WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Некробактеріоз не хвороба, а результат антисанітарії - Реферат

Некробактеріоз не хвороба, а результат антисанітарії - Реферат

Використання фенол-скипидар-димексидного лініменту доцільне і в разі некробактеріозних уражень копитець, крім антимікробної, він проявляє й подразливу дію, чим спричинює загострення запального процесу й прискорює очищення таких дефектів від некротизованих тканин.

Доцільне також використання комплексного препарату АСД (стимулятор Дорогова) з димексидом. Фармакологічно він є активним біологічним стимулятором загальної (фракція 2) і місцевої дії (фракція 3), що нормалізує в організмі трофічні процеси та активізує захисні механізми. За уражень кінцівок некробактеріозного походження препарат АСД значно прискорював очищення осередків ураження, а отже, суттєво скорочував термін лікування, кількість обробок тощо. Особливо в разі поверхневих пошкоджень і невеликих виразок міжпальцевого склепіння некробактеріозного походження. Для кращого проникнення препарату через нежиттєздатні тканини й підвищення антимікробної та стимулювальної дії до нього додають димексид у співвідношенні 2:1.

Уже після першої ревізії застосування АСД з димексидом, яку проведено через три-чотири дні, виявлено повне очищення від змертвілих тканин. Далі таких тварин лікували з використанням лініменту Вишневського. Під час повторної ревізії, через шість-сім днів, ми зафіксували повне закриття тканинного дефекту молодим епітелієм. Таких тварин вважали практично здоровими, однак ще упродовж тижня утримували в стійлах.

Обов'язковою умовою успішного використання препарату є накладення захисної пов'язки, просоченої дьогтем. Димексид потрібно змішувати з АСД перед використанням.

Відтак, після очищення вогнищ ураження, пропонуємо використати такі лікарські засоби.

1. У разі зниження показників імунного статусу — імуностимулювальні препарати (імзауф внутрішньом'язово — 20 мл двічі, з інтервалом сім днів, КАФІ — 3 мл чи інші).

2. Фенол-скипидар-димексидний лінімент (фенол — 5, 0, масло терпентинне — 10,0, рафінована олія — 50,0, димексид — 50,0) з повтором через два-три дні, а після очищення — лінімент Вишневського.

3. Комплексний препарат АСД (ф-3) з димексидом (2:1) теж з інтервалом через два-три дні.

Повністю позбутися хвороб кінцівок за наших умов годівлі та утримання неможливо, оскільки не можна виключити випадкові травми та ускладнення після них. Але проведення низки загальногосподарських і спеціальних заходів дасть змогу різко знизити захворюваність і зменшити витрати на лікування.

Заходи профілактики

Наші багаторічні дослідження в цьому напрямі дають підстави запропонувати такі профілактичні заходи.

1. Годівля:

— в раціоні сухостійних корів кількість концентрованих кормів не повинна перевищувати 1 кг на добу, а після розтелення їх кількість слід збільшувати до норми поступово;

l дійним коровам добову норму концентратів згодовувати за чотири рази й обов'язково — після того, як дали грубі корми;

l влітку зелені корми згодовувати після грубих або в суміші з ними: в процесі їхнього пережовування виділяється велика кількість слини — важливого природного буфера, що має лужну реакцію;

l за використання великої кількості високоенергетичних кормів із незначним вмістом клітковини (концентрати, силос кукурудзяний, жом, зелена маса) доцільно вводити в раціон буфери — гідрокарбонат натрію (1–1,5% до раціону), кальцію карбонат (1–1,5%), окис магнію (04–08%), карбоксилін (10 мг/кг).

2. Щодня виводити тварин на активний моціон на відстань три-чотири кілометр. За можливості краще практикувати використання пасовищ.

3. Постійно дотримуватися санітарно-гігієнічних вимог у місцях утримання тварин, особливо боротися з підвищеною вологістю. Для цього слід використовувати і (за потреби) міняти гігроскопічний підстилковий матеріал. Пропонуємо також покривати підлогу на вигульних майданчиках піском: він поглинає воду, очищає копитця, а також посилює кровообіг в основі шкіри й поліпшує якість копитцевого рогу.

4. Дотримуватися оптимальних параметрів стійла для корів: довжина його має перевищувати довжину тулуба корови на 20 см. Кут нахилу підлоги має бути не більше 6°.

5. Регулярно, не менше ніж двічі за рік, потрібно розчищати копитця в корів, звертаючи увагу на стан підошви й білої лінії, щоб своєчасно діагностувати хронічні ламініти.

6. Раз на тиждень для "загартування" копитець і попередження їхніх ушкоджень робити ножні ванни з 5% формальдегідом чи 5–10% сульфатом міді.

7. Регулярно оглядати все поголів'я, щоб своєчасно виявляти кульгавість у тварин. Хворих лікувати, а тих, що "безпричинно" кульгають, залишати в стійлах для подальшого спостереження за ними.

8. Вибракувати корів із уродженою неправильною постановкою кінцівок.

На жаль, практичне використання вакцин проти некробактеріозу не дає бажаних результатів. Наші лікарі багато надій покладають на вакцини, не звертаючи при цьому уваги на умови утримання корів. У США некробактеріоз вважають не хворобою, а результатом антисанітарії. Там вакцину рідко використовують: в антисанітарних умовах вона неефективна, а за відповідного санітарного стану на фермі — не потрібна. Тому профілактика некробактеріозу в неблагополучних господарствах має базуватися передусім на проведенні комплексу ветеринарно-санітарних заходів, спрямованих на припинення розвитку хвороби й попередження її поширення, а саме:

- регулярний огляд усього поголів'я для своєчасного виявлення хворих і переведення їх в окреме сухе приміщення, яке постійно очищати від гною і ретельно дезінфікувати 5% розчином їдкого натрію чи 3% розчином формальдегіду;

- хворим тваринам потрібне оперативне й подальше консервативне лікування. Видалений ріг і змертвілі тканини слід спалювати чи знешкоджувати в окремому посуді 3% розчином карболової кислоти, а місце лікування ретельно дезінфікувати. Гній з ізолятора складувати для біотермічного знезараження;

- влітку тварин слід випасати на пасовищах, до того ж, періодично міняти їх (через 15–30 днів) для самосанації;

- у господарствах з низьким рівнем імунного захисту корів потрібно обробляти імуностимулюючими препаратами, особливо в критичні для них періоди (запуск, розтелення): імзауф внутрішньом'язово — 20 мл із повторенням через сім днів, КАФІ — 3 мл одноразово.

Фузобактерії — це зооантропонози, тому під час обслуговування хворих потрібно працювати в спецодязі й дотримуватися правил особистої гігієни. Надавати тваринам допомогу треба в окремому спецодязі, залишаючи його в приміщенні після закінчення роботи. Хірургічне лікування краще проводити в гумових рукавичках, якщо їх немає, — обов'язково після закінчення лікування ретельно мити руки й обробляти їх дезінфекційними розчинами.

У разі вимушеного забою хворих тварин тушу з локальними ураженнями випускають без обмежень після видалення та утилізації уражених частин. Якщо ж виявлено метастази та септичні процеси, тушу й органи направляють на технічну утилізацію.

Нині у більшості господарств України чимало земель не обробляють, і вони заросли бур'янами. Їх бажано засіяти багаторічними травами. Це дасть змогу створити культурні пасовища; забезпечити корів активним моціоном; заготувати вдосталь високоякісного сіна — природного для рогатої худоби корму; максимально зменшити в раціоні концентровані корми — і забути про ацидотичний стан та зумовлені ним не тільки хвороби кінцівок, а й інші недуги, основою яких є ендогенна аутоінтоксикація. І якщо такі умови доповнити належним санітарно-гігієнічним станом місць утримання тварин, з'явиться можливість оздоровлення господарств від некробактеріозу.


 
 

Цікаве

Загрузка...