WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Найважливіші шкідники кукурудзи в Україні - Реферат

Найважливіші шкідники кукурудзи в Україні - Реферат

Реферат на тему:

Найважливіші шкідники кукурудзи в Україні

Наприклад, гусениці бавовникової совки, що вилупилися з яєць, які були відкладені на нитках качанів або мігрували сюди з інших частин рослини, живляться й ростуть, а згодом пошкоджують верхівки качанів. Якщо листки обгортки прилягають нещільно, тоді гусениці спроможні живитися зерном по всій довжині качана. Закінчивши живлення, гусениця залишає качан зазвичай через його верхівку або через отвір, який вона прогризає в обгортці. На пізньостиглих сортах кукурудзи період відкладення яєць розтягується, й більшість гусениць досягає зрілості на кукурудзі у фазі воскової стиглості. Гусениці мають схильність до канібалізму, тому в кожному качані розвивається, в кінцевому результаті, тільки одна гусениця.

Така сама шкодочинність із совками (бавовниковою, карадриною, капустяною) спостерігається на кукурудзі від стеблового (кукурудзяного) метелика — Ostrinia nubilalis Hbn., що поширений в Україні скрізь. Зона значної шкодочинності охоплює лісостепову й північ степової зони, найшкодочинніший у Західному Лісостепу. Гусениці, які щойно відродилися з яєць, мають довжину приблизно 1,5 мм, а старшого віку — 20–25 мм. Молоді гусенички після початку живлення мають світло-зелений колір, бурі або чорні головки, з часом вони темнішають, і дорослі гусениці зазвичай набувають сіруватого або сіро-жовтого кольору, часто з легким червонуватим відтінком і повздовжньою смугою на спині. Лялечки завдовжки 12,5–20 мм, жовто-коричневі. Зимують гусениці в стеблах ушкоджених рослин, у половині травня — на початку червня заляльковуються. Літ метеликів, як водиться, збігається в часі з початком викидання волотей кукурудзою. Метелики в розмаху крил сягають майже 32 мм, з чітко вираженим статевим диморфізмом. Самки мають солом'яно-жовті крила. Передні крила — з трьома поперечними хвилястими темно-бурими смугами та з широкою темно-бурою смугою біля зовнішнього краю. Задні — з двома ледь помітними темними поперечними смугами. Крила самців темно-бурі, передні — з двома смугами, задні — з широкою жовтою поперечною смугою.

Самки відкладають яйця зісподу листків по 15–20 шт. у кладці. Всього за життя — близько 1200 яєць. Стадія яйця триває від 3 до 14 днів. Про наявність на рослинах гусениць кукурудзяного метелика свідчать круглі, нібито пробиті дробом, отвори й подовжені погризи на пластинках листків, ходи в середніх жилках і листкових піхвах, обламані волоті, отвори та ходи в стеблах. Окрім прямих втрат, пошкодження стебловим метеликом спричинюють підвищення ураженості качанів фузаріозом. Більша частина життя гусениць проходить усередині стебла або качанів, де нерідко вони обгризають недозріле зерно. Особливо небезпечними є пошкодження нижньої частини стебла, ніжки та стрижня качана. Розвиток гусениць триває два-вісім тижнів. Зимує шкідник в стадії дорослої гусениці в стеблах кукурудзи або на рослинних рештках. У зонах Полісся та Лісостепу шкідник має одну генерацію, а в Степу — дві.

У період вегетації серед інших листогризучих шкідливих комах-поліфагів, особливо в роки масового розмноження, кукурудзу пошкоджує лучний метелик (Margaritia sticticalis L.), сарана перелітна, яка в Україні має два підвиди: азіатська сарана (Locusta migratoria migratoria L.) та середньоросійська (Locusta migratoria rossica Uv et Zol.), а також італійська сарана (або італійський прус), що за оптимальних умов здатна утворювати, крім нестадної, стадну форму. В стані депресії популяція існує в нестадній формі. Форми між собою мають морфологічні відміни. За даними наукових джерел останнього десятиріччя, в деяких господарствах південних областей України спостерігалося 100% пошкодження посівів кукурудзи сараною.

Комахи — переносники хвороб кукурудзи

Низка комах із різних рядів здатна переносити збудників хвороб кукурудзи або сприяти інфікуванню рослин унаслідок пошкоджень, які вони спричиняють різним органам і через які патогени проникають у рослини.

Вважається, що вірусні та бактеріальні хвороби здебільшого передаються сисними шкідниками: попелицями, цикадками, клопами, — які в період вегетації майже завжди у великій кількості живуть на хлібних і пасовищних злаках.

Так, бактеріоз качанів — хвороба кукурудзи, що поширена, здебільшого, на Півдні України, передається від хворих рослин здоровим хлібним клопиком Frigonotylus ruficornis Geoffi, який перелітає на кукурудзу в період молочної стиглості, ушкоджує неприкриті обгортками зернівки і в такий спосіб заражає рослину збудником хвороби — бактерією Bacillus mesentericus v. vulgatus Flugge.

З інших видів здатність переносити хвороби має також мандруючий слійняк Notostira erratica L., лучні клопи, які у весняно-літній період концентруються на посівах польових культур і часто мігрують, переносячи вірусні хвороби.

Так, мозаїчну хворобу кукурудзи передає цикадка Peregrinus maidis; мозаїку цукрової тростини з проса — кукурудзяна попелиця Aphis maidis; штрихуватість кукурудзи та крапчастість кукурудзи передають цикадки — Cicadulina mbila, C. zeae, C. nicholsi; карликовість кукурудзи переносять цикадки Baldulus maidis та B.elimatus (під час живлення хворими рослинами 24 години B.maitis здатна зберігати в собі вірусну інфекцію упродовж 88 діб); плямистість листя — кукурудзяна попелиця Rhopalosiphum maidis, персикова попелиця Myzodes persicae, попелиця сливова листкова Rhopalosiphum prunifoliae; огіркову мозаїку кукурудзи — персикова попелиця M.persicae, баштанна попелиця Aphis gossipii (джерелами інфекції цієї хвороби можуть бути огірок, гарбуз, тютюн, селера тощо); заляльковування кукурудзи спричинює цикадка Delpax striatella.

До комах-переносників хвороб кукурудзи належать також і види, після пошкоджень якими різних частин рослини створюються умови для проникнення патогенів. Так, види мікроорганізмів, що пов'язані з гнилями стебла й качана, розвиваються на рослинах після того, як їх заселяють гусениці кукурудзяного стеблового метелика. З пошкоджених гусеницями ділянок стебла, ніжки качана й качана найчастіше вдається виділити збудника фузаріозу. Є також відомості, що цей шкідник спричинює ураженість цукрової кукурудзи пухирчастою сажкою.

Грибні інфекції зазвичай пов'язані з пошкодженням качанів гусеницями бавовникової совки. Гниль качанів (фузаріоз), що спричиняється грибом Fusarium moniliforme, підсилюється, якщо є пошкодження від бавовникової совки. При цьому зростає й зараженість зерен цим видом гнилі. Пошкоджені качани погано розвиваються, дають низький урожай. Є також повідомлення, що пошкодження призводять і до ураженості кукурудзи збудниками Gibberella zea (гіберельоз), Nigrospora spp. (нігроспороз).

Є також дані про те, що земляні блішки Chaetocnema pulicaria Melsh. та C. denticulata Ill. переносять збудника бактеріального в'янення цукрової кукурудзи (вілт) у США (ця хвороба — об'єкт зовнішнього карантину в Україні). Цю саму хворобу здатний переносити також південний кукурудзяний жук Diabrotica undecimpunctata howardi Barber. Схожі види блішок є на території України, тож у разі занесення бактеріального в'янення вони, можливо, передаватимуть інфекцію.

Комірні шкідники кукурудзи

Найшкодочиннішими комахами, що пошкоджують кукурудзу під час зберігання, є ті ж самі, що пошкоджують і зерно інших культур, зернові та різні харчові продукти та корми. Ось чому проблема боротьби зі шкідниками кукурудзи часто буває пов'язана з проблемами боротьби з комірними шкідниками інших видів зерна й продуктів.

Найінтенсивніше зараження кукурудзи комірними шкідниками відбувається в районах теплого клімату, де проблема боротьби з цією групою шкідників виникає ще в польових умовах і не втрачає свого значення впродовж усього періоду зберігання. Нижче наведено деякі загальні відомості про найважливіші види кліщів і комах — шкідників кукурудзи, які виявляють під час її зберігання (особливо ті види, що вигризають зародок та ендосперм).


 
 

Цікаве

Загрузка...