WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Соняшник виборюватиме місце під сонцем - Реферат

Соняшник виборюватиме місце під сонцем - Реферат

У новому сезоні, як зазначають вітчизняні фахівці олієжирової галузі, попри падіння цін на олійні, стан олійно-добувних підприємств не поліпшився — таким відчутним виявилося зниження цін на експортному ринку рослинної олії.

Не в захваті від ситуації, що склалася, й українські сільгоспвиробники: рентабельність продажів насіння соняшнику істотно знизилася порівняно з торішньою. Зауважимо, що минулий сезон на українському ринку був рекордним у плані високого рівня цін на насіння соняшнику, нинішній, здається, — навпаки.

Проте найвідчутніше падіння цін на соняшник зафіксовано в Росії: ціни досягли свого мінімуму, й рентабельність (мається на увазі, чи буде вона невід'ємною) продажів насіння соняшнику російськими сільськогосподарськими товаровиробниками — під великим сумнівом. У Росії очікується рекордний урожай соняшнику. Зокрема, за інформацією Мінсільгоспу РФ, станом на 14 листопада 2005 р. у господарствах усіх категорій соняшник на зерно було обмолочено з площі 5,3 млн га (97% збираної площі), зібрано 6,3 млн тонн олійного насіння (у бункерній вазі). Це на 1,6 млн тонн більше, ніж у 2004 році.

Тенденція зниження світових цін на соняшникову олію, через надто високу пропозицію соняшнику на ринках країн Причорномор'я на фоні високого виробництва й пропозиції олійних на світовому ринку в цілому, на думку як іноземних, так і деяких українських експертів, буде спостерігатися до початку — середини зими, поки не перероблять соняшник та ріпак, вирощені в країнах ЄС (валові збори цих культур у ЄС прогнозують на рівні 3,8 і 15,3 млн тонн, відповідно). Однак у весняний період сезонне підвищення цін на причорноморську олію на зовнішніх ринках стримуватиме характерне для цього періоду сезонне зниження цін на аргентинське соняшникове насіння (основний урожай соняшнику в Аргентині починають збирати в лютому; згідно з прогнозом USDA, виробництво цієї культури в 2005/06 МР очікується на рівні 3,8 млн тонн проти 3,6 млн тонн у 2004/05 МР). Додатковим понижуючим чинником є й прогнозоване збільшення в світі виробництва всіх основних олійних культур у 2005/06 МР.

Імовірно, українським експортерам олії справді вдасться активізувати постачання соняшникової олії на європейський ринок у грудні-лютому, скориставшись характерним для цього періоду сезонним зниженням постачань соняшникової олії з Аргентини в ЄС. Загалом експорт соняшникової олії з України в 2005/06 МР, як очікується, буде рекордним за роки незалежності й перевищить 1 млн тонн. Але, з урахуванням наведеного вище, а саме: низькі ціни на соняшник у Росії та надлишкова пропозиція олійних на світовому ринку — віддача у вигляді цін на експортовану продукцію може бути не такою, як хотілося б.

Тим часом на внутрішньому ринку України цінова тенденція — в цілому знижувальна. Ціни на насіння опускаються вниз. Періодично настає короткочасна стабілізація, а потім знову зниження — свого роду "сходи". Експорт насіння соняшнику не розвивається, ціноутворення цілком залежить від активності та закупівельних цін переробників. Своєю чергою, переробники орієнтуються на ціни реалізації соняшникової олії на внутрішньому ринку, а також на експортні ціни на цей продукт (причому експортується більше, ніж споживається внутрішнім ринком).

Тож ситуація має такий вигляд: олійно-добувні підприємства "тримають" ринок, утримуючи рентабельність продажів своєї продукції (а це олія та шрот) на одному рівні (чого не можна сказати про сільгоспвиробників). Отже, в міру зниження експортних та внутрішніх цін на олію ОЕЗи знижують закупівельні ціни на насіння соняшнику. Зниженню ціни для покупців олійної сировини сприяє надлишкова пропозиція олійних. Значна частина врожаю соняшнику ще перебуває у власності аграріїв, однак багато великих переробників уже мають у своєму розпорядженні запаси олійних на кілька місяців уперед.

Зниження цін на сиру соняшникову олію призвело до того, що фактично на самому початку сезону деякі переробні підприємства (із достатніми потужностями збереження) призупинили реалізацію рослинної олії на внутрішньому ринку, деякі — призупинили закупівлі олійного насіння. Найбільш вразливими до змін кон'юнктури ринку є невеликі олійно-добувні підприємства — з "укрупненням" ринку їхнє становище стає все хиткішим, конкурентоспроможність знижується.

Внутрішні ціни на шрот (та макуху) соняшнику в жовтні-листопаді були приблизно на 100 гривень за тонну нижчі, ніж торік, експортні ціни на цей продукт хоч і були відносно низькими — в цілому відповідали торішньому рівню. Потреби внутрішнього ринку в цьому продукті досить обмежені, навіть попри зростаючий попит з боку свинарського та птахівницького секторів. До того ж, у цьому сезоні, як вважають деякі експерти ринку, ситуація з пташиним грипом може позначитися як на обсягах постачань на зовнішні ринки, так і на внутрішній реалізації.

Що стосується подальших перспектив розвитку ринку, з урахуванням помірного попиту й очікуваного нарощування переробки, ціни на шрот та макуху соняшнику залишатимуться низькими, підвищення наразі не спостерігається (можливе навіть подальше зниження). Внутрішні ціни й на насіння соняшнику, й на олію теж можуть дещо знизитись, хоча причин для істотного зниження цін на цих ринках немає. Досить імовірно, що ціни на насіння соняшнику стабілізуються в грудні, а в другій половині сезону почнуть поступово відновлюватися. Це не означає, що потрібно притримувати соняшник в очікуванні зростання цін. Це зростання може виявитися таким повільним, що ледве покриє витрати на зберігання соняшнику. З іншого боку, прагнення скоріше все розпродати може тільки ще більше "опустити" ціни.

Про те, що українське соняшникове насіння сильно не "впаде" в ціні й що зниження цін не триватиме довше, ніж до середини зими, свідчить і таке: ціни на олійне насіння на ринку ЄС поступово підвищуватимуться під дією сезонних факторів (у міру переробки знижуватимуться запаси сировини). Підвищення цін на імпортному ринку (приміром, ЄС) за одночасного зниження на експортному (Україна) обумовлюватимуть збільшення розриву цін, і у визначений момент вартість насіння соняшнику українського походження, з урахуванням вивізного мита, митних зборів та витрат на доставку, може виявитися конкурентною на ринках деяких зацікавлених в імпорті країн. Так, наприклад, російський соняшник уже відвантажують на експорт, навіть незважаючи на чинне 20-відсоткове експортне мито, бо внутрішні ціни на ринку Росії дуже низькі (за нашими даними, російський соняшник відвантажують на Близький Схід і в країни Південної Європи).

Звичайно, якби обмеження на вивіз соняшнику (а це вивізне мито і встановлювана Мінекономіки індикативна ціна) послабили, це б сприяло підтримці цін на олійні. Однак малоймовірно, щоб сільгоспвиробникам удалося домогтися тимчасового скасування вивізного мита або пільг у вигляді квоти на безмитний експорт насіння соняшнику. Залишається сподіватися хоча б на зважений підхід Мінекономіки до встановлення індикативних цін, які переглядають щомісяця (на листопад індикативну (мінімальну) ціну на експорт насіння соняшнику встановлено на рівні $250/т).

У плані перспектив на наступний сезон — а посівна'2006 уже не за горами, — на наш погляд, найбільш імовірним є деяке скорочення площ під соняшником. А це (особливо тоді, коли погодні умови, які не беремося прогнозувати, в період вегетації будуть несприятливі) може обумовити зниження валового збору цієї культури.

На думку заступника міністра аграрної політики І. Демчака (джерело — офіційний сайт Мінагрополітики), в наступному році через потребу пересівання озимих культур можна очікувати розширення посівних площ під соняшником. Згідно з прогнозом Мінагрополітики, посівні площі під соняшником у 2006 р. можуть зрости до 3,8 млн га. Тоді як за оцінками аналітиків "ПроАгро", саме таку площу (3,8 млн га) засівали соняшником під урожай 2005 р., за оцінкою "АПК-Інформ", торік соняшником було засіяно 4 млн га.

Ми також спробували провести власне опитування сільгоспвиробників щодо того, чи будуть вони переглядати структуру посівів сільгоспкультур під урожай 2006 р. залежно від розвитку цінової ситуації. Багатьом із опитаних важко було чітко відповісти, хтось і зовсім відмовився, були й такі, що ще не визначилися. Але ті, що вже сформували думку з цього приводу, говорили як на користь збереження площ культивування соняшнику на рівні 2005 р., так і на користь скорочення посівів під соняшником. Жоден із респондентів не виявив наміру розширити посіви соняшнику.

Очевидно, що низькі внутрішні ціни не сприяють розширенню посівів. Проте якщо в Європі потенціал нарощування виробництва соняшнику практично вичерпано, то в Україні та Росії все ще залишається можливість збільшувати виробництво цієї культури за рахунок урожайності (за цим показником ми помітно відстаємо від ЄС-25, де середня врожайність соняшнику — на рівні 20 ц/га). Однак у кожному разі для реалізації будь-якого потенціалу потрібні стимули, і головне, у нашому випадку — у вигляді доходів сільгоспвиробників. Але тільки розширення потужностей із переробки для цього недостатньо. Побажаємо і сільгоспвиробникам, і переробникам знайти золоту середину: так щоб інтересів усіх сторін було дотримано, олійний сектор благополучно розвивався, якість української продукції підвищувалась і її успішно поставляли на внутрішній ринок та на ринки третіх країн.


 
 

Цікаве

Загрузка...