WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Проблема зберігання сільськогосподарської техніки - Реферат

Проблема зберігання сільськогосподарської техніки - Реферат

Реферат на тему:

Проблема зберігання сільськогосподарської техніки

Дослідженнями встановлено, що 10–15% відмов під час експлуатації сільгосптехніки трапляються внаслідок порушення правил зберігання. Особливо це стосується вкрай спрацьованої техніки.

Аграрні підприємства забезпечені сільськогосподарською технікою на 45–58% технологічної потреби, понад 90% яких через спрацьованість потребують заміни. За даними Міністерства аграрної політики, протягом останніх 10–12 років щорічне списання техніки сільськогосподарськими підприємствами у вісім-десять разів перевищувало її закупівлю. Через високий ступінь спрацьованості щороку не використовують четверту частину тракторів і комбайнів, а витрати на відновлювальні ремонтні роботи зростають на 4–5%. Нестача та низька якість технічних засобів і високий ступінь спрацьованості збільшують річне навантаження на машинно-тракторний парк. Термін виконання механізованих робіт збільшується вдвічі-вп'ятеро, знижується їхня якість, зростають втрати врожаю. Згідно з даними Мінагрополітики, щорічні втрати врожаю оцінюються в 15–18 млрд гривень.

Проблема підвищення технічної забезпеченості сільськогосподарського виробництва потребує комплексних заходів і не вирішується тільки закупівлею потрібної кількості машин. На думку фахівців, на стадії експлуатації сільськогосподарської техніки існують так звані "чорні діри", які щороку ставлять у ряди несправної близько 3–7% техніки, зводячи нанівець усі намагання відновити машинно-тракторний парк. Після придбання нової техніки, впродовж усього життєвого циклу машин, потрібно моніторити й підтримувати показники їхньої надійності, інакше дорогі та надійні трактори й комбайни швидко перетворяться на оті 22–29%, що нині є непрацездатними.

Кількість відмов через порушення правил експлуатації у 2,5 раза перевищує кількість відмов унаслідок недосконалості конструкції та недосконалості виготовлення, взятих разом.

Характерною особливістю експлуатації сільгосптехніки є її сезонне інтенсивне використання й тривале зберігання, яке для окремихмашин становить близько 350 днів. Нині використовують три способи зберігання техніки: відкритий, закритий та комбінований. Як свідчить практика, ступінь зниження експлуатаційних показників складних сільськогосподарських машин за період зберігання на відкритих майданчиках мало різниться, а в окремих випадках, за тривалого зберігання, перевищує ці показники за період використання. Відповідно до ДСТУ 7751—85, машини ставлять на зберігання: міжзмінне — в разі перерви у використанні до десяти днів, короткочасне — від десяти днів до двох місяців і тривале — понад два місяці. При цьому передбачено такі роботи:

Жатка, яку зберігають з необробленою поверхнею

1. Підготовка техніки до зберігання.

2. Проведення ТО в період зберігання.

3. Проведення ТО під час зняття зі зберігання.

Виконання цих операцій гарантує отримання високих показників збереженості, закладених під час проектування та виготовлення. З огляду на це важливо, щоб під час встановлення техніки на тривале зберігання вчасно й якісно було проведено потрібні операції із забезпечення належних умов зберігання робочих органів. Проте в більшості господарств 70–80% усіх зазначених вище робіт пункту 1 і 3 не виконують, а про ТО в період зберігання — доводиться тільки мріяти. Серед основних причин цього явища — низька кваліфікація працівників, брак потрібних матеріалів і нормативно-технологічної документації. Тому замість належного догляду машинно-тракторний парк середньостатистичного господарства має додаткове інтенсивне спрацювання вже в період зберігання.

Зернозбиральні комбайни

Складні причіпні та самохідні машини нині — найдорожча сільгосптехніка. Вартість вітчизняного зернозбирального комбайна для споживача — понад 500 тис. грн, зарубіжного — в 1,5–2,5 раза більша. Тому догляд за такою технікою в сільгоспвиробників потребує

Зберігання жаток, недоочищених від зерна та соломи чіткого дотримання всіх правил її підготовки до зберігання, ТО в період зберігання і під час зняття зі зберігання. Найнесприятливіші умови зберігання комбайнів будуть за відкритого способу, що спонукає до детального аналізу правил зберігання та рівня їх дотримання в сільгосппідприємствах.

Завдяки проведеним спостереженням за підготовкою та встановленням комбайнів на тривале зберігання на відкритому обладнаному майданчику в господарствах Київської та Чернігівської областей виявлено таке:

- недостатнє очищення вузлів та агрегатів від масла, пилу, бруду, рослинних решток, які утримують вологу й спричинюють руйнування лакофарбових покриттів та корозію деталей; при цьому запізнення у 8–25 днів по закінченні збирання спричиняє проростання зерна, прискорюючи руйнування лакофарбових покриттів;

- не визначається технічний стан комбайна та його складових одиниць: ланцюгових передач, підшипників кочення, шківів, підбирача, різального апарата, шнека жатки, похилої камери, молотильного апарата, системи очищення, ходової частини, двигуна та гідравлічної системи, що додатково навантажує обслуговуючий персонал у період підготовки до збирання врожаю;

- обслуговування ланцюгових передач (у кращому разі) обмежується обливанням відпрацьованою моторною оливою, натяг шківа — послабленням, в окремих випадках передачі гнучким зв'язком залишаються поза увагою;

- у деяких господарствах належним чином не здійснюють консервації двигуна, коробки зміни передач, диференціалу, кінцевих передач, рульового управління, гідросистеми та паливного бака робочо-консерваційними мастилами з додаванням спеціальних присадок (наприклад АКОР-1);

- нерідко залишають на комбайні акумуляторну батарею, генератор, стартер, фари та не знімають дерев'яних планок мотовила, що значно скорочує термін їхньої служби;

- комбайни встановлюють на підставки (в багатьох випадках) з явним порушенням техніки безпеки;

- згідно з ДСТУ 7751-85, потрібно видалити іржу з поверхонь деталей, відновити фарбу й нанести захисне мастило на зовнішні поверхні комбайна та його складові. Однак на практиці жодну з перерахованих операцій у господарствах не виконують, замінивши їх обливанням відпрацьованою моторною оливою.

Жатки

Кількість відмов жаток становить майже 15–27% загальної кількості відмов зернозбиральних комбайнів, а РСМ-10 — близько 22%. Одна з причин — порушення правил зберігання, оскільки 78–93% жаток зберігають відкритим способом, без належної їх підготовки. Зокрема, виявлено такі основні невідповідності ДСТУ 7751–85.

По закінченні жнив жатки треба очистити, помити й видалити рослинні рештки з усіх місць їхнього нагромадження. У більшості господарств ці операції виконують абияк.

Усі поверхні робочих органів, зовнішні поверхні нарізних з'єднань і місця з пошкодженою фарбою слід покривати захисним мастилом, натомість чого пошкоджену іржею поверхню жатки традиційно заливають відпрацьованою моторною оливою шаром 0,3–1,2 см, що, на відміну від спеціальних консерваційних мастил, має термін захисної дії у чотири-сім разів менший.


 
 

Цікаве

Загрузка...