WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Підзимовий соняшник - Реферат

Підзимовий соняшник - Реферат

Реферат на тему:

Підзимовий соняшник

Підзимова сівба соняшнику придатна у виробництві як доповнення до основного весняного способу сівби. Особливо це стосується зон нестійкого зволоження. За грамотного впровадження вона цілком відповідає головним завданням землеробства.

Насіння соняшнику пречудово зимує в грунті, навесні рясно проростає та раніше дає врожай, ніж за весняної сівби. На підтвердження цього ми щороку спостерігаємо за його падалицею. Є такі люди, що нічого не бачать, є такі, що бачать, а є такі, що й бачать, і міркують, і роблять.

Поміркуймо, навіщо взагалі потрібний підзимовий соняшник?

Перерозподіл робочого часу. Коли у вас в листопаді простоює техніка, а в травні її катастрофічно не вистачає, ви вирішуєте проблему просто: сієте в листопаді (справді просто!), а в травні щонеділі матимете вихідний. Кількість гектарів, які підуть на осіннє засівання, можна визначити як різницю між загальною площею посіву соняшнику в господарстві та площею, яку ви спроможні засіяти навесні в оптимальні строки: зазвичай ця пора триває чотири-п'ять днів (кількість агрегатів помножте на добову виробітку та на п'ять днів).

Покращання фінансування посівної кампанії озимини та основного обробітку грунту. Щороку, коли настає пора купувати насіння озимих, добрива, протруйники тощо, виникає й питання фінансування. Чи продавати пшеницю та ячмінь за здирницькими цінами (в липні та серпні вони такі й є), чи сіяти наявним посівним матеріалом. Ціна на соняшник на цей час ще доволі висока (до одержання нового врожаю), але насіння вже ні в кого немає. А підзимовий соняшник ви зберете наприкінці липня — початку серпня (різниця цін серпня та вересня становить не менше 200 грн/т), спокійно його реалізуєте та якісно проведете сівбу озимини й основний обробіток грунту (пшеницю ж та ячмінь продасте пізніше, коли буде вигідна ціна). Ви можете розрахувати необхідну площу висіву підзимового соняшнику, виходячи з потреби у фінансуванні серпневих та вересневих робіт.

Підвищення врожайності проти звичайних строків сівби спостерігається за сухої та вітряної весни, що на півдні та сході України явище не виняткове. Врожайність збільшується за рахунок зменшення витрат вологи (її ви втрачаєте під час культивацій та боронувань).

До 50-х років минулого сторіччя підзимові посіви соняшнику були поширені в центральних чорноземних областях, північних районах Південного Сходу СРСР, в районах Уралу та Сибіру. Вивченням цієї технології займалися І.М. Ісип, І.О. Ігонін, В.К. Морозов. Після 50-х років наукові заклади припинили вивчати особливості цієї технології, площі під підзимовими посівами соняшнику (а також цілої низки овочевих культур) почали скорочувати.

На сучасному етапі удосконаленням технології підзимового соняшнику, крім мене, займаються вчені Луганського НАУ та підприємство "Агро Лідер" із Херсона. Попри все, у виробництві такі посіви практикують і нині. Але без належної наукової підтримки вони неефективні, їх часто сприймають як екзотику та дивацтва певних людей, а не як альтернативу та доповнення звичайним технологіям.

Наразі промислові площі підзимового соняшнику в Україні незначні (за моїми розрахунками, в 2006 р. — 5,5 тис. га). Є господарства в Луганській області, де таких посівів щороку понад 600 га; у Харківській області є підприємства, які сіють ділянки гібридизації під зиму; у Херсонській області є господарства з понад 300 га підзимового соняшнику. В цілому по Україні потреба в підзимовому соняшнику становить близько 250 тис. га.

Під час підзимової сівби треба обов'язково врахувати біологічні особливості соняшнику. Рослини, які виростають із яровизованого насіння, істотно не різняться з контрольними. Висновок: соняшник має коротку стадію яровизації та проходить її за широкої амплітуди температур.

Для зберігання насіння соняшнику найкращою є температура -15°С (за такої температури його зберігають у генетичних фондах). У грунті, за сприятливих температурних умов, воно швидко бубнявіє й через 18–24 години починає проростати. За підвищення температури набрякання прискорюється. Насіння швидко набрякає й за низької температури: воно може проростати за температури грунту 2...4°С, але корінці ростуть дуже повільно. За таких умов на шостий день після сівби насіння наклюнулося, а на 10–14-й дало невеличкі паростки (до 2 см). Висновок: сіяти соняшник під зиму треба за температури грунту менше 2°С (це зазвичай листопад) чи передбачити заходи, які не дали б насінню проростати восени.

Цікавим є те, що зародок насіння спочатку здатен швидко проростати, але в міру розвитку поступово впадає в стан спокою й лише після збирання, коли період біологічного спокою минає, схожість насіння різко зростає. Насіння, збиране на початку фази побуріння кошика, мало вологість 26% та схожість 5%; через тиждень ці показники були 15 та 5%, через два тижні під час збирання вони становили 8 та 55%, а через два місяці схожість сягнула 97% — тобто минув період біологічного спокою. Найкращі результати мали в разі висівання насіння за вологості 12-15%: насіння до весни перебувало в біологічному спокої (навіть за температури грунту до 5°С), а навесні сходило за температури понад 5°С. Якщо восени висівали вологіше насіння, то навесні спостерігалося випадіння рослин >30%, що було пов'язано зі збільшенням захворювання рослин. У разі висівання сухого насіння за температури грунту понад 5°С при затяжній та теплій осені спостерігалося проростання насіння восени та зрідженість посівів навесні до 35%. Висновок: якщо насіння не пройшло періоду спокою, то для підзимової сівби можна використовувати те, що було зібране за три-п'ять днів до сівби (кінець жовтня — початок листопада), з вологістю 12–15%. Після збирання насіння треба відразу ж очистити, відкалібрувати, протруїти та посіяти — таке насіння перебуватиме в біологічному спокої та зійде лише навесні за настання сприятливих умов.

Готуючи насіння, слід пам'ятати, що видалення плодових (лушпиння) та насіннєвих оболонок сприяє виходу зі стану спокою. Так, свіжозібране насіння без плодової та насіннєвої оболонок мало схожість 100%; за пророщування без плодової оболонки, але з насіннєвою — 52%, з лушпинням та насіннєвою оболонкою — 6%. Висновок: підзимову сівбу соняшнику треба проводити тільки цілісним насінням.

Навесні молоді сходи соняшнику витримують заморозки до -8°С без зниження врожайності (за п'ять років висівання підзимового соняшнику вимерзання навесні не спостерігалося), це теж сприяє цій технології.

Дуже сухий чи дуже вологий грунт не є обмеженням для сівби восени. Заздалегідь підготуйте грунт та, як буде час, — сійте: головне, щоб сівалка добре виконувала свої обов'язки.

Технологію підзимового соняшнику рекомендуємо використовувати для:

досягнення ранніх строків збирання врожаю (кінець липня — початок серпня); цьому ж сприятиме використання ультраранніх сортів та гібридів: Кий, Красень, Майстер, Сур, Козачий та інші. Слід віддавати перевагу (в усіх випадках вирощування підзимового соняшнику) сортам та гібридам, які мають підвищену лушпинність (>25–30%).

Примітка: якщо соняшник за традиційною технологією ви сіятимете рано (до 01.04), то збиратимете його після підзимового з відставанням днів у два-три; але така рання сівба організаційно буде для вас вкрай незручною, адже ранні польові роботи будуть ще незавершені (сівба зернових, підживлення озимих, підготовка грунту до висівання, боротьба з бур'янами, шкідниками та хворобами);

створення часової ізоляції для ділянок розмноження ранніх сортів. Особливості: обов'язково перевірте насіння в лабораторії на зараженість хворобами. Воно повинне бути здоровим, інакше багато рослин випаде, та й зібраний урожай буде ураженим;

одержання вищої врожайності порівняно з традиційною технологією. Цей ефект особливо виявляється за дефіциту весняної вологи. Добрі результати одержали в разі використання таких сортів: Азовський, Світоч, Козачий, Деркул, Донбас, Білгородський 64, Донський 22, Донський 60, Віделеївський, Кріпиш. У цілому придатні сорти та гібриди, які у вашій зоні показують найкращі врожаї й при цьому мають високу лушпинність. Слід також зважати на стійкість сорту проти хвороб. Погані результати мали після висівання Сівера, Харьківського 49, Оріона.


 
 

Цікаве

Загрузка...