WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Медовий листок - Реферат

Медовий листок - Реферат

Реферат на тему:

Медовий листок

Метод розмноження зеленими живцями

Найкраще для цього придатні коренепаросткові пагони, отримані з кореневищ маточних рослин. У якості живців доцільно використовувати верхівки пагонів. Розмір живців — не менше 6–7 см із двома-трьома міжвузлями. Для живцювання можна брати й бічні пагони. Однак відсоток укорінення в таких живців нижчий, ніж у коренепаросткових.

На батьківщині, в Південній Америці, стевія є багаторічною рослиною, що відновлює ріст від кореневищ після періоду спокою. В умовах України кореневища взимку вимерзають, тому восени, після збирання надземної маси, їх слід викопати й зберігати в приміщенні.

Викопування кореневищ та підготовка до зберігання. Викопувати та укладати кореневища на зимове зберігання починають за настання стійких температур не вище 5°С. Висота зрізу рослин не має бути меншою ніж 5 см. У момент збирання маса кореневищ стевії сягає в середньому 60–100 г і становить близько 20–25% загальної маси рослини. Бажано закладати на зберігання кореневища, на яких уже до моменту закладання чітко позначилися бруньки відновлення. Виймати кореневища з грунту потрібно з грудочкою землі та укладати в тару (ящики) на шар грунту завтовшки 5 см. Не слід допускати розриву в часі між викопуванням кореневищ і укладенням їх у тару, щоб уникнути підсушування або підв'янення кореневої системи (бруньки на кореневищах всихають і стають нежиттєздатними). В тару кореневища укладають в один шар і пересипають грунтом, щоб коренева система була закрита, а над поверхнею грунту були лише "пеньки" від залишків основного пагона.

Зимове зберігання. Стевія належить до рослин із вимушеним спокоєм, тому зимове зберігання кореневищ має проходити за оптимальних стабільних кліматичних умов. Не можна допускати як пересихання, особливо верхнього шару, так і перезволоження субстрату з кореневищами. За відносної вологості повітря 80–85% і температури 5...8°С вологість грунту треба підтримувати в межах 20%. Будь-яке відхилення від оптимального режиму зберігання спричинить або загибель кореневої системи, або передчасне відростання пагонів.

Важливий для зберігання кореневищ вибір субстрату. Кореневища можна зберігати в грунті. Якщо він важкого механічного складу, щільний і запливаючий, то кореневища в ньому зберігатимуться погано навіть за оптимальних умов. У такому разі грунт слід зробити легшим, повітропроникнішим, додавши до нього пісок, торф, перліт або помістити кореневища в інші, не грунтові, субстрати: суміш грунту з піском у співвідношенні 3:1, а ще можна закладати кореневища в чистий пісок, перліт і тирсу (тирса — найгірший із перерахованих субстрат).

Кореневища можна зберігати без тари в підвалі на підлозі. Для цього роблять підстилку завтовшки 3–5 см із грунту й субстрату, на який кладуть в один ряд кореневища, присипаючи їх зверху.

Режим пробудження та нарощування живців. З наближенням строків живцювання (кінець січня — початок лютого) ящики з кореневищами переносять із місць зберігання в теплицю, перебирають, відбраковують загиблі. На життєздатних кореневищах не поспішають зрізати під корінь "живі пеньки" (залишки) торішніх основних стебел, тому що, по-перше, можна пошкодити бруньки біля їхньої основи, а по-друге, іноді на відстані до 3–5 см від основи "пеньків" можуть відростати пагони із сплячих бруньок, які можна використати безпосередньо як живці. Готують суміш грунту з додаванням піску або перліту й невеликим шаром насипають її на дно ємності, зверху укладають кореневища на невеликій відстані одне від одного, засипають готовою сумішшю, ущільнюють і поливають. Температуру повітря в теплицях або інших приміщеннях підтримують у межах 20...24°С, освітленість — 8–9 Клк. Кореневища періодично поливають, щоб вологість суміші утримувалась на рівні 50–60% від повної вологоємності.

Заготівля живців. Після відростання живці найкраще заготовляти в ранкові години, коли тканини рослин містять великий запас води. Оптимальним строком живцювання вважається середина березня — початок квітня. Та, щоб одержати велику кількість розсади, до живцювання приступають наприкінці січня — на початку лютого. Під час заготівлі живців не можна допускати їхнього підсихання й прив'янення. До садіння живці зберігають накритими вологим матеріалом (мішковина, марля, тканина). Висаджувати бажано відразу ж після їхнього нарізання. Зберігати живці до наступного дня у воді не можна, бо вони почорніють і стануть не придатними для розмноження.

Для зниження транспірації, особливо у живців з великими листками, листкові пластинки укорочують на одну третину. Нижній зріз у живців безпосередньо перед висаджуванням роблять під брунькою.

Підготовлені живці на 2–5 секунд занурюють у розчин стимулятора росту. Обробляють їх у невеликому скляному або порцеляновому посуді, заповнюючи його розчином на 2–4 см. Обробляють стимуляторами тільки нижню частину живців. Живці, які заготували в ранню фазу розвитку, обробляють швидко — 2–3 секунди, ті, що пізніше, — витримують до 5 секунд.

Висаджують живці за схемою 5 х 5 або 4 х 5 см, глибина — 1,5–2,0 см. Потім їх добре поливають, і посадкові ємності накривають світлою поліетиленовою плівкою, агроволокном або склом. Якщо погода сонячна, ємності притінюють.

Укорінення живців. Як субстрат для укорінення живців можна використати перліт, річковий пісок або суміш піску з перлітом у співвідношенні 1:3, 1:5, суміш торфу та піску (1:1 або 1:3). Якщо розсаду вирощували без пересаджування, перед садінням у відкритий грунт доцільно використати такий субстрат: рослинний грунт, перліт — пошарово, де на грунт зверху підсипають шар чистого перліту, завтовшки 1,5–2 см. Якщо ж у період дорощування рослини потребують пересаджування, то краще використати субстрат: перліт + пісок, який, маючи високу пористість, убезпечує від травмувань кореневу систему рослин під час пікірування розсади. Товщина шару субстрату — 8–10 см.

Від поверхні субстрату до верхнього краю ящика або стелажа має бути не менше 10–15 см вільного простору, щоб створити стійкіший температурний режим і стабільну вологість повітря. Перед висаджуванням живців ємності із підготовленим субстратом інтенсивно поливають, щоб вода пройшла через усі шари субстрату. За день до висаджування живців субстрат дезінфікують 0,01% розчином марганцевокислого калію.

Температуру на час укорінення живців підтримують на рівні 20...25°С. За вищої температури живці притіняють і короткочасно провітрюють (до початку легкого прив'янення листків).

За оптимальних умов початок укорінення живців настає на 10–12 день після живцювання, а масове — на 15-20-й. Після масового укорінення живці загартовують, поступово збільшуючи тривалість провітрювання та скорочуючи періоди притінення.

Під час догляду за живцями однією з найважливіших умов є підтримання високої відносної вологості повітря в межах 90%. У спекотну погоду живці притінюють і обприскують (зволожують). Не можна допускати як пересихання, так і перезволоження субстрату: це призведе до розвитку грибних хвороб, боротися з якими в умовах підвищеної вологості дуже важко.

Для профілактики кореневих гнилей найкраще працювати із знезараженим субстратом. А щоб запобігти появі верхівкової гнилі, треба постійно провітрювати приміщення.

Підживлення зелених живців. У разі вирощування розсади методом зеленого живцювання елементи живлення можна вносити у формі простих добрив: на чотири відра суміші додати по 3–4 г д. р. азоту, фосфору й калію. В разі проведення живцювання за підвищених температур дозу добрив доцільно знизити до 2,5 г і треба стежити, щоб суміш була вологою. Добрива бажано вносити в твердому вигляді й ретельно перемішувати.

Підживлення проводять приблизно раз на два тижні. Щоб уникнути опіків на листках рослин, розчин мінеральних речовин потрібно додавати в борозенки, зроблені на середині міжрядь.

Прищипування та висаджування. Для підвищення продуктивності рослин стевії варто проводити одно- або дворазове прищипування розсади. Перше прищипування (видалення верхівкової бруньки) проводять на 15–20 день після масового укорінення живців. Друге — доцільно було б провести за п'ять днів до висаджування розсади в польові умови.

Перед висаджуванням у відкритий грунт розсаду впродовж трьох-шести днів загартовують у польових умовах.

Для одержання розсади, придатної для висаджування, стевію можна живцювати практично протягом усього року. Однак слід пам'ятати, що максимально живці укорінюються в травні, а починаючи з червня до вересня, вони приживаються гірше. У вересні спостерігається різке зниження укоріненості живців, а вже з листопада живці стевії не вкорінюються.

Розсада стевії придатна до висаджування у відкритий грунт через 45–60 діб (55–60 за вирощування із живців і 45–55 діб — насінням), при цьому в неї має бути: висота — від 7 до 14 см, кількість міжвузлів — 5–7, листків — 8–14, стебел — 1–4, товщина стебел біля основи — 1–2 міліметрів.

За наявності невеликої кількості рослин стевії для збільшення коефіцієнта розмноження культури розсаду висаджують у відкритий грунт, заглиблюючи не менш ніж на 3–4 міжвузля. За такого способу садіння формуються багатоярусні кореневища, які надалі, після зимового зберігання, ділять на частини в поперечному напрямі стебла й висаджують у приготовану поживну суміш.

Розмноження стевії діленням кореневищ доцільно використовувати лише на невеликих ділянках. Однак у цьому разі зростає ймовірність ураження маточників стевії хворобами.

Метод розмноження стевії зеленими живцями (верхівками), якщо порівняти з іншими, має такі переваги:

- генетична однорідність матеріалу;

- значний вихід розсади з одиниці площі;

- високий коефіцієнт розмноження (з однієї дорослої рослини можна заготувати від 5 до 200 зелених живців);

- низька собівартість садивного матеріалу.

Від редакції.

Стевія — цікава альтернатива традиційному цукру. Тому й викликає інтерес у споживачів, особливо у літніх людей та дівчат, які хочуть схуднути. Звичайно, казати про стовідсотковий перехід від цукрових буряків до стевії поки що зарано. Але дати культурі шанс — не зайве. Тільки б підприємці оцінили медовий листок


 
 

Цікаве

Загрузка...