WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Підзимовий соняшник - Реферат

Підзимовий соняшник - Реферат

Примітка: збільшення врожайності (на 2–5 ц/га) зафіксовано тільки в роки з різким дефіцитом вологи; у звичайні ж роки рівень урожайності підзимових посівів, якщо порівняти з традиційними, істотно не різнився (збільшення становило 0,3–1,5 ц/га). Щодо олійності, то в 95% випадків за підзимової технології фіксують її збільшення в середньому на 1,0%.

Не рекомендуємо використовувати технологію підзимового соняшнику:

якщо загальна площа підзимового посіву в господарстві менша за 50 га. У цьому разі горобці можуть знищити 10–50% врожаю (коли ви висієте 1 га, то вони можуть зменшити врожайність аж до 80%). Річ у тім, що надранній соняшник — дуже смачна принада для горобців, і вони злітаються зі всього району саме на це поле. Коли ж соняшнику висіяли понад 50 га, ця сама кількість птахів не зможе зменшити врожайності на помітну величину (що більше соняшнику, то менші втрати від горобців). Безумовно, є засоби боротьби і з ними, наприклад, спеціально підготовлені хижі птахи для охорони певної території, за присутності яких жоден горобець не завітає до вашого поля. Але ці заходи ускладнюють технологію виробництва;

на ділянках гібридизації. Перевитрати насіннєвого матеріалу (бизько 50%) вартістю 120–160 грн/кг істотно впливають на збільшення собівартості отриманого насіння. До того ж, якщо батьківські форми не є ультраранніми, збільшується вірогідність перезапилення від інших рослин (падалиця, товарні посіви);

якщо посівний матеріал уражений хворобами.

Технологія підзимового соняшнику

1. Місце. Тільки щоб це не був північний схил, на якому навесні сніг лежить до Дня перемоги.

2. Попередник. Найкращий — чиста від бур'янів озима пшениця, яка дала врожайність не меншу за середню по господарству; а ще культури на зелений корм раннього збирання (до 01.07). Добрі — ранні зернові. Задовільні — кукурудза МВС, льон, ранні овочі, ранній чистий та здоровий соняшник. Небажаними є культури, які суттєво висушують грунт (суданська трава, буряки, люцерна) та мають спільні захворювання (горох, соя, ріпак, квасоля).

3. Підготовка грунту. Слідом за комбайном із подрібнювачем проводимо лущення ЛДГ. Через три-чотири тижні, коли піде хвиля падалиці та бур'янів, упоперек проводимо ще одне лущення ЛДГ. Ще через три-чотири тижні (але в будь-якому разі не пізніше 20.09, тобто до висівання повинно минути понад 30 днів) проводимо основний грунтозахисний обробіток грунту на глибину від 14 до 25 см (КПШ, КПГ, ГУН, чизель, параплау) обов'язково з вирівнювальним пристроєм. Через три-чотири тижні робимо культивацію КПС на глибину 5–7 см. У разі потреби перед висіванням проводимо культивацію КПС на глибину 4–6 см.

4. Добрива. Їх бажано внести під основний обробіток грунту відповідно до наявності макроелементів на конкретних полях та запланованої врожайності (наприклад 2 т/га); згідно з практикою — на чорноземах у середньому це N40Р40, плюс Р20 під час сівби. Протруюючи насіння, ще додайте В 0,3 (бор) та мікроелементи, яких у ваших грунтах не вистачає (як звичайно, це цинк, мідь, молібден та марганець — по 1кг/т водорозчинних солей).

5. Підготовка насіння. Виберіть сорт чи гібрид, який найбільше відповідає обраній технології та місцевим кліматичним умовам виробництва.

Найвищий урожай соняшнику забезпечує добре виповнене, питомо важке насіння, яке можна отримати з допомогою пневматичного сортувального столу.

Зробіть аналіз насіння на зараженість хворобами. Якщо посівний матеріал власного виробництва, то ви повинні знати стан його здоров'я. Тільки здорове насіння годиться для підзимової сівби. Насіння повинно бути відкаліброваним та відповідати всім вимогам ДСТУ. Для протруювання однієї тонни насіння потрібно: рекомендований протруйник у рекомендованій кількості, мікроелементи (марганець сірчанокислий — 1 кг, мідь сірчанокисла — 1 кг, цинк сірчанокислий — 1 кг та натрій бромистий — 1 кг), 2 кг гідрофобного препарату "Нива-1" та 8 л води. Вдруге робимо лише гідрофобізацію препаратом "Нива-2" — 2 кг/т на 5 л/т води.

Гідрофобізація — це покриття насіння шаром препарату, який до запланованої температури не пропускає вологи в насіння. У даному разі препарат виключає попадання вологи в насіння, доки температура грунту не перевищить 5...8°С, а це станеться тільки навесні, що нам і треба. Після прогрівання грунту вище 5°С препарат просто розчиняється, волога попадає в насіння, й воно починає проростати. Препарати серії "Нива" — це гідрофобізатори, новітня розробка вчених кафедри землеробства Луганського НАУ спеціально для підзимового соняшнику. Вироблені вони з рослинних продуктів та прополісу, тобто є екологічно безпечними.

6. Сівба. Норма висіву становить 220–250% рекомендованої густоти рослин перед збиранням. Що кращі умови сівби (оптимальний час, добрива у повному обсязі), то менше насіння потрібно. За погіршення умов сівби норму збільшуємо до 250%; 200% буде достатньо тільки в тому разі, якщо насіння перебуває в стані спокою.

Якщо сіяти свіжозібраним та вологим насінням (12–15%), яке перебуває в стані спокою, то починати можна після зниження температури на глибині висівання нижче 5°С (десь після 20.10). Якщо це звичайне сухе насіння, яке не перебуває в стані спокою, то сівбу можна проводити після стійкого зниження температури грунту на глибині висівання нижче 3°С (в середньому після 10.11). Найкращий напрямок — з півдня на північ. Оптимальна глибина висівання — 4–5 см; 3 см допускається тільки на дуже важких грунтах, а глибше 5 см не рекомендується висівати за будь-яких умов. Після сівби, якщо є можливість, поле заборонуйте. Прикочувати не потрібно в будь-якому разі.

7. Догляд за посівами. Навесні за фізичної готовності грунту проведіть боронування середніми боронами впоперек висіву (закриєте вологу, поборетеся з бур'янами та проведете аерацію грунту).

Якщо ви висіяли гібриди, стійкі до гербіцидів групи імідазолінонів (знищують усе, крім соняшнику), у фазі культури перша-друга пара справжніх листків проведіть обробку гербіцидом Євро-лайтнінг — 1,0–1,2 л/га: тоді соняшник буде чистим від бур'янів і не доведеться проводити жодних міжрядних обробок. Якщо у вас на полі тільки злакові бур'яни, можна проводити обробку грамініцидами, але в них низька грунтова активність. Під час вивчення дії грунтових гербіцидів із групи ацетохлорів доцільність їх використання було підтверджено лише в роки з пізньою весною й стрімким зігріванням грунту (що буває раз на шість-сім років). Це пов'язано з тим, що зазвичай підзимовий соняшник сходить 08–24.04. За таких умов треба обробляти ацетохлором до 01.04 (щоб колесами агрегатів не пошкодити паростків соняшнику). Але на цей час ще немає сходів тих рослин, проти яких спрямована дія гербіциду (види мишію, куряче просо, лобода біла, щириця тощо), тому що всі вони сходять після прогрівання грунту хоча б до 10...12°С. Проте соняшник буде вже заввишки 8–10 см, отже, можна сміливо проводити всі види механічних обробок посівів. Тож для чого нам у цьому разі грунтові гербіциди?!

Якщо посів загущений (кількість сходів соняшнику більша ніж на 35% рекомендованої передзбиральної кількості рослин), проводьте боронування пружинними боронами в зручному для вас напрямку доти, доки густота не буде для вас прийнятною. Час проведення: фаза соняшнику — друга-третя пара справжніх листків. У разі зріджених сходів (до 70% рекомендованої передзбиральної густоти) зменшіть кількість механічних обробок до мінімуму. В разі одержання дуже рідких сходів (менше 70%) проведіть передпосівну культивацію та сійте соняшник за звичайною технологією.

За появи сходів бур'янів у кількості понад економічний поріг шкодочинності та після злив проводьте міжрядні культивації, як і за звичайної технології. Для отримання раннього врожаю, в разі потреби, проведіть десикацію.

8. Збирання. Проводити, як і за звичайної технології за вологості насіння менше 14%.


 
 

Цікаве

Загрузка...