WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Система захисту овочевих культур закритого грунту - Реферат

Система захисту овочевих культур закритого грунту - Реферат

Огірки. Перш ніж висаджувати розсаду, треба внести триходермін (Trichoderma lignorum) — 7–15 мл/рослину, або 15–16 г/м2. Через місяць-півтора після цього бажано застосувати мікробіологічний препарат на основі Bacillus subtilis із розрахунку 80 л/га. Його можна вносити з допомогою централізованої системи поливання. Цей захід знімає проблему кореневих гнилей та аскохітозу. У січні-березні рекомендується здійснювати періодичну профілактичну колонізацію хижих кліщів фітосейулюса (Phytoseiulus persimilis A.H.) — проти павутинного кліща — 10–50 особ./м2 та амблісейуса (Ambliseius mаckeziei Sch.et Pr.) проти тютюнового трипса — 1500–1800 особ./м2 і енкарзії (Encarsia formosa Gahan) проти білокрилки — 3–10 особ./м2. Цікаво, що в теплицях, де у великій кількості застосовують амблісейус, зазвичай, небагато павутинного кліща. Щоб запобігти захворюванням, рослини обприскують баковою сумішшю: триходермін і препарат на основі Pseudomonas fluorescens AP-33 (1%-ний розчин). У квітні-червні кожні два тижні рекомендується здійснювати обробки сумішшю аверсектинового препарату та продуктів на основі Bacillus thuringiensis var. thuringiensis або Beauveria bassiana. Середня біологічна ефективність від застосування запропонованої системи становить протягом сезону 60–85 відсотків.

Енкарзія (Encarsia formosa) — дрібна комаха (0,6 мм) з ряду перетинчастокрилих родини Aphelinidae. Спеціалізований паразит тепличної білокрилки. Інтродукований з Канади. Розмножується партеногенетично. Відкладає яйця в личинки і пупарії білокрилок. У середньому одна самка уражує 50 особин шкідника. Личинки паразитоїда протягом 10–16 діб живляться вмістом личинок і пупаріїв господаря. Повний цикл розвитку (залежно від умов) коливається від 13 до 30 діб. Оптимальні умови для розвитку — температура 25...30°С, вологість повітря — 50–70%. На 1 га закритого грунту для ефективного захисту потрібно близько 150 тис. особин. Початок випускання комах у теплиці збігається з появою імаго білокрилки. В цей час на рослини рівномірно розкладають листя з муміфікованими енкарзією німфами. Операцію повторюють двічі з інтервалом у півтора-два тижні, щоразу збільшуючи щільність ентомофага до 10 особин на метр квадратний.

Фітосейулюс (Phytoseiulus persimilis A.H.) — хижий кліщ з ряду Parasitiformes родини Phytoseiidae. Живиться павутинними кліщами. У природних умовах зустрічається в прибережних районах середземноморських країн і Південної Америки. Оптимальні умовами для розвитку — температура в межах 25...30°С, вологість не нижче 70%. Розвиток одного покоління триває п'ять-шість діб. Самка кліща в середньому відкладає 50–80 яєць. Одна доросла особина, або німфа, за добу знищує близько 30 яєць, 20 личинок чи п'ять-шість діапаузуючих самок павутинного кліща. Знищивши колонію шкідника, хижак переходить на інші листки в пошуках жертви. Пригнічення популяції павутинних кліщів досягається за співвідношення хижак:жертва — 1:50.

Амблісейус (Ambliseius mаckeziei Sch.et Pr.) — інший доволі перспективний вид хижих кліщів, який живиться тютюновим трипсом (Thrips tabaci); втрати від нього подекуди сягають 25% урожаю. За використання хижого кліща в парниках на початку наростання чисельності трипса на розсаді тютюну (10–12 самок/рослину) популяцію шкідника вдається пригнітити протягом 20–25 діб.

Томати. Фітопатологічну ситуацію на цій культурі контролюють так само, як і на огірках. Енкарзію потрібно випускати з розсадного відділення на початку квітня кожні два тижні (з розрахунку 1 особ./рослину або 2 особ./м2) до кінця травня. У червні-липні норму збільшують до 3–5 особ./м2. Випускають енкарзії до половини серпня. Крім того, кожні два тижні рослини треба обприскувати вірусним препаратом у нормі 3–10 л/га та сумішшю грибних і бактеріальних біофунгіцидів. За появи білокрилки норму випуску енкарзії збільшують до 3–10 особ./рослину. Нещодавно в теплицях Європи поширилася єгипетська бавовникова совка (Spodoptera littoralis). Висока шкодочинність цього виду зумовлена широкою поліфагією, плодючістю до 2000 яєць, нічним способом життя гусениць (удень вони зариваються в грунт). У Росії цей вид уже має статус карантинного об'єкта. В разі виявлення цього шкідника слід застосовувати трихограму (Trichogramma spp.) – 5–10 особ./м2 — і проводити обробки препаратами на основі Bacillus thuringiensis var. kurstaki (аналог Лепідоциду). Проти совки можна застосовувати й клопів подизусів у нормі 1 особ./м2. На томатах можна використовувати фітосейулюса, але наприкінці вегетації звичайного павутинного кліща часто замінює червоний павутинний кліщ, який погано знищується фітосейулюсом. Тобто в цей період норму випуску останнього слід істотно збільшити. Ефективність запропонованих заходів сягає 70–85 відсотків.

Клоп подизус (Podisus maculiventris) — хижа комаха з ряду напівжорсткокрилих (Hemiptera) родини щитників (Pentatomidae), яка живиться личинками багатьох шкідників: американської бавовникової совки (Heliotis zea), епіляхни (Epilachna spp.), тютюнового листкового мінера (Phthorimaea operculella) тощо. Личинки й німфи клопа активно живляться яйцями та личинками колорадського жука. Одна личинка ентомофага знищує 140 яєць та 7–12 личинок, тоді як імаго — близько 500 яєць та 50–60 личинок. Оптимальні умови для розвитку — температура 25...28°С, вологість повітря — 85%. У цьому разі весь цикл триває 34 доби. Середня плодючість самок — близько 260 яєць. Яйця та личинки клопа гинуть за тривалої (понад п'ять діб) температури нижче 10°С, бо межами їхнього розвитку є 13,5...12,9°С, відповідно.

Солодкий перець. Культуру щомісяця слід обробляти Триходерміном для профілактики. Проти трипса випускають хижих кліщів та клопів Orius spp. із розрахунку одна-дві особини на метр квадратний.

Клопи Orius laevigatus (на огірках Orius majusculus) здобули особливу популярність останнім часом як ефективний ентомофаг тютюнового та західного квіткового трипсів. Як профілактичний засіб контролю, оріусів випускають із розрахунку 5–10 імаго/м2. У комбінації з іншими ентомофагами (Amblyseius cucumeris та/або Amblyseius degenerans) оріуси здатні захистити культуру від трипсів протягом усього сезону. Виробництво оріусів розвинуте в Нідерландах ("Копперт") і Бельгії. Популярність оріусів така велика, що інколи на них будують систему захисту. Як приклад, наведемо рекомендації, взяті на озброєння в Росії.

На всіх тепличних культурах зазвичай розвиваються попелиці. Це — загальна проблема. Але й тут у пригоді можуть стати ентомофаги. Попелиці контролюються паразитом афідіусом (Aphidius colemani) та хижою галицею (Aphidoletes aphidimyza). Ці два агенти не є взаємозамінними: паразит ефективніший узимку-навесні, а хижак — улітку-восени.

Афідоміза (Aphidoletes aphidimyza) — невелика комаха з ряду двокрилих (Diptera) родини галиць (Cecidomyiidae). На початку вегетаційного періоду самки афідомізи вилітають і відкладають яйця (від 50 до 140 шт.) поміж колоній попелиць. Личинки, що відродилися, живляться попелицями, попередньо паралізуючи жертву за допомогою токсину. Одна личинка здатна знищити понад 60 попелиць. За оптимальних умов (температура —25°С і відносна вологість повітря — 70–90%) розвиток одного покоління триває 16–20 діб. Личинки, закінчивши живлення, утворюють кокони, їх збирають і в разі виявлення попелиць розкладають поблизу їхніх колоній у невеликих ємностях (наприклад, торфо-перегнійні горщики або лотки з під яєць), закритих зверху папером. Співвідношення коконів до жертви становить 1:3. На практиці також підсаджують личинок безпосередньо в колонії (1:2) або випускають імаго (1:25).

Ефективність застосування мікробних препаратів у закритому грунті (за науковими джерелами) наведено в таблиці 1.

І насамкінець – кілька слів про хімічний арсенал тепличника. Як ми вже казали, повністю відмовитися від "хімії" в закритому грунті не вдається. Та якщо вже це неминуче, то хотілося б принаймні, щоб препарати ці були з групи дозволених для використання в тепличних господарствах. Тому в табл. 2 наведено виключно такі препарати. Саме цих рекомендацій ми й радимо вам дотримуватися.


 
 

Цікаве

Загрузка...