WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Проблема зберігання сільськогосподарської техніки - Реферат

Проблема зберігання сільськогосподарської техніки - Реферат

Обробка поверхонь. На думку фахівців, найгостріше стоїть проблема збереження робочих органів сільгоспмашин, які безпосередньо контактують з оброблюваним технологічним матеріалом.

Поверхні з антикорозійним покриттям. Пошкодження антикорозійного покриття сільгоспмашин відбувається через різні причини, серед яких можна виокремити такі:

- наявність у технологічному матеріалі твердих механічних фракцій (каміння, гравій, пісок тощо), які додатково збільшують абразивне спрацювання;

- постійна або часткова наявність водорозчинних речовин (рослинні рештки, їхній сік, залишки олив, мастил, добрив тощо);

- перепади температур протягом доби до 50°С та протягом року — до 90°С;

- наявність вологи та перепади вологості повітря;

- наявність місць накопичення вологи й технологічного матеріалу внаслідок недосконалості конструкції;

- напруженість конструкцій машин, унаслідок чого прискорюється корозія вглиб матеріалу.

Відновлення захисних покриттів проводять за ГОСТ 5282—82. Спочатку поверхні очищають від забруднень і продуктів корозії, промивають, а потім висушують до видалення залишків вологи. Перед сушінням усі поверхні середньої і складної конфігурації продувають стисненим повітрям для видалення важкодоступної вологи. Спосіб відновлення лакофарбового покриття вибирають залежно від групи складності поверхні, розмірів і матеріалу виробу та умов експлуатації. Існує кілька методів підготовки поверхні до нанесення лакофарбового покриття: механічний, хімічних, органічних розчинів, водних розчинів, перетворення іржі.

Під час контролю за підготовкою грунтообробної, посівної та садильної техніки до зберігання в Київській і Чернігівській областях виявлено, що в 97–100% випадків відновлення лакофарбових покриттів, як того вимагає ГОСТ 7751–85, не здійснюють взагалі. У кращому разі підготовку техніки закінчують очищенням і миттям.

Бувають непоодинокі випадки обробки пошкодженої ділянки відпрацьованою моторною оливою. Це — дешевий спосіб. Проте він не тільки малоефективний, а й шкідливий у разі відкритого зберігання техніки.

Поверхні без антикорозійного покриття. Варте неабиякої уваги питання належної підготовки до зберігання робочих поверхонь, що контактують із грунтом (лемеші, польові дошки, полиці, сферичні диски дискових плугів, лущильників, дискових борін; плоскі диски сошників сівалок, сошники садильних машин тощо). Якщо питання пошуку нових твердих матеріалів для грунтообробної техніки, технології виготовлення, кутів загострення та інших заходів, спрямованих на збільшення ресурсу, постійно перебувають у полі зору науковців, то проблемі втрати частини ресурсу під час зберігання все ще не приділяють достатньої уваги. Проте саме тут приховані значні резерви підвищення ефективності ведення сільгоспвиробництва.

Крім абразивного спрацювання, яке неминуче під час виконання технологічного процесу механічного обробітку грунту, робочі органи отримують додаткове послаблення поверхні внаслідок утворення шару іржі за неналежної підготовки до зберігання. При цьому двічі на рік (навесні та восени) спрацьовується й частина матеріалу, і шар накопиченої за час зберігання іржі. За відсутності очищення, миття та під час встановлення на грунтовий майданчик процес утворення іржі прискорюється внаслідок так званої грунтової корозії. Явище грунтової корозії є електрохімічним процесом і відбувається за наявності вологи та розчинених солей. Відомо, що грунти різняться показником рН середовища, аерацією і структурою, температурою, питомим опором, наявністю мікроорганізмів. Що вище рН грунту, то більша швидкість корозії. Певним чином впливають також фракційний склад грунту, зв'язок між частинами грунту та вологість. Як свідчать дослідження, корозія металічних поверхонь, що контактують із грунтом, у кілька разів швидша, ніж поверхонь, що не контактують із ним. Швидкість грунтової корозії в окремих умовах може сягати 1,5–3 мм за рік. Неважко підрахувати, скільки це становитиме за неробочий період посівних і грунтообробних машин (табл. 1) та протягом усього робочого циклу машини. За приблизними підрахунками, без підготовки до зберігання (за відкритого способу) спрацювання робочих органів грунтообробної техніки в період зберігання протягом року (здебільшого через утворення іржі) дорівнює спрацюванню під час обробки легких і середньосуглинкових грунтів площею:

- для лемішно-полицевих плугів — 0,1–6,5 га;

- для культиваторів суцільного обробітку грунту — 1,1–14,2 га;

- для грунтообробної техніки з дисковими робочими органами — 0,8–18,4 гектара.

Враховуючи приблизно середній ресурс п'ятикорпусного лемішно-полицевого плуга вітчизняного виробництва — 85–110 га, культиватора — 450–550 га, дискової борони — 700-1000 га, можна вирахувати відсоток недовикористання їхнього ресурсу. Для плугів він становитиме 0,9–7,4%, культиваторів — 0,2–3,2, дискових борін — 0,08–2,6%. За даними спостережень, відпрацьована олива не захищає робочих поверхонь грунтообробної техніки від корозії. Лемішно-полицевий плуг, поставлений на зберігання після весняно-польових робіт, поверхню якого обробили відпрацьованою моторною оливою, виявився не захищеним від впливу зовнішнього середовища за відкритого способу зберігання. У даному разі як ефективний засіб у додатку ГОСТ 7751–85 рекомендують мастило ПВК, термін захисної дії якого за відкритого способу зберігання — близько 1,5 року. Згідно з ГОСТ 7751–85 п. 2.13, консервацію металевих нефарбованих поверхонь (різальні апарати, відвали, ножі, сошники тощо), штоки гідроциліндрів, шліцьові з'єднання, карданні передачі, зірочки ланцюгових передач, гвинтові нарізні поверхні деталей і складальних одиниць, а також зовнішні спряжені, механічно оброблені поверхні піддають консервації після очищення від механічних забруднень, знежирювання та висушування.

Часто-густо сошники зернотукових сівалок зберігають на твердому покритті без захисного покриття та дерев'них підкладок. При цьому, хоча й немає прямого контакту з грунтом, робочі грані притуплюються, диск деформується.

Дотримання правил зберігання дасть змогу збільшити ресурс грунтообробної техніки на 0,08–7,4% і зменшити затрати на ТО та ремонт під час експлуатації на 14–60%. Це, відповідно, посприяє зменшенню собівартості виробництва сільгосппродукції.


 
 

Цікаве

Загрузка...