WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Обладнання для виробництва соєвого молока - Реферат

Обладнання для виробництва соєвого молока - Реферат

Реферат на тему:

Обладнання для виробництва соєвого молока

Як свідчить редакційна пошта, останнім часом відчутно зросла цікавість до такої культури, як соя. Відповідно, зріс попит і на обладнання для переробки сої. Пропонуємо вашій увазі результати державних випробувань кількох вітчизняних установок для виробництва соєвого молока.

Одним із ефективних напрямів використання сої у раціонах тварин є згодовування її у вигляді соєвого молока молодняку великої рогатої худоби. Це дає змогу збільшити виробництво товарного молока завдяки зниженню витрат молочних кормів на випоювання одного теляти з 200–400 до 50–150 кг, підвищити товарність незбираного молока на 15–20% і на 10–15% знизити собівартість тваринницької продукції.

Останнім часом державні випробування пройшла низка установок для виробництва соєвого молока.

Із них заслуговують на увагу гідродинамічні установки ТЕК-СМ (випробування проведено в 2005 році) — розробки науково-виробничого підприємства "Інститут "ТЕКМАШ" і ТОВ "Інженерно-технологічний центр "ТЕКМАШ", які грунтуються на використанні принципу кавітації і забезпечують активність уреази в межах вимог ДСТУ 12220—96 (табл. 1).

Гідродинамічна установка для переробки зернобобових культур на вологі кормові суміші та соєве молоко ТЕК-СМ містить чотири різні за продуктивністю модифікації: ТЕК-1СМ, ТЕК-2СМ, ТЕК-3СМ і ТЕК-4СМ. Однакові за принципом дії та конструктивною схемою, вони різняться потужністю двигунів електронасосних установок (від 11 до 45 кВт), місткістю резервуарів, масою і габаритними розмірами.

Установка ТЕК-СМ (рисунок) складається з насосного агрегату, резервуара й соплового апарата, з'єднаних між собою трубопроводами й арматурою і змонтованих на рамі. Пускозахисну апаратуру електродвигуна насоса й прилади контролю параметрів технологічного процесу вмонтовано в шафі керування.

Насосний агрегат, що складається з відцентрового насоса та електродвигуна, забезпечує циркуляцію суміші соєвих бобів із водою за технологічним контуром установки.

Резервуар являє собою вертикальну циліндричну ємність із листової сталі з подвійними стінками, простір між якими заповнено теплоізоляційним матеріалом. У ньому міститься основна маса суміші соєвих бобів і води протягом усього циклу приготування порції соєвого молока. Резервуар у нижній частині (поблизу дна) з'єднано горизонтальним трубопроводом із вхідним фланцем насоса, а біля верхньої частини — Г-подібним трубопроводом через сопловий апарат з напірним фланцем насоса. Зверху резервуар має люк із фланцем, закритий кришкою. У кришку вмонтовано запобіжний клапан, манометр і кран для випускання повітря. Запобіжний кран обладнано дренажною трубкою для скидання в додаткову ємність частини суміші в разі спрацювання клапана.

Горизонтальний трубопровід має ніші для двох датчиків дистанційних термометрів, запобіжний клапан граничного тиску, водяний кран і кран готового продукту. Один із температурних датчиків — регульований, він повинен зупиняти насос, коли температура суміші сягає 105°С, тобто значення, передбаченого технологічним регламентом (під час роботи установки в автоматичному режимі). Другий датчик вимикає двигун насоса за найвищої допустимої температури суміші — 115°С (якщо перший датчик не спрацював або вимкнутий).

Сопловий апарат, основним елементом якого є спеціально спрофільована насадка, — це ключова складова установки. Він призначений для інтенсивного змішування потоку рідини, створеного насосом, унаслідок чого механічна енергія потоку перетворюється в теплову й рідина нагрівається, а також для забезпечення подрібнення соєвих бобів. Сопловий апарат змонтовано на кінці горизонтального відрізка Г-подібного напірного трубопроводу, що з'єднує його з насосом, вихідний отвір насадки виходить безпосередньо в резервуар біля верхнього торця по дотичній до циліндричної поверхні.

Установка ТЕК-СМ виконує технологічний процес так.

Боби сої, призначені для приготування соєвого молока, мають бути промиті та очищені від твердих сторонніх домішок: металу, каміння, рослинних решток (часточки стебел сої тощо) та замочені водою (холодною — щонайменше на 24 години, гарячою — на 6–12).

Технологічний процес установки — циклічний. Цикл приготування соєвої суспензії здійснюється в такій послідовності: через відкритий верхній люк резервуар установки заповнюють попередньо замоченою соєю, а через водяний кран — частково водою, потім кришку люка закривають і заливають воду в резервуар доти, доки не витиснуть повітря через спеціальний відкритий кран. Потім і його закривають і запускають насосну установку.

Принцип роботи установки грунтується на використанні явища гідродинамічної кавітації і пов'язаний з різними фізико-механічними ефектами: ударними хвилями, кумуляцією, автоколиваннями, вібротурбуленцією, випрямленою дифузією і теплопередачею, що виникають під час утворення каверн, їх розпаду та лопання (колапсу) кавітаційних пухирців.

Унаслідок інтенсивної циркуляції суміші сої і води по контуру: насос — трубопровід — сопловий апарат — резервуар — трубопровід — насос, механічна енергія потоку рідини перетворюється на тепло, при цьому насадка соплового апарата розділяє потік і знову з'єднує його, завдяки чому виділяється тепло (температура суміші поступово піднімається до 105°С), а соєві боби, внаслідок багаторазового проходження через насос і сопловий апарат — подрібнюються.

Процес нагрівання й подрібнення та навантаження на електродвигун контролюють за цифровим термометром і за амперметром, які встановлено на дверцях шафи керування. За технологічним регламентом дальше підвищення температури суміші не потрібне, тому насос автоматично зупиняється на 15–20 хв. За цей час закінчуються процеси перетворення суміші подрібнених бобів сої і води на соєву суспензію (пасту). Насос на короткий час запускається, щоб остаточно змішати продукт, і готове молоко (паста) за час зупинки насоса через вивантажувальний кран виливається з установки. Всі процеси виконуються автоматично, згідно з програмою, заданою під час налагодження.

Перед тривалою перервою в роботі установку промивають проточною водою.

Проведені в УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого випробування свідчать, що одержаний продукт за органолептичними та фізико-хімічними показниками відповідає вимогам технічних умов ТУ 24110704.002—2001 "Паста соєва". Активність уреази (різниця рН) становить 0,08–0,11 (згідно з ДСТУ 12220–96 — не більше 0,2).

Під час випробувань було зафіксовано, що установки ТЕК-СМ виконують технологічний процес переробки соєвих бобів на пасту відповідно до технологічного регламенту, коефіцієнт надійності технологічного процесу дорівнює 1.

Витрати праці становлять 0,01 люд.-год/кг, прямі експлуатаційні витрати — 0,08–0,16 грн/кг соєвої пасти. В разі перерахунку на соєве молоко (за технологічною інструкцією розведення 1:3–4) витрати праці становитимуть 0,0025 люд.-год/кг, а прямі експлуатаційні витрати — 0,02–0,04 грн/кг соєвого молока.

Енергетичні показники установок ТЕК-СМ (споживана потужність під час виконання технологічного процесу і коефіцієнт потужності cos j = 0,74—0,85) свідчать, що завантаження електродвигунів установок близьке до номінального.

Соєве молоко за технологією "ТЕКМАШу" отримують розведенням пасти водою, через що ціна на соєве молоко "ТЕКМАШ" дуже низька і становить 10–15 к./л. Переробка сої на установках "ТЕКМАШ" дає змогу підвищити інактивацію інгібітора трипсину в 5–10 разів порівняно з екструдуванням.


 
 

Цікаве

Загрузка...