WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Пошуки резервів відтворення ВРХ: здобутки і перспективи - Реферат

Пошуки резервів відтворення ВРХ: здобутки і перспективи - Реферат

Середовище матки і яйцепроводів також суттєво впливає на процеси в сперміях. Під впливом секретів яйцепроводів відбувається остаточне дозрівання сперміїв, внаслідок чого вони стають здатними до запліднення. Вивчення нових аспектів початкових стадій запліднення показало, що сутність цих процесів досліджено недостатньо, зокрема, не розкрито механізм підготовки яйцеклітини до запліднення, не з'ясовано роль ферментів слизової оболонки яйцепроводів у цьому процесі.

Прискорення селекційного прогресу, збільшення обсягів виробництва продукції тваринництва і зниження її собівартості потребують створення не тільки високопродуктивного стада, а й підвищення плодючості корів. В Україні за останні роки виведені нові породи молочної худоби з використанням плідників голштинської породи і завезено багато нетелей, яких використовують у господарствах різних форм власності протягом тривалого часу. Потомство цих тварин за належних умов утримання й годівлі характеризується високою молочною продуктивністю, але відтворна здатність корів є проблемною. В літературі переважає думка, що між надоями молока і плодючістю корів існує негативний зв'язок (Б. Завертяєв, 1979 р.; Г. Звєрєва, 1982 р. та ін.). Д. Вінничук (1974 р.) дотримується протилежної думки і підкреслює, що між високою продуктивністю корів та їх плодючістю антагонізму немає. А. Маркушин (1974 р.) і П. Можилевський (1989 р.) теж наводять приклади тривалого використання корів-рекордисток за збереження високого рівня відтворної здатності.

Протягом останніх 15 років на базі 9 племінних господарств із поголів'ям близько 5 тисяч корів ми вивчали відтворну здатність корів нових порід і генотипів залежно від їх молочної продуктивності. Підвищення молочної продуктивності корів нових порід і типів спричинило потребу поновити дослідження функціональних зв'язків між органами розмноження і молочною залозою, оскільки високий рівень молочної продуктивності може погіршити функцію статевих органів. Детальне вивчення плодючості корів ДПЗ "Плосківський" і "Бортничі" засвідчило (табл.), що у корів з надоями молока у межах 3–6 тис. кг за лактацію відновлювальний післяотельний період триває 42–57 днів, запліднюваність від першого осіменіння становить 70–43%, а сервіс-період триває 60–102 дні. В разі вищих надоїв молока показник запліднюваності корів знижується на 6–19% на кожні 1000 кг молока за лактацію, а тривалість сервіс-періоду збільшується на 14–22 дні. Аналогічний зв'язок плодючості корів з молочною продуктивністю простежується в усіх господарствах з високими надоями молока, особливо у корів з продуктивністю понад 7–8 тис. кг за лактацію. Одночасно є немало корів-рекордисток з високими показниками відтворної здатності.

Вивчення взаємозв'язку молочної продуктивності та відтворної здатності високопродуктивних корів триває. Але вже тепер можна сказати, що основними причинами тимчасової або сталої неплідності корів є неналежний відбір тварин за рівнем відтворної здатності, недотримання технологій годівлі та утримання з урахуванням їх фізіологічного стану, наявність тяжких отелень і післяродових захворювань, недостатній ветеринарний контроль за клініко-гінекологічним станом корів та лікуванням хворих самок.

За класифікацією А. Студенцова (1953 р.), серед різних форм неплідності тварин розрізняють і вроджену неплідність (аномалії статевих органів у вигляді інфантилізму, фримартинізму, гермафродитизму, однорогості матки, аномалій шийки матки і піхви). А. Брижко, І. Кузьменко (1986 р.) зазначають, що вроджена неплідність у телиць внаслідок аномалій розвитку статевих органів спостерігається у 1,3–2,5% тварин.

Ми ще в 1962–1980 рр., проводячи дослідження на телицях симентальської, білоголової української та чорно-рябої порід, зареєстровували випадки вродженої неплідності через аномалії статевих органів у вигляді інфантилізму, фримартинізму, двоканальної шийки матки або її поганої прохідності при введенні катетера, відсутності матки або нетипового розвитку її рогів тощо. І ми вважали, що ця неплідність у тварин буває порівняно рідко (до 3%) і не має істотного значення при відтворенні стада (Г. Шарапа, 1988 р.). Однак подальші клініко-гінекологічні дослідження телиць і корів вітчизняної та зарубіжної селекції привернули нашу увагу до того, що у телиць нерідко (3–7%) трапляються різні аномалії статевих органів вродженого і набутого характеру, які є причиною неплідності тварин (Г. Шарапа, 2000 р.). Досліджуючи 976 телиць парувального віку голштинської чорно-рябої породи, ми виявили 46 гол. (4,7%) з аномаліями статевих органів, а до цього вибракували 4 телиці з ознаками фримартинізму. Частіше це були телиці (18 гол.) з гіпоплазією яєчників і вкороченими яєчниковими зв'язками або спайками між яєчниками, рогом матки та тканинами тазової порожнини (13 гол.). У 9 телиць матка була інфантильна (недорозвинена) або не було взагалі, при цьому піхва закінчувалася потовщенням на місці шийки матки. У двох телиць канал шийки матки був зовсім непрохідний при введенні катетера, а в чотирьох телиць прохідність каналу була утруднена для проведення штучного осіменіння. Діагностувалися й інші морфологічні аномалії статевих органів телиць: вкорочена яєчникова зв'язка, надто довгі роги матки тощо.


 
 

Цікаве

Загрузка...