WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Нова генерація сортів озимої пшениці - Реферат

Нова генерація сортів озимої пшениці - Реферат

Сорт Землячка одеська (сортовласник — закрите акціонерне товариство "Селена"). Різновид — еритроспермум. Короткостеблового типу, висота рослин — 79–89 см, високостійка до вилягання. Середньорання. Схильна до ураження грибковими хворобами, потребує обробки посівів фунгіцидами. Зимостійкість вища за середню й підвищена. За інтенсивних технологій забезпечує високу продуктивність. За роки досліджень урожайність на сортодослідних станціях Степу й Лісостепу становила 66,7–71,4, в Центрі сортознавства та сортовивчення — 96,0 ц/га. Сильна пшениця. Рекомендовано для вирощування в лісостеповій і степовій зонах.

Дуже цінною властивістю сортів Смуглянка та Ремеслівна є їхня стійкість проти комплексу хвороб: борошнистої роси, бурої іржі та септоріозу колосу. В них листки в чистому й здоровому вигляді зберігаються триваліший час — аж до воскової стиглості зерна, що забезпечує активнішу асиміляційну діяльність та підвищення врожайності. Відпадає потреба в обробці посівів фунгіцидами.

Високоінтенсивні сорти: Володарка, Вдала, Землячка одеська, Смуглянка —відзначаються також доброю посухостійкістю, що сприяє формуванню високої продуктивності в посушливі роки.

Ці та інші високоінтенсивні сорти доцільно розміщувати на високих агрофонах, після кращих попередників, суворо дотримуючись кожної ланки інтенсивних технологій. За висівання після гірших попередників, порушення агротехніки, недостатнього забезпечення ресурсами вони можуть мати врожайність нижчу, ніж інші типи сортів.

ІІ. Сорти універсального (проміжного) типу для добрих попередників, інтенсивних і звичайних технологій, високих і середніх агрофонів

Сорти цього типу за основними господарсько цінними властивостями є проміжними між високоінтенсивними та напівінтенсивними, правильніше їх назвати інтенсивними. Вони мають оптимальні параметри висоти (85–105 см), які дають змогу формувати високу врожайність і добру стійкість до вилягання, мають кращі, ніж високоінтенсивні сорти, пристосувальні властивості (табл. 2).

Найціннішою властивістю цих сортів є те, що вони здатні забезпечувати добру врожайність як на високому агрофоні, так і на нижчому, але в разі відхилення чи порушення агротехніки або неналежних ресурсів формують досить високу нижню межу продуктивності. Ці сорти позитивно реагують на внесення добрив, високі агрофони, інтенсивні агротехнології, але, на відміну від високоінтенсивних, вони менш вимогливі до попередників.

З цієї групи сортів для виробництва найбільшу цінність мають такі.

Фаворитка (Інститут фізіології рослин і генетики НАН). Різновид — лютесценс. Висота рослин — 85–95 см, стійкість до вилягання добра. Середньостигла. Середня врожайність по сортодослідних станціях — 67,1–73,0 ц/га. В Центрі сортознавства та сортовивчення в агротехнічних дослідах в 2004 році сформувала врожайність 114,3, в 2005 році — 104,8 ц/га. Хлібопекарські властивості добрі, зарахована до цінних пшениць. Рекомендовано для лісостепової та поліської зон, добрі результати має також у Степу.

Дальницька (Селекційно-генетичний інститут УААН). Різновид — лютесценс. Короткостеблова, висота — 90–95 см, стійкість до вилягання добра. Високоврожайна, середній урожай — 60,4–69,5 ц/га. Сильна пшениця. Рекомендовано для степової та лісостепової зон.

Столична (Інститут землеробства УААН). Різновид — еритроспермум. Висота рослин — 101–105 см. Зимостійкість добра. Стійкість до вилягання — 7–9 балів. Відзначається високою врожайністю на сортодослідних станціях лісостепової та поліської зон, гарантована прибавка становить 15,6–18,8 ц/га. У виробничих умовах Тернопільської області забезпечує врожайність близько 90 ц/га. Цінна пшениця. Рекомендовано для вирощування в Лісостепу та Поліссі.

Либідь (Білоцерківська дослідно-селекційна станція ІЦБ УААН). Різновид — лютесценс. Середньоросла, висота рослин — 100–107 см, стійка до вилягання. Зимостійкість добра. Слабо уражується борошнистою росою та бурою іржею. Врожайність за роки випробування становила в зоні Степу — 60,1, Лісостепу — 70,0, в Центрі сортознавства та сортовивчення — 87,0 ц/га. Сильна пшениця. Рекомендовано для всіх грунтово-кліматичних зон.

ІІІ. Напівінтенсивні сорти з добрими адаптивними властивостями для середніх і гірших агрофонів, добрих та задовільних попередників за недостатнього ресурсного забезпечення

Сорти цього типу мають нижчий генетичний потенціал продуктивності (80–90 і більше ц/га), вони вищі — 105–115 і більше см, але володіють кращими адаптивними властивостями й агроекологічною пластичністю. Вони відзначаються доброю регенераційною здатністю після перезимівлі та інших стресових явищ, кращою кущистістю, зимостійкістю (табл. 3).

Внаслідок широкої агроекологічної пластичності та пристосувальних властивостей, ці сорти (в різні за погодою роки) забезпечують стабільнішу врожайність. На високих агрофонах і в кращих умовах можуть вилягати, тому їх доцільно висівать на середніх агрофонах, нижчому рівні родючості грунтів, після посередніх і задовільних попередників, у разі відхилень чи порушень агротехніки, вимушених ранніх чи пізніх строків сівби, за недостатнього агротехнологічного забезпечення.

Як бачимо, значне зростання сортименту різнотипових сортів озимої пшениці розширює можливості вибору, але й ускладнює сам процес добору та прийняття конкретного рішення. Вибираючи сорти, варто врахувати рівень родючості грунтів, агрофон, ресурсне забезпечення, можливість застосування новітніх інтенсивних агротехнологій. Ці моменти цілком можна передбачити. Але слабким місцем системи вибору сортів є непередбачуваність агротехнологічних умов і погоди. Завжди існує вірогідність несприятливих умов узимку та у весняно-літній період, можливі стресові явища, посуха, підвищувана захворюваність, під час якої один сорт може вистояти, а інший ушкодитись чи загинути.

Поради науковців та досвід виробничників свідчать про доцільність упровадження системи взаємодоповнюючих сортів: у кожному господарстві висівати по 3–4 різнотипові сорти з різними генетичними потенціалами, типами реакції на умови вирощування, строками дозрівання, рівнями зимостійкості, посухостійкості, іншими адаптивними властивостями. За вдалого поєднання вони повинні доповнювати один одного, нівелювати і пом'якшувати фактори негоди, несприятливі умови й стресові явища, недоліки агротехніки, раціональніше використовувати попередники, родючість грунтів, агроекологічні умови, ресурсні можливості.


 
 

Цікаве

Загрузка...