WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Сортові ресурси ячменю ярого - Реферат

Сортові ресурси ячменю ярого - Реферат

Реферат на тему:

Сортові ресурси ячменю ярого

За посівною площею та валовим збором зерна у світовому рільництві ячмінь поступається лише пшениці, рису й кукурудзі (в Україні — тільки пшениці). Це зумовлюється його цінністю в продовольчому, зернофуражному й технічному відношенні, високою врожайністю, невибагливістю до умов середовища й агротехніки. До того ж, ячмінь дає добру віддачу в разі застосування інтенсивних технологій.

У світовому рослинництві ячмінь посідає важливе місце. Його посівні площі — близько 72 млн га. Валовий збір досягає 158 млн т, а середня врожайність — 22 ц/га. Частка України в світовому виробництві ячменю дорівнює 8%, поступаючись лише Росії (15%). Проте за врожайністю (2,5 т/га) Україна значно поступається країнам Західної Європи, де цей показник наближається або перевищує 6 т/га.

Дані ФАО свідчать, що 42–48% щорічних валових зборів ячменю використовує переробна промисловість, 6–8 — іде на виробництво пива, 15 — на харчові та 16% — на кормові цілі.

За кормовими цінностями ячмінь набагато переважає пшеницю, адже за амінокислотним складом білка, в тому числі за дефіцитним лізином, ячмінь збалансований краще, ніж інші зернові культури. Кілька років тому вчені виявили в білку ячменю такі речовини, як тригліцерид і токотриенол, здатні значно знижувати рівень холестерину в крові.

Останніми роками різко збільшується використання зерна ярого ячменю для виробництва пива. В зв'язку з цим перед селекціонерами, вченими й технологами полів постає завдання створити сорти й розробки технологій вирощування зерна цієї культури.

В Україні щорічно державну експертизу проходять 50–60 сортів ячменю ярого. Порівняно з 1991 р., кількість його сортів у Держреєстрі збільшилась на 61 і налічує 76. Частка сортів, зарахованих до вищої категорії якості, дорівнює 67%, новорайонованих — 50%. Темпи сортозаміни в Держреєстрі за останні 15 років становлять 96%.

За цей період урожайність сортів ярого ячменю в державному випробуванні зросла на 45% і на сьогодні становить 5,5–6,5 т/га. Непоодинокі випадки, коли продуктивність нових сортів на сортодослідних станціях перевищує 8–9 т/га. Цих результатів досягнуто насамперед завдяки:

• висіву новореєстрованих сортів із високим ступенем адаптивності;

• науково-обгрунтованій структурі сортового складу;

• правильному вибору сорту;

• дотриманню оптимального співвідношення між сортами, що за своїми характеристиками доповнюють один одного в межах якості й мети використання;

• забезпеченню господарсько-біологічних вимог конкретно взятого сорту.

Такий шлях є універсальним для товаровиробників, оскільки з економічного погляду враховує їх фінансовий стан і одночасно сприяє зниженню собівартості зерна ячменю та підвищенню його конкурентоспроможності.

Тому в Україні вже сьогодні потрібно відмовитися від вирощування фуражних ячменів і надати перевагу таким сортам:

• пивоварним — Аннабель, Канаду, Толар, Барке, Оболонь, Данута, Джерзей, Пасадена, Скарлет, Амулет;

• цінним — Південний, Селеніт, Вакула, Донецький 15.

Останніми роками успішно розроблено метод селекції сортів ячменю з комплексною посухо-, солестійкістю за чіткого генетичного контролю показника (наявність ізоферменту кореневої суперосидисмутази СОД-s2), що захищає мембрани клітин в агресивному середовищі й підтримує тургор у клітинах під час посухи. Це дало змогу доповнити Держреєстр групою сортів, таких як Адапт, Палідум 107, Сталкер, Південний, що є неперевершеними за ознаками адаптивності до несприятливих умов вирощування: посухо- та жаростійкості.

Триває покращання якісної структури зареєстрованих сортів ярого ячменю. Вперше зареєстровано чотири сорти — Целінка, Цезар, Гетьман, Оболонь — із генетично успадкованими пивоварними властивостями, які зберігаються і в посушливі роки. Це дало можливість збільшити ареал вирощування пивоварних сортів і в зоні Степу.

У Держреєстрі постійно зростає питома вага сортів інтенсивного типу. Науковий підхід до складання сівозмін потребує, аби половину посівних площ ячменю засівали саме цими сортами: Пеяс, Адажіо, Аскольд, Вакула, Водограй, Корона, Толар та інші. Тільки за рахунок цього, як показує порівняння врожайності у виробництві й випробуванні, можна додатково отримати понад дві- три тонни зерна з кожного гектара (за умови якісного протруєння насіннєвого матеріалу).

Характеристики нових сортів ячменю ярого

Казковий

(Селекційно-генетичний інститут УААН)

Кущ напівпрямостоячий. Колос дворядний, середньої довжини (7–10 см). Остюки довгі, зазубрені, майже паралельні, тонкі, еластичні, солом'яно-жовті. Стебло завдовжки 66–41 см. Маса 1000 зернин — 43–45 г.

Інтенсивного типу. Вегетаційний період — 87 днів. За 100-відсоткової господарської придатності рекомендується висівати 4,0–4,5 млн/га насінин. На державних сортодослідних станціях зібрали середній врожай 47,9–40,0 ц/га, що на 4,0–6,1% більше за стандарти. Потенційна продуктивність — 100 ц/га. Належить до сортів пивоварного призначення. Плівчастість — 8–9%, вміст білка — 11,3–11,5%, екстрактивних речовин — 80%.

Посухостійкий, стійкий до вилягання. Стійкий проти карликової іржі, летючої, чорної й кам'яної сажок. Борошнистою росою, гельмінтоспоріозом уражується менше, ніж стандарти.

Рекомендовано для висівання в зонах Лісостепу та Полісся.

Оксамитовий

(Ялтушківська дослідно-селекційна станція Інституту цукрових буряків УААН)

Колос дворядний, завдовжки 7–8 см, трохи звужується до вершини. Остюки довгі, зазубрені, паралельні, еластичні, солом'яно-жовті.

Зернівка жовта, велика, подовжено-овальної форми. Маса 1000 зернин — 45–49 г.

Інтенсивного типу. Вегетаційний період — 79–90 днів. Агротехніка — звичайна для зони вирощування. За 100-відсоткової господарської придатності рекомендується висівати 4,0–4,5 млн/га насінин.

На сортодослідних станціях зібрали середній урожай — 46,7 ц/га, що на 6,4% більше за стандарти. Потенційна продуктивність — 80 ц/га. Належить до фуражного типу. Стійкий проти листостеблових хвороб, летючої сажки.

Рекомендовано для висівання в зоні Лісостепу.

Віскор

(АФ "Сади України")

Колос дворядний, солом'яно-жовтий, остистий, циліндричної форми, щільний. Остюки жовті, завдовжки 100 мм, зазубрені, при достиганні не опадають.

Стебло міцне, висота рослин — 65–70 см. Зернівка жовта, еліптична (8 х 4 мм). Маса 1000 зернин — 45–47 г.

Напівінтенсивного типу. Вегетаційний період — 89–100 днів. За 100-відсоткової господарської придатності рекомендується висівати 4,0–4,5 млн/га насінин.

Стійкий до вилягання, осипання. Посухостійкість — середня. Борошнистою росою уражується на рівні стандартів.

Пивоварні якості добрі. Плівчастість — 8–9%, вміст білка — 11,0–11,3%, екстрактивних речовин — 78–80%.

Рекомендовано для висівання в зоні Лісостепу.

Ксанаду

("Заатен Юніон", Німеччина)

Кущ прямостоячий, колос дворядний, злегка звужується до верхівки, середньої щільності. Остюки довгі, паралельні, зазубрені. Зерно велике, жовте, подовжено-овальної форми. Солома міцна, стійка до вилягання. Маса 1000 зернин — 50 г.

Інтенсивного типу. Вегетаційний період — 78 днів. Добре кущиться. За 100-відсоткової господарської придатності рекомендується висівати 3,5–4,0 млн/га насінин. На сортодослідних станціях зібрали середній урожай 51–52 ц/га. Потенційна продуктивність — 100 ц/га.

Стійкий до осипання. Добрі результати дає за внесення повного мінерального живлення. Борошнистою росою, бурою іржею уражується менше, ніж стандарти.

Належить до сортів пивоварного призначення. Плівчастість — 7–8%, вміст білка — 10,7–11,2%, екстрактивних речовин — 80–82%.


 
 

Цікаве

Загрузка...