WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Пружинні шайби нарізних з’єднань сільгосптехніки - Реферат

Пружинні шайби нарізних з’єднань сільгосптехніки - Реферат

1. За контролю зусилля попереднього закручування або крутного моменту під час монтажу з'єднання потрібне їхнє значення настає до повного замикання контактуючих поверхонь. Ця коливальна система матиме елемент (не доведена до плоского стану пружинна шайба), пружність якого в кілька разів менша за пружність інших елементів. Тому активно відбуватиметься згадуване явище "відставання", матеріал шайби працюватиме на навантаження-розвантаження зі значними амплітудами.

2. Якщо з'єднання довести до замкнутого стану, надмірне зусилля в нарізному стрижні спричинить його залишкову деформацію, і з'єднання послабиться.

3. Корозія

Великої шкоди в середовищі вологого повітря за звичайної температури завдає корозія металів: щорічна світова втрата металу сягає 20%. За підвищеної вологості повітря поверхня металу покривається тонким шаром води, в якій розчиняються кисень та інші гази, що містяться в повітрі. Під дією кисню на поверхні металу утворюється плівка оксидів. Швидкість корозії залежить від багатьох чинників, зокрема, від забрудненості та вологості повітря. За відносної вологості повітря близько 65% інтенсивність корозії невелика. Її називають критичною. В разі перебування сталі в середовищі повітря з відносною вологістю понад 65% інтенсивність корозії зростає.

Пошкоджена корозією пружинна шайба:

а) збільшується в розмірі, бо іржа має меншу густину, ніж метал, з якого вона утворилася, довантажуючи таким чином нарізне з'єднання;

б) має меншу твердість робочих граней, роблячи деталь недієздатною.

Збільшення зусилля притискання з'єднуваних деталей завдяки іржі хоча і є позитивним явищем, однак іржа — це нестійка хімічна сполука, і за вібраційного навантаження вона руйнується, тоді в нарізному з'єднанні виникає зазор. Твердість робочих граней пружинної шайби має бути більшою за твердість контактуючих із нею поверхонь і є визначальною в її дієздатності. Зменшення твердості шайби нижче за НRС 40–48 не дасть змоги мати стабільний механічний зв'язок між деталями нарізного з'єднання і з'єднуваними деталями.

4. Руйнування

Через неякісний матеріал та неправильну експлуатацію пружинна шайба може зруйнуватися. Найчастіше причинами цього небажаного явища є крихкість матеріалу, надмірний розхил кінців шайби та вплив ударних навантажень унаслідок недостатнього зусилля притискання з'єднуваних деталей.

5. Розгинання

Пружинні шайби мають ще один вагомий недолік. Унаслідок створення механічного зв'язку між робочою гранню та опорною поверхнею гайки (грань вдавлюється в гайку) виникає додатковий опір під час її відкручування.

Цей опір розгинає або ламає кінці шайби, роблячи її таким чином недієздатною. У разі ж вдалого демонтажу з'єднання без розгинання чи ламання шайби опорна поверхня гайки залишається ушкодженою, що створює сприятливі умови для корозії.

Практичні рекомендації

1. Кількість пружинних шайб, які використовують на сучасній сільгосптехніці, сягає 3000 шт. Проте дотепер питанню їхньої надійності (а можливо, й доцільності використання) відводили недостатньо часу.

Внаслідок дії вібраційного навантаження на нарізне з'єднання за певної частоти та амплітуди вимушеної сили відбувається процес заміни сили навантаження силою розвантаження. З огляду на те, що сила навантаження в 1,13–21,16 раза більша за силу розвантаження, відбувається "відставання" в русі деталей нарізного з'єднання від з'єднуваних деталей. Унаслідок цього явища створюється зазор між опорною поверхнею шайби та гайкою (шайби та з'єднуваною деталлю), сили тертя зменшуються до нуля — і починається самовідкручування. В такому разі пружинна шайба зі значною різницею між пружністю навантаження і розвантаження та недостатнім зусиллям попереднього закручування з'єднання стає недієздатною. Цю різницю можна зменшити кількома циклами навантаження пружинної шайби до плоского стану перед монтажем на машину.

На практиці процес зниження коефіцієнта К(n)і найефективніше виконувати підтяжкою з'єднань після короткочасного прикладання робочого навантаження.

2. Твердість шайб є величиною, що безпосередньо впливає на їхню пружність. Різниця між дослідженнями на відповідність ТУ пружності та твердості в 2% дає змогу з достатньою для практики точністю застосовувати метод визначення пружних характеристик за зусиллям стискання пружинних шайб до плоского стану. За ГОСТ 6402–70 не передбачено перевірки пружної сили, але цей метод можна використовувати як альтернативний під час приймання шайб у господарствах, ремонтних майстернях тощо.

3. Потребує уваги й таке негативне явище, як корозія. Основними способами захисту від корозії є застосування шайб із металевими покриттями, стійкими до корозії. Наразі в господарствах використовують три способи зберігання техніки:

1 — відкритий;

2 — закритий;

3 — комбінований.

Домінуючим серед них є, на жаль, відкритий, який у поєднанні з високим відсотком спрацьованості спричиняє чималі затрати робочого часу та коштів на відновлення працездатності. Належний захист від корозії нарізних з'єднань буде в умовах закритого способу зберігання техніки.

4. Руйнування шайб — не завжди раптова відмова, оскільки це явище є наслідком неякісного виготовлення або неякісного матеріалу. Ретельний вхідний контроль під час постачання цієї продукції вилучить його з переліку причин відмови сільгосптехніки в період сівби, садіння, збирання врожаю тощо.

5. Якщо унеможливити відмови пружинних шайб через перші чотири причини можна завдяки організаційним, технологічним, експлуатаційним та іншим способам, то уникнути розгинання кінців під час демонтажу не можна через спільність принципу роботи шайби з даним явищем. Інакше кажучи, шайба для того й призначена, щоб створювати додатковий опір саморозкручуванню завдяки утворенню механічного зв'язку з'єднуваних і з'єднуючих деталей. Усунути явище розгинання (ламання) можна тільки одним способом — вилучити шайбу з експлуатації: нема пружинної шайби — нема й проблеми.

Висновок

Пружинні шайби є невід'ємною складовою сучасної сільськогосподарської техніки. Та, на жаль, доцільність їхнього використання все ще залишається поза увагою, замість того, щоб з допомогою таких шайб зміцнити надійність і без того ненадійних машин. Річ у тому, що нарізне з'єднання є гвинтовою парою, і кут підйому гвинтової лінії у найнесприятливіших умовах цілком достатній для її самогальмування. Проведений аналіз відмов свідчить, що без потреби встановлена пружинна шайба знижує рівень надійності з'єднання (замість підвищення) і спричиняє відмови сільськогосподарської техніки, а отже, й значні затрати робочого часу та коштів. Нині для підвищення надійності роботи з'єднання нарізному стрижню надають науково обгрунтоване попереднє напруження й періодично його контролюють під час роботи.


 
 

Цікаве

Загрузка...