WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Соргові культури просяться на лани України - Реферат

Соргові культури просяться на лани України - Реферат

Сорт зернового сорго Кримбєл є чудовим кормом для ставкових риб. Дослідження, проведені спільно з Кримським республіканським рибкомбінатом, показали, що заміна сьоголіткам карпа 30% рибного комбікорму дертю зерна зазначеного сорту сприяла підвищенню їхньої продуктивності на 25% порівняно з мальками іншого ставка, які одержували лише комбікорм.

Використання зернового сорго у таких "скоростиглих" галузях, як птахівництво, ставкове рибництво, свинарство, забезпечує швидку віддачу і є економічно вигідним. Зернове сорго у подрібненому вигляді також є чудовим кормом для ВРХ, овець, кіз та всіх інших видів тварин.

Зернове сорго в умовах Півдня України, крім кормового використання, у комбікормовій промисловості, годівлі птиці, свиней та інших тварин може посісти гідне місце і в харчуванні людини. Створене сучасною селекцією круп'яне сорго характеризується великою потенційною продуктивністю, високими біохімічними і харчовими властивостями. Харчове сорго — це нова круп'яна культура, що містить всі елементи харчування, конче потрібні для життєдіяльності людини. Крупа може бути використана для каш, гарнірів, супів, пудингів, пластівців, салатів тощо. На жаль, існує дуже мало рецептів страв із соргових крупів.

Народному господарству потрібна велика кількість крохмалю й етилового спирту. З 1 т зерна сорго можна одержати 650–700 кг крохмалю або 300–350 л спирту, що на 35 л більше, ніж з 1 т кукурудзи. Через те що новий крохмалистий сорт зернового сорго Кримбєл районований в Степу України, то розмноження його насіння створило б надійну можливість забезпечити зерном крохмалепатокові заводи, а картоплю (з якої також одержують крохмаль і спирт) можна використовувати для харчування людини.

На Сімферопольському пивоварному заводі було створено новий сорт пива "Кримське", до складу якого введено зерно сорту Кримбєл. Воно високо оцінене дегустаційною комісією України і прийняте до виробництва. Відмітними рисами нового пива є оригінальний смак, приємний своєрідний запах, воно мало підвищений попит у покупця. Проте сьогодні, на жаль, цього пива не виробляють, оскільки не налагоджено промислове насінництво сорту Кримбєл.

Спільно з Київським торгово-економічним інститутом розроблені технічні умови виробництва м'ясних консервів "Рум'яні щічки", які пройшли всебічну дегустацію і прийняті до виробництва. До їхнього складу входять: каша зернового сорго, особливо темного забарвлення з таніном — 20%, м'ясо свинячих голів — 40, їхня кров — 30, спеції та сіль — 10%. За висновком експертів, ці консерви сприяють виведенню радіонуклідів з організму людини, де сорго (особливо сорти Скороспєлоє, Салгірка, Людміла 107 тощо) відіграє провідну роль. Консерви рекомендовані всім, але насамперед як лікувально-профілактичне харчування тим, хто постраждав внаслідок Чорнобильської аварії. Плануються до виробництва і кров'яні ковбаси з начинкою такого самого складу. Базовими підприємствами для виробництва цих продуктів харчування визначені Київський та Євпаторійський м'ясокомбінати. Уявіть собі, які можливості відкриваються при виготовленні цих продуктів.

Сировина деяких сортів зернового сорго, таких як Корічнєвоє 11, Іскра 2С, Воздушная 90 та ін. використовується для виготовлення легких пластівців. Пластівці можна приготувати на звичайній пательні в домашніх умовах і на установці для приготування пластівців. Пластівці виходять ніжні, пористі, білосніжні, легкі. Розроблено технологію приготування пластівців із сорго на кукурудзяних установках типу "Попкорн". Зі стограмового стаканчика зерна сорго виходить 10–11 стаканів пластівців, або 800–1000 см3.

Цукрове сорго — це кормова культура, проте відіграє важливу роль як сировина для харчової промисловості, адже містить у соку стебел 18–20% цукрів, які за якістю не лише не поступаються цукровому буряку, а й мають низку переваг щодо виготовлення кондитерських виробів. Так, із соку сорго можна отримати сироп 75% концентрації (а не кристалічний цукор), мед, патоку з підвищеним вмістом фруктози та глюкози, що становлять високу цінність для здоров'я людини.

Розрахунки показують, що наявні сорти можуть забезпечити виробництво цукру з гектара 28–30 ц у незрошуваних умовах і 45–50 — в умовах зрошення.

Цукрове сорго є доброю біологічною сировиною для одержання етанолу. У Кримському ДАУ є технологічна розробка американської фірми "Байо-Солар", яка пропонує побудувати завод, що переробляв би зелену масу сорго в 75% сироп, потім — в етанол та вуглекислий газ, а корисні відходи (близько 70%) можна було б використовувати для годівлі ВРХ. Зібрану ж волоть із зерном можна використовувати для насінницьких цілей. Втілення цього проекту в життя допомогло б вирішити багато проблем, важливих для України. Можна було б створити спільне з американцями підприємство й побудувати завод, що працював би автономно й за методом безвідходного виробництва. Частину сиропу могли б використовувати для виготовлення своєї продукції кондитерські фабрики. Насінням сорго, якого так потребують господарства для вирощування на зелений корм і силос, можна було б забезпечити господарства всієї України; одержання етанолу — екологічно чистого палива (це наше майбутнє) зміцнювало б економіку нашої молодої країни. Через кризу з паливом це було б великою підтримкою. Кормовими відходами можна годувати худобу й одержувати цінну тваринницьку продукцію (м'ясо, молоко, вовну). Мабуть, такий перспективний проект доцільно вивчити й втілити в життя.

Треба шукати нові альтернативні джерела палива, адже через 100–150 років не буде ані нафти, ані газу, і лише біологія, високоврожайні культури врятують людство. До них належать і соргові культури.

Незважаючи на бурхливий технічний прогрес, на те, що сьогодні кожне підприємство, установа, заклад — а їх безліч, — кожна родина, зрештою, мають побутову техніку, потреба у звичайному вінику зникне, мабуть ще не скоро. Отже, доцільно у більшості господарств вирощувати віничне сорго, а надто низькорослі, новорайоновані сорти Вавігєн 100, Украінскоє 20 та Любімоє 80, які забезпечують високий вихід якісної волоті. Для початку віничним сорго можна засіяти в господарствах 30–50 га з подальшим збільшенням посівних площ. Кожний гектар може забезпечити вихід 4–4,5 тис. добрих віників. Неважко підрахувати, який щорічний ефект можуть мати господарства не тільки від віничного виробництва, а й від одержаного насіння віничного сорго.

Отже, навіть із цього короткого огляду видно, що соргові культури мають величезний потенціал і обнадійливу перспективу, у них закладені великі невикористані резерви. Сорго — це культура всебічного, універсального використання.

Проте, як уже зазначалося вище, на Півдні України розвиток насінництва сорго призупинений.

У 2003 році на добровільних засадах відновлено у деяких господарствах Криму розмноження насіння сорго. Попри неймовірну посуху, насіння соргових культур першої репродукції й високих посівних якостей цього року вирощено у достатній кількості.

Так, насінницькі господарства виростили щедрий урожай зернового сорго сортів соризу:

- Крупінка 10 — спеціального використання на крупу, спирт, крохмаль;

Прогрєс — на крупу, крохмаль, спирт і комбікорм; - Корічнєвоє 11 — на легкі пластівці й крупи;

- Кримбєл — на крупи, спирт, крохмаль, комбікорми для птиці, свиней, ВРХ;

- Кримрана — на крупи, крохмаль, для використання в комбікормах.

Одержано насіння суданської трави сортів Фіолєта, Сочная 2 і Сорокалєта, а також сорго-суданкових гібридів Юбілєй 50 і Сократор 87 для використання їх у зеленому конвеєрі, а також для одержання сіна й сінажу.

- Кримскоє 15 — сорт цукрового (кормового) сорго. Культивується з метою одержання насіння, яке використовуватиметься для вирощування на силос і як компонент у зеленому конвеєрі.

Соргові культури на корм тваринам можуть вирощуватися не лише в господарствах Півдня України, а й у всіх зонах країни.

Отже, ті керівники підприємств, кооперативів, фермери та всі, хто хоче під урожай 2004 року придбати насіння зазначених вище сортів соргових культур, мають надіслати замовлення на таку адресу: 95492 Сімферополь, сел. Аграрне, навчальне містечко, Кримський державний аграрний університет, тел. 26-35-31.


 
 

Цікаве

Загрузка...