WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Вирощування соняшнику - Реферат

Вирощування соняшнику - Реферат

Реферат на тему:

Вирощування соняшнику

Соняшник — це культура, яка до останнього часу була настільки популярною, наскільки й проблемною.

У південних областях саме завдяки соняшнику утримували сільгоспвиробництво на плаву, бо він давав у цьому регіоні найбільшу рентабельність. Площі стрімко збільшували, і це нестримне розширення змітало на своєму шляху будь-які уявлення про сівозміну чи агрономічно-обгрунтовану структуру посівних площ. Північніші області, спостерігаючи за пристрастями господарників з півдня, не встояли перед спокусою легких грошей, і соняшник (південну культуру) стали культивувати на крайній півночі України — в Чернігівській області.

Ціни залишалися стабільно високими і навіть за врожайності 10–12 ц/га забезпечували непогану рентабельність. Вітчизняні МЕЗи працювали на повну потужність, переробляючи доморощену сировину, а іншу, не менш вагому частину, з задоволенням закупляли трейдерські компанії, забезпечуючи соняшниковим насінням європейські заводи. Попит як в Україні, так і в Європі зростав з невеликим коливанням залежно від врожайного чи неврожайного року, особливо в Аргентині. Харчова олія, лакофарбові інгредієнти, косметичні субпродукти забезпечували основні напрями використання.

Але з певного моменту інша олійна культура (ріпак) почала стрімко набирати обертів, витісняючи соняшник з більшості сфер вжитку. Популярна нова диво-культура відвойовувала життєвий простір агресивно й невпинно. Під впливом загального ажіотажу переробники не втрималися й нашвидкуруч переорієнтували переробні потужності на ріпакову сировину. Вся справа в Ньюйоркській біржі і MATIF — біржі, що працює у Франції. Ф'ючерсні ціни, які складають на основі торгів, чітко віддзеркалюють стан справ близької перспективи, але дають серйозні збої під час визначення цін на віддаленішу перспективу, тим більше на сім-вісім місяців. Тут спрацьовує так званий ефект метелика (за образним висловом Роя Бредбері — коли помах метелика в штаті Техас зумовлює виникнення торнадо в штаті Вашингтон). Та намагання теоретиків фінансових бірж підвести ту чи іншу модель під поведінку ринку не дає відчутних результатів. Отже, неправильний довготерміновий прогноз щодо попиту на соняшникову сировину неправильно зорієнтував як виробників, так і переробників цієї культури. В результаті 2007 рік виявився провальним. За різними даними, площі посівів у Європі скоротилися від 50 до 70%, а в нашій неньці-Україні — на 500 000 га. А що ж біржі? Після скандального провалу вони ще не в змозі остаточно оговтатися, прогнозуючи подальше невелике збільшення ріпакових площ та зменшення площ під соняшником. Але це вже не відповідає дійсності. Реальна картина абсолютно інша. Переробники вже побачили, що попит на соняшник зростає, а ціна на сировину досягла найбільшої відмітки за останні десять років. Отже, хто цього року висіяв соняшник, той має на столі й до столу. Така сама тенденція щодо попиту, очевидно, збережеться й наступного року.

Погода 2007 року була несприятливою в більшості європейських країн. Посуха завдала збитків Іспанії, Франції, Італії, Сербії — країнам, де містяться основні площі під ділянками гібридизації соняшнику. Недорід тут прогнозують значний. Насолоджувались фермери сонячними та жаркими днями під час цвітіння та наливання соняшнику (найкритичніші фази онтогенезу) і в Угорщині та Румунії. Втім, європейські країни генерально розробляють маркетингову стратегію, спрямовану на продукування насіння в південноєвропейських країнах, та перенесення промислових посівів в Україну й Росію. Очевидно, що нічого поганого в цьому немає, тим більше, що вітчизняне насіння залишає бажати кращого як з погляду потенціалу врожайності, так і стійкості проти хвороб та придатності до сучасних індустріальних технологій. Остання обставина дає можливість не тільки реально виростити врожай, що відповідає біологічним можливостям того чи іншого гібрида, а й мінімізувати при цьому витрати.

Типову технологію вирощування соняшнику, яка відповідає переліченим критеріям, подано нижче.

Класики агрономії запевняли, що немає дешевшого й ефективнішого засобу отримання високого та стабільного врожаю, як дотримання сівозміни. Це дає можливість значно зменшити поширення хвороб і шкідників, забур'яненість посівів, істотно поліпшити водний та поживний режими рослин. Традиційно найкращими попередниками соняшнику є озимі зернові та ярі культури, добрими — кукурудза й картопля. Соняшник має потужну кореневу систему, що проникає в грунт до 3 м, тому його не слід висівати після культур із глибоко проникаючою кореневою системою, таких як багаторічні трави, суданська трава, цукрові буряки. Ці культури пересушують грунт, що створює дефіцит вологи в критичні для соняшнику періоди — цвітіння й наливання. Не варто сіяти після сої, квасолі, гороху, ріпаку, які уражуються спільними з ним хворобами (біла та сіра гниль, фомоз). Повертати соняшник на попереднє місце можна на сьомий-восьмий рік.

Грунт під соняшник готують за традиційною (із застосуванням оранки) та мінімальною технологіями. Швидко поширюється в Україні технологія "но-тілл" для вирощування цієї культури. Звичайно, кожна з них має недоліки та переваги, тому господарства обирають їх з урахуванням зони вирощування (грунтово-кліматичних умов), а також наявності для обробки тих чи інших машин. Для соняшнику важливо створити сприятливі умови для розвитку кореневої системи, тому визначення щільності орного та підорного шарів грунту є важливою процедурою, власне, після неї можна й прийняти рішення: чи потрібна для конкретного поля оранка, чи достатньо й мінімального обробітку.

За традиційної технології в системі зяблевого обробітку грунту проводять лущення стерні одразу після збирання попередника на глибину 6–8 см. Відмінну якість проведення цього заходу забезпечують дискові знаряддя типу Sunflower або Wil-Rich 7600. Після появи сходів бур'янів проводять оранку на глибину 25–27 см плугом. У разі потреби на полях, схил яких не перевищує 3°, проводять вирівнювання за допомогою дискового культиватора. За мінімальної технології вирощування в осінній період обмежуються проведенням лущення стерні на глибину 6–8 см та мілкого обробітку на 12–14 см.

Численними дослідженнями встановлено, що соняшник — це культура, яка під час формування одиниці врожаю утилізує значну кількість елементів живлення. Зокрема, на створення 20 ц насіння рослина виносить з кожного гектара N120P50K300. Фосфорно-калійні добрива вносять під основний обробіток, азотні — під передпосівний або під час висіву. Слід мати на увазі, що соняшник активно використовує післядію елементів живлення, особливо азоту. Доцільним є використання складних мінеральних добрив.

Чи не найголовнішою ланкою в усьому ланцюзі вирощування соняшнику є передпосівний обробіток грунту та, власне, сівба. Ці операції не слід розривати в часі, варто надзвичайно ретельно і якісно їх виконувати. Передпосівна культивація покликана створити оптимальні умови для якісного наступного висівання. Основна вимога — щоб культиваторні лапи рівномірно розпушували верхній шар грунту на глибину висівання (5–6 см). Ця вимога настільки важлива, що згодом визначає весь дальший розвиток рослини, включаючи рівномірність дозрівання та якість збирання врожаю. Рівноглибинна передпосівна культивація має бути витримана на всій поверхні поля. Сівба має забезпечити таке: сформувати насіннєве ложе, рівномірно розмістити насінини в рядку, присипати розпушеним грунтом та прикатати насінину. Саме за таких умов буде підтягуватись волога до насінин, які дружно проростають та рівномірно в подальшому розвиваються. Ці вимоги ще більше посилюються в умовах дружної весни та різкого підвищення температури. Такі екстремальні умови дедалі частіше складаються в більшості господарств у зв'язку з глобальним потеплінням. Глибина загортання насіння за відсутності вологи допускається до 6–8 см. Посівну розпочинають якомога раніше, але за умови досягнення температури грунту 8...12°С на глибині 10 см. Сходи, як водиться, з'являються на 9–12 день.


 
 

Цікаве

Загрузка...