WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Присадки та добавки до олив - Реферат

Присадки та добавки до олив - Реферат

Анамегатори Gold Ozerol МП-8 і Diamond Ozerol МП-10 — складна хімічна сполука, яка разом з оливою утворює в двигуні або іншому подібному механізмі багатофункціональний конгломерат, здатний не тільки подовжувати термін роботи стандартного пакета присадок, а й відмивати системи мащення від лаків, нагарів і шламів та під дією високих температур і тисків (у місцях тертя) відновлювати спрацьовані поверхні, повертати їм втрачений унаслідок спрацювання поверхневий шар металу, тобто здійснювати структурну реконструкцію пар тертя. Їх основною властивістю є сильна електромагнітна дія на поверхні, з якими вони вступають у контакт. Магнітні поля, створені під дією анамегаторів, здатні позбавити можливості стикатися з'єднаним деталям (парам тертя), що практично виключає спрацювання. Отже, тертя в парах можна вважати як безспрацювальним. Варто лише анамегатору потрапити в оливу, як він одразу ж утворює на межі пар тертя надтонку (від кількох шарів атомів до часток мікрона) плівку поверхнево-активних речовин (ПАР) із температурою руйнування понад 2500°С і надзвичайно низьким коефіцієнтом тертя.

Реметалізанти — це ремонтно-відновлювальні добавки до олив. Вони складаються з дрібнодисперсного порошку на основі міді, свинцю, срібла та інших металів. Засіб заливають в оливу, на яку він не впливає, а використовує як носія металу до місць тертя. Принцип дії реметалізантів грунтується на механічному "приварюванні" (втиранні) металевих часток, які потрапляють у зону тертя. Вони, своєю чергою, поділяються на дві групи: на засоби з "м'якими" й "твердими" активними агентами.

До групи "м'яких" належать російський РиМет і швейцарський Metalyz 6. Вони стійкі проти високих температур, що дає тривалий ефект (наприклад, відновлення компресії у циліндро-поршневій групі двигуна).

РиМЕТ розроблено фахівцями науково-виробничої компанії "ВМПАВТО" в Росії. Частинки міді, олова та срібла завбільшки 0,1 мкм, що на порядок менше, ніж в інших реметалізантах. Такий розмір часток дає їм змогу вільно проникати через фільтр, не випадати в осад в оливі й активніше взаємодіяти з поверхнями деталей: на мікрорівні нормалізується структура кристалічної решітки; на макрорівні формується захисна сервовітна плівка металу, яка безперервно самовідновлюється з компонентів оливи під дією сили тертя. РиМЕТ має унікальну властивість, якої позбавлені інші засоби: знімає поверхневу втому металу на будь-якій стадії спрацювання. Випробуваннями реметалізанта Ресурс із пористою структурою покриття встановлено, що він, як губка, утримує оливу — як наслідок, учетверо зменшується інтенсивність спрацювання хромованих кілець, чавунної втулки — вдвічі.

Metalyz 6 містить у своєму складі композицію "мідь—свинець—срібло", все інше — подібне до РиМЕТу.

До групи "твердих" належить вітчизняний Хадо і російський Трибо та добавки Формула АВ і Формула АР, які пропонуються як засоби для ремонту без розбирання (здатні наварювати шар металокераміки в найспрацьованіших зонах).

Хадо або РВС-технології. Хадо — це багатокомпонентна дрібнодисперсна суміш природних мінералів, добавок і каталізаторів. Умовно роботу Хадо можна розділити на такі етапи: початковий; розмелення часток Хадо виступами мікрорельєфу; очищення впадин мікрорельєфу від забруднення; щільне нашарування домелених часток Хадо в заглиблення мікрорельєфу; утворення нових кристалів.

У початковому стані поверхні тертя деталей — це виступи та впадини, заповнені продуктами спрацювання і забруднення оливи та присадок.

Частки Хадо значно більші від виступів і впадини мікрорельєфу, тому під час роботи механізму виступи, як зубці млина, розмелюють (подрібнюють) їх. Під час розмелення відбувається інтенсифікація процесів мікрозварювання і мікросхоплення, позаяк більшість мікровиступів буде зруйновано внаслідок контакту з частками Хадо. У місцях руйнування за високих температур (900...1200°С ) у результаті мікрометалургійних процесів (у своєрідних мікротигельках) практично миттєво відбуваються реакції заміщення з утворенням нових кристалів. До того ж, основна маса металу швидко забирає тепло із зони контакту. Отже, у місцях виступів з'являються перші плями металокерамічного захисного шару. Товщина цих плям невелика, позаяк навіть за значних енергій злому витрачається невелика кількість часток Хадо. Внаслідок розлому частинки розмелюються аж до елементарних. Згодом у процесі домелювання відбувається механічне видалення забруднень із впадин мікропрофілю.

У кожній точці поверхні тертя електромагнітні мікрополя "шикують" мікрочастинки Хадо в певному напрямку. При цьому відновлюються сили міжкристалічної взаємодії часток, а виступи мікрорельєфу під час стискання ще й ущільнюють ці частки. Внаслідок нагартування поверхня стає такою, що за твердістю перевершує твердість основного металу. Із каталізаторами та енергією, що виділяється при терті, утворюються нові кристали з об'ємнішою кристалічною решіткою. Утворена маса кристалів наростає над поверхнею плями контакту, компенсуючи спрацювання. Незадіяні частки Хадо нагромаджуються на поверхні утвореного шару і вирівнюють його. Товщина шарів пропорційна кількості часток нагартованих у мікровпадинах рельєфу й енергії, що виділяється під час тертя й контакту, тобто пропорційна спрацюванню. Товщина шару регулюється самовільно: за збільшення енергії під час тертя й контакту він зростає. Внаслідок росту компенсуються зазори, знижується виділення енергії на поверхні. Все це приводить до припинення реакції заміщення і дальшого росту шару.

Подібний механізм дії й реметалізанту Трибо.

Добавка Формула АВ. Основу добавки становлять ультрадисперсні алмази (УльтраАлмази), які після спеціальної обробки й диспергування в оливі забезпечують захист пар тертя. Розміри алмазних часток округлої форми в тисячі разів менші неоднорідностей мікрорельєфу поверхонь тертя (4–6 мкм), що усуває абразивні властивості алмазу в мастильній композиції. УльтраАлмази характеризуються високою активністю, вони надзвичайно стійкі проти динамічних навантажень, дії агресивного середовища і високих температур.

Механізм дії добавки побудований на тому, що частки УльтраАлмазів, маючи малі розміри, заповнюють мікротріщини та неоднорідності на поверхнях тертя. Вони проникають у кристалічну решітку, укріплюють поверх-неві шари пар тертя, збільшують їх міцність проти втомленості. На поверх-нях тертя формується тверда плівка, яка міцно утримує шар оливи. Частки УльтраАлмазів створюють ідеальні поверхні пар тертя з високою зносо- і антикорозійною стійкістю. Отже, Формула АВ зміцнює і відновлює поверхні тертя, багаторазово підсилюючи захисні властивості й подовжуючи термін роботи оливи. Використання Формули АВ дає змогу зменшити втрати на тертя, завдяки чому зменшується до 30% витрата палива, спрацювання пар тертя — в 1,5–5 разів (за свідченням виробників). Подібні властивості має і добавка Формула АР.

Перед вибором і використанням добавок читачам слід враховувати таке:

1. Фірми — виробники олив — впроваджують у базові оливи збалансований науково обгрунтований і складний пакет присадок, поради до вдосконалення якого нерідко сумнівні.

2. Проценти зменшення тертя та спрацювання внаслідок застосування добавок адекватні зменшенню витрати палива в реальній експлуатації у межах 3–5%.

3. Добавки, які створені на основі кольорових металів, здатні утворювати із залізом гальванічний елемент (гальванічну пару), що спричинює електрохімічну корозію металу.

4. Після застосування добавок Хадо, Формула АВ і Формула АР, як свідчить практика, ускладнюється ремонт відповідних контактних деталей.


 
 

Цікаве

Загрузка...