WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Огірок у теплицях - Реферат

Огірок у теплицях - Реферат

У плодах "партенокарпіків" немає гіркоти, вони не жовтіють, характеризуються високою транспортабельністю, більш тіньовитривалі, їх легко відрізнити за зовнішнім виглядом — вони практично не мають чоловічих квіток, а поверхня плодів гладенька. Лише нещодавно створено сорти з горбкуватою поверхнею. Здавалося б, давайте будемо вирощувати тільки партенокарпічні сорти... (Зовсім нещодавно за площами поширення вони залишили далеко позаду бджолозапилювані). Проте є в них одна вада — оболонка плоду потовщена і смак через це посередній. Нині бджолозапилювані знову входять у моду, хоча їх виростити й складніше. Саме тут і знадобилися нові заходи агротехніки, що потребують вивчення (і це при тому, що технологія вирощування огірка начебто вивчена, як говорилося раніше, уздовж і впоперек). Основне завдання у їх вирощуванні — забезпечити постійне запилення жіночих квіток протягом вегетації. Нині від бджіл поступово відмовляються — їм на зміну прийшли джмелі. Вони не ведуть себе агресивно щодо персоналу, відвідують квітку саме тоді, коли на ній найбільше пилку, тобто щодо запилення активніші за бджіл, вулики з ними значно легші, менші й забруднення внутрішньої частини скла. Не дивно, що розведення їх стало об'єктом бізнесу. Боляче бачити, як така, багата на луки та степи країна, як наша, купує вулики з джмелями за кордоном.

А втім, проблема з джмелями — не головна, адже їм потрібні чоловічі квітки, аби брати пилок для запилення жіночих. Як засвідчили результати досліджень, оптимальне співвідношення їх в агрофітоценозі має становити 1:5–6; що більше це співвідношення, то більше вуликів потрібно ставити. А природа огірка така, що в міру росту рослини у верхніх ярусах стає дедалі більше жіночих квіток і менше чоловічих. Що ж робити? Нескінченно кількості вуликів не збільшуватимеш. Тому не так давно і знайшли вихід: разом з основним сортом почали вирощувати сорт-запилювач, що дає більше чоловічих квіток (от і повернулися до рослин з чоловічим типом цвітіння, який, здавалося, вже пішов у минуле). Цей сорт-запилювач інколи жартома називають сортом-супутником. Кількість рослин його має становити 10–15% загальної кількості рослин у теплиці, щоб забезпечити співвідношення квіток 1:5–6. (Це приблизно 2800–3000 рослин на гектар залежно від схем розміщення.) А от як його розмістити стосовно головного сорту? Сьогодні маємо два таких варіанти:

перший — у рядку: після 6–10-ї рослини основного сорту висаджують рослину сорту-супутника;

другий — сорт-супутник пускають окремим рядком: після 2–3 рядків основного сорту висаджують рядок рослин сорту-супутника.

Досвід доводить більшу ефективність другого варіанту. Чому? Рослини сорту-запилювача потребують іншої системи формування, тому вигідніше розміщувати їх в окремий рядок, ніж формувати інакше кожну 6–10-ту рослину в процесі формування основного сорту. Крім того, плоди його ростуть швидше, тому дні вибірок продукції потрібно корегувати. Якщо ж це окремий рядок — збирання продукції полегшується. І ще. Звісно, головне значення сорту-супутника — забезпечення потрібної кількості чоловічих квіток, проте й він дає якийсь урожай, хоча й невеликий. Та й слідкувати за кількістю чоловічих квіток зручніше, якщо це окремий рядок рослин.

Якщо ж висаджувати сорт-запилювавач у рядку основного сорту, то нині досі точно не визначилися — чи це має бути кожна шоста, чи кожна десята рослина. Зрозуміло, залежить це від світлової зони, типу теплиці, технології, сорту тощо. Як бачимо, є над чим працювати.

І ще одна проблема. Ми вже зазначали, що в сорту-запилювача, так само як і в решти огірків, у міру росту кількість чоловічих квіток у верхніх ярусах рослини зменшується. Тому доводиться час від часу видаляти сорт-запилювач, висаджуючи замість старих рослин молоду розсаду (і все це заради кількості чоловічих квіток). От і доводиться весь сезон у розсадному відділенні готувати розсаду. Відтак функції розсадного відділення змінилися. Нагадаємо: воно відрізняється від інших блоків теплиць наявністю обладнання для досвічування (додаткового освітлення) розсади, газацій вуглекислотою, високими вимогами до чистоти — розміщується у крайній частині для запобігання наскрізному проходові (щоб не занести інфекції), потужнішою системою поверхневого обігріву. Раніше, після одержання розсади й висаджування її на постійне місце, розсадне відділення використовувалося як звичайне. Нині воно працює весь сезон для одержання розсади сорту-супутника. Дехто, відвідуючи тепличний комбінат, дивується — надворі травень, культури в теплицях вже давно плодоносять, чому ж розсадне відділення працює? От скільки проблем у бджолозапилюваних сортів. Проте вони на хвилі моди, популярність їх знову зростає. Лишається назвати модні нині сорти бджолозапилюваного огірка: Атлет F1 та Естафета F1. Запилювачем для них можна брати сорт Казанова F1 або Гладіатор F1.

Чи можна запилювати бджолами партенокарпічні огірки? Раніше на це питання відповідь була одностайна — навіщо, адже вони не потребують бджіл, без запилення утворюють плоди... А що буде, коли на них, попри все, потраплять бджоли (комахи), яких приваблює яскраве забарвлення квіток? Колись це питання приводило у глухий кут навіть досвідчених спеціалістів. Спочатку вважали, що цього категорично робити не можна, інакше плоди будуть деформованими, виродливими. Рекомендували такі сорти навіть захищати від бджіл та комах-запилювачів. Проте останніми роками несподівано з'явилася нова точка зору: для короткоплідних "партенокарпіків" можна зробити виняток! Сьогодні останні розробки поглибили розуміння явища партенокарпії. Виявляється, вона практично не буває повною, стовідсотковою. Що більший цей відсоток партенокарпії, то менше потрібні бджоли для запилення. На прояв цього явища впливають умови мікроклімату, методи вирощування, відселектованість сорту. Так за різного освітлення остання проявляється більшою чи меншою мірою, так само як і за зміни температури й вологості. Спеціалісти одностайні — якщо партенокарпія висока, тобто чоловічих квіток на рослині практично немає, бджолозапилення не потрібне. От скільки таємниць в огірка. Мода на нього дуже різна, залежно від країни. Так у Центральній та Західній Європі полюбляють довгоплідні плоди, завдовжки 30–60 і діаметром 4–6 см, а в Росії та США — короткоплідні, завдовжки 20–25 і діаметром 5–8 см.


 
 

Цікаве

Загрузка...