підвищення орендної плати. Саме тому за наявних витрат коштів збільшення виробництва стало неможливим.

Фактор натиску акомодації (пристосування господарства до змін) міг би ще більше загостритись, якби компенсаційні виплати зменшились або тваринництво було б ще більш залежне від сільськогосподарських угідь. Та й ціни на свиней не будуть залишатися вічно на нинішньому рівні. Ситуація на ринку м'яса яловичини показує нам, як швидко можуть відбутися зміни. В наступні роки годі сподіватися на дотації в землеробстві завдяки тваринництву. На перспективу це не є доцільним з економічного погляду.

Тобто на передньому плані стоять стратегії, з допомогою яких можна знизити виробничі витрати, найважливіші з яких — витрати за виконану роботу. Додаткового значення надають фактору "робочий час" у господарствах, що переробляють сільськогосподарську продукцію. Слід враховувати, що поголів'я ВРХ постійно зростає. А тому все більше керівників господарств замислюються над тим, що важливіше —поле чи хлів.

Підприємства — переробники сільськогосподарської продукції — часто перевантажені

Отже, співпраця з іншими господарствами — єдино правильне рішення, щоб компенсувати знижені прибутки за рахунок менших витрат на виконання робіт. Це можна зробити в такий спосіб:

- у пайових товариствах кілька господарств купують одну сільськогосподарську машину та використовують її спільно;

- обмежена кількість учасників утворює товариство з машинним парком. Товариство є власником техніки;

- кілька дрібних землеробських господарств об'єднуються в одне велике землеробське товариство;

- згідно з господарськими договорами, один із учасників повністю передає польові роботи партнерові. Так можна знизити витрати та досягти економічного ефекту.

Готовність до співпраці — все ще мала

Дивно, але ми встановили, що готовність до співпраці в землеробстві більша там, де, завдяки великим площам сільськогосподарських угідь, можливе виробниче зростання. В регіонах переробки сільськогосподарської продукції, навпаки, готовність до позавиробничої організації господарювання все ще мала, хоча тут більш невигідними (водночас із високими цінами на оренду) є і структура угідь, і середні розміри господарств.

Зрештою, натиск в напрямі зниження витрат шляхом кооперування мав би бути більшим. У чому це бачиться? Свинарі, приміром, вбачають у землеробстві можливість збалансувати роботи великого обсягу в свинарнику. Їхній аргумент: "Я б не хотів увесь робочий день проводити тільки в хліві!".

Крім того, не завжди успішні тваринники розуміють та можуть розібратися в тому, як дорого їм обходиться власне господарювання на угіддях. У спеціалізованих господарствах з розведення промислових культур річні звіти безпосередньо відображають результати землеробства.

Тваринницьким господарствам зазвичай також не вистачає ясності в питанні про те, яку частку прибутку можна зарахувати на тваринництво, а яку — на землеробство. Таким чином, субвенції землеробству за рахунок тваринництва часто не отримують, особливо в маленьких господарствах.

На підприємствах з переробки сільськогосподарської продукції землеробство відіграє тільки підпорядковану роль. При цьому досить часто економії коштів на посівний матеріал, добрива та засоби з захисту рослин надають більшої ваги, ніж зниженню витрат на виконання робіт.

Але через те, що тваринникам потрібні угіддя для внесення гноївки, у них все частіше виникає потреба вести власне господарство. А того, що існують чималі можливості для кооперації, яка не виключає власного господарювання, господарі часто не знають.

Землеробство із втратами

Те, що землеробство, передусім у бідних на угіддя, але інтенсивних підприємств з переробки сільськогосподарської продукції, потребує дотацій, засвідчує повний аналіз коштів за останній господарський рік на вестфальському підприємстві з вирощування поросят, що має 250 свиноматок та 33,5 га сільськогосподарських угідь.

Тільки детальна оцінка бухгалтерського обліку може показати нам, який економічний результат дає землеробство. 45% загальних витрат в землеробстві припадають на виплати за виконану роботу. Так звані особливі витрати на посівний матеріал, добрива, засоби для захисту рослин та інші витрати на продукцію землеробства становлять 26% витрат.

Звичайно, значний вплив на рентабельність землеробства мають як рівень врожайності місцевості, так і зростаючі орендні ціни. Якщо ж розглядати витрати на виконання робіт, то стає зрозумілим, що вже, навіть за умови наявності старого машинного парку, можлива економія коштів від 300 до 400 німецьких марок на га, тому що більші господарства за виконану роботу сплачують від 1000 німецьких марок і менше з розрахунку на га.

Про те, що це не є окремим випадком та не обмежується тільки регіоном Вестфалія, свідчать результати бухгалтерського обліку з Баварії за 1998– 1999 господарський рік. За категорією "Господарства з вирощування промислових культур, що мають від 30 до 60 га сільськогосподарських угідь" перевірялося 171 господарство. Середня площа їх угідь — 43 га. Бухгалтерський облік виявив витрати на паливо та мастила, утримання та списання техніки, а також зарплату в сумі 881 німецька марка на 1 га. Суму цих окремих позицій в бухгалтерії визначають як "суму робочих допоміжних засобів".

Якщо ж додати зарплатню з розрахунку 30 німецьких марок за годину та процентні ставки з розрахунку 88 марок з га за зв'язаний капітал на техніку, то, як результат, отримаємо витрати за виконання робіт у сумі 1299 марок за га. Отже, вестфальське підприємство за своїм обсягом перебуває ще на середньому рівні.

Знизити витрати за виконану роботу!

У разі співпраці можна знизити витрати за виконання робіт за рахунок ефективнішого завантаження техніки. Існують ще й інші можливості для відокремлення свого господарства (частково чи повністю) від землеробства (дивись таблицю 3).

Хто планує співпрацю в галузі землеробства, той повинен спочатку відповісти на питання, чи братиме він участь у виконанні робіт та чи буде й надалі зв'язувати капітал у техніці. Від цих рішень значною мірою залежить, яка форма кооперації може розглядатися. Які ми маємо можливості для кооперування?

Підрядне підприємство, якому передають виконання певних робіт, машинний парк

Найчастіше використовуваною формою співпраці в галузі землеробства є передача окремих робочих процесів підрядному підприємству або машинному парку. Найбільшу частку займають тут роботи на збиранні врожаю, а також обробіток грунту, посівні роботи та догляд за посівами. Власник сільськогосподарських угідь самостійно приймає рішення про заходи та їх застосування, тобто ризик бере на себе. Розрахунок роблять на основі попередньо встановлених розцінок. У рамках машинного парку на послуги існує не тільки попит, а й пропозиція.


 
 

Цікаве

Загрузка...