WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Ризоманія цукрових буряків: шкодочинність і заходи захисту - Реферат

Ризоманія цукрових буряків: шкодочинність і заходи захисту - Реферат

Основними лімітуючими чинниками для розвитку ризоманії є температура та вологість грунту. Температура грунту близько 25°С є оптимальною для зараження цукрових буряків та утворення вторинних зооспор переносника ризоманії. За такої температури грунту період від зараження до утворення вторинних зооспор становить приблизно дві з половиною доби, а до утворення цист — десять діб. Отже, протягом вегетації може відбуватися багато циклів розвитку P. betae. Водночас за температури нижче 10°С жодного випадку зараження рослин не спостерігали. Відповідно, за ранньої сівби, коли температурні умови не сприяють розвитку P. betae і рослини можуть уникати раннього інфікування у сприйнятливій фазі розвитку, втрати від ризоманії можна зменшити.

Висока вологість грунту теж стимулює розвиток ризоманії, що пов'язано з біологічними особливостями переносника, який може розповсюджуватися в грунті лише завдяки рухливості зооспор. Це пояснює значне поширення ризоманії в зоні достатнього зволоження, а також у роки з рясними опадами порівняно з посушливими роками.

Ризоманія призвела до великих економічних втрат у всіх країнах світу, де її виявлено. За даними Європейської організації захисту рослин, збудник ризоманії офіційно зареєстровано в таких країнах: Австрія, Бельгія, Болгарія, Велика Британія, Греція, Данія, Єгипет, Іран, Іспанія, Італія, Казахстан, Киргизтан, Китай, Ліван, Монголія, Нідерланди, Німеччина, Польща, Росія, Румунія, Сербія, Сирія, Словаччина, Словенія, США, Туреччина, Угорщина, Україна, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія, Швеція, Японія. У країнах Західної Європи ризоманією уражено понад 700 тис. посівів цукрових буряків, у т. ч. в Нідерландах, Франції та Німеччині, відповідно, 70%, 46 та 35% усіх сільськогосподарських угідь.

В Україні ризоманія є карантинною хворобою, вперше її виявили співробітники ІЦБ УААН у 1997 р. В Інституті функціонує єдина в країнах СНД спеціалізована лабораторія для дослідження цієї хвороби. Співробітники підрозділу протягом 1997–2007 рр. проводили обстеження посівів цукрових буряків, вірус- збудник ідентифіковано в 77 районах 17 областей і в чотирьох районах АР Крим. Найпоширеніша хвороба в західних регіонах України. Процес активного нагромадження інфекції відбувається також і в центральних областях.

Наразі єдиним економічно доцільним методом зниження шкодочинності ризоманії є вирощування стійких гібридів і сортів. Слід зазначити, що всі сучасні вітчизняні гібриди, які використовують у виробництві, сприйнятливі до ризоманії. Перший у світі толерантний до цієї хвороби сорт Ризор створено 1985 року. На сьогодні для створення стійких гібридів найчастіше використовують ген стійкості проти ризоманії Rz1, або холлі-ген, який було виявлено в лінії "Холлі" (Цукрова компанія Холлі, США). Механізм стійкості гена Rz1 базується на зниженні розмноження ВНПЖБ у бічних корінцях і уповільненні пересування вірусу. Гібриди з холлі-геном стійкості тільки в Європі займають площу понад 1 млн га.

Останнім часом для створення стійких проти ризоманії матеріалів великого значення набувають методи біотехнології та генної інженерії. Зокрема, за допомогою молекулярних маркерів ідентифіковано нові гени стійкості — Rz2 і Rz3, які виділено з найближчого дикого родича цукрових буряків — Beta vulgaris subsp. maritima. Розпочато роботи із створення селекційних матеріалів із різними комбінаціями генів стійкості.

Селекційні компанії одержали трансгенні рослини, стійкі проти ризоманії. Одним із шляхів є отримання таких рослин на основі білка оболонки вірусу, коли в буряки вводить ген, який кодує білок вірусної оболонки, внаслідок чого відбувається порушення циклу розмноження вірусу в рослині. Використовують також і фрагмент ДНК, який є гомологічним до відповідної геномної РНК-1, що кодує ген реплікази вірусу. Цей фрагмент ДНК разом із промотором вводять у клітину, з якої, внаслідок регенерації, одержують трансгенну форму цукрових буряків.

Дослідження в умовах теплиці та поля, проведені в Швеції, засвідчили нижчий вміст вірусу в трансгенних рослинах порівняно з рослинами, що містять гени Rz1 і Rz2. Згідно з отриманими даними, ураженість ризоманією рослин зі стійкістю на основі холлі-гену (Rz1) та Rz2 + Rz3 була високою. Трансгенні рослини, які поєднують стійкість Rz1 і трансгенну стійкість, продемонстрували значно вищу стійкість до ВНПЖБ.

В ІЦБ УААН з 1998 р. діє селекційна програма з отримання стійких проти ризоманії селекційних матеріалів. У ній як донорів стійкості використовують дикі форми С 48 (Rz2 + Rz3) і С 50 (Rz1).

Унаслідок проведених досліджень в ІЦБ УААН створено перший вітчизняний гібрид цукрових буряків, стійкий проти ризоманії, який у 2007 р. внесено до Державного реєстру під назвою Ризольт.

На інфекційному фоні за врожайністю гібрид Ризольт істотно перевищував генотипи цукрових буряків, у яких не було гена стійкості проти ризоманії. Наприклад, врожайність Ризольту становила 44,4 т/га, тоді як у гібридів Іванівський ЧС 33 та Ялтушківський ЧС 72, відповідно, — 13,9 т/га та 11,9 т/га, тобто за продуктивністю стійкий гібрид Ризольт на інфекційному фоні ризоманії перевищував сприйнятливі в середньому втричі.

Ризольт — однонасінний диплоїдний гібрид на стерильній основі, урожайно-цукрового напряму. Крім стійкості проти ризоманії, він також толерантний до коренеїда й церкоспорозу. Придатний для механізованого збирання на всіх термінах дозрівання, оптимальний — початок жовтня. Гібрид Ризольт (і не уражений інфекцією) за показниками продуктивності не поступається кращим гібридам цукрових буряків.

Цього року вчені здійснюють відтворення компонентів гібрида Ризольт для комерційного використання. В 2008 році до Державного сортовипробування передано ще один гібрид цукрових і перший сорт кормових буряків, стійких до ризоманії. Ведеться активна робота зі створення нових комбінацій високопродуктивних гібридів, стійких проти ризоманії.

Отже, ураження цукрових буряків ризоманією призводить до істотних втрат урожаю та цукристості коренеплодів. Тому розробка захисних заходів на інфікованих площах і вивчення особливостей реакції нових сортів і гібридів цукрових буряків, стійких проти ризоманії, сприятимуть обмеженню поширення ВНПЖБ. Стійкі проти ризоманії гібриди є основним чинником обмеження темпів поширення хвороби. У господарствах, де виявлено вірус некротичного пожовтіння жилок буряків, вирощування сприйнятливих проти ризоманії сортів та гібридів цукрових буряків призведе до значного погіршення фітосанітарної ситуації як у цьому, так і в сусідніх господарствах.


 
 

Цікаве

Загрузка...