WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Мікробіологічні препарати: історія та сучасність - Реферат

Мікробіологічні препарати: історія та сучасність - Реферат

- інсектицид Актофіт, 0,2% к.е. (аверсектин);

- поліфункціональний препарат Азотофіт, к.с. (суспензія несимбіотичних вільноживучих азотфіксуючих бактерій Azotobacter crhoococcum), препарат є протруйником насіння, оскільки має чітко виражену фунгіцидну дію та частково замінює азотні добрива;

- Бактофіл марки А, р. (Azopirilus brasilense, Azotobacter vinelandi, Bacillus megaterium, Bacillus polymyxa, Pseudomonas fluorescens, Streptomyces albus — 3x108 клітин/мл);

- Бактофіл марки Б, р. (Azospirilum lipoferum, Azotobacter vinelandi, Bacillus megaterium, Bacillus circulans, Bacillus subtilis, Pseudomonas fluorescens, Micrococcus roseus — 3x108 клітин/мл);

- інсектицид Вірін-НШ, р. (поліедри вірусу ядерного поліедрозу непарного шовкопряда, 0,5%);

- інсектицид Вірін Діпріон, р. (поліедри вірусу ядерного поліедрозу рудого соснового пильщика, 0,5%);

- інсектицид Вірін-ЗСП, р. (поліедри вірусу ядерного поліедрозу звичайного соснового пильщика, 0,5%);

- фунгіцид Сімтес, в.р. (лужний екстракт плодових тіл афілофоральних грибів і соку борщовика Сосновського та ВАС, ТУ У30721813-001-2001);

- фунгіцид Фітоцид (суміш живих клітин і спор Bacillus subtilis).

Багато це чи мало, і чи достатньо? Проведемо невеличкий аналіз. Візьмемо кількість зареєстрованих препаратів за різні періоди. Результати — доволі показові (рис.1). У 2001 році тимчасову реєстрацію мали лише п'ять продуктів, а саме: Вірін-Діпріон, р., Вірін-ЗСП, 0,3–0,5% р., Вірін-НШ, 0,3–0,5% р., Клепс, п. (бактерії Klebsiella oxytoca BH-13, титр 1012 куо/г, та Bacillus mucilaginosus B-4901 титр 106-8 куо/г) та Фітоверм, 0,2% к.е. (аверсектин). Майже всі вони (крім Клепсу) мали експериментальну реєстрацію.

Станом на 2003 рік ситуація змінилася, але зміни ці стосувалися лише асортименту біопрепаратів, кількість залишилася незмінною — п'ять препаратів. Усі вони були зареєстровані тимчасово. На той період дозволені для використання біопрепарати представляли Агат 25К, т.п. (Pseudomonas aureofaciens Н 16), Актофіт, 0,2% к.е. (аналог Фітоверму), Клепс, п., Мікосан (марок Н та В), 3% в.р.к. (лужний екстракт афілофорального гриба Fomas fomentanus, хітозан) і препарат Сімтес, в.р. (лужний екстракт плодових тіл афілофоральних грибів і соку борщовика Сосновського та ВАС).

У 2004 році кількість зареєстрованих біопрепаратів вдвічі зросла. На ринок виходять (щоправда, з експериментальною реєстрацією) продукти Інституту сільськогосподарської мікробіології УААН — Альбобактерин та Поліміксобактерин (для бактеризації насіння цукрових буряків, діюча речовина, відповідно, — фосформобілізуючі бактерії Achromobacter album BНДІСГМ В-322 Д, 5 млрд клітин/мл та Bacillus polymyxa BНДІСГМ В-324 Д, 5 млрд клітин/мл). Цікаво, що ці два продукти з'являються одночасно в чотирьох препаративних формах: гелева, рідка, вермикулітна та суха. Тоді експериментальну реєстрацію отримали Бактофіт, з.п. (живі бактеріальні клітини Bacillus subtilis штаму ИПМ-215 та антибіотик Бацифіт), Бактофіт марок А і Б, р. (комплекс бактерій), Мікофунгіцид (Триходермін), п. (міцелій і хламідоспори гриба Trichoderma viride штаму 16 ЦКМ F-59М), а також відомий ще за часів Радянського Союзу бренд Лепідоцид, р (Bacillus thuringiensis var. kurstaki (3-й серотип) штам Z-52). На жаль, ані Триходермін, ані Лепідоцид не утримали своїх позицій, і на сьогодні цих двох препаратів, що чудово зарекомендували себе у виробництві, немає в "Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні".

У минулому році експериментальну реєстрацію мають лише два продукти з дев'яти зареєстрованих (Актофіт, 0,2% к.е., та Бактофіл марок А і Б). Із нових торгових марок на ринку з'явилися Азотофіт і Фітоцид. (Для довідки: діюча речовина Азотофіту — бактерія Azotobacter crhoococcum. Препарат використовують як протруйник насіння, оскільки він має чітко виражену фунгіцидну дію, а крім того, частково заміняє азотні добрива. Дія Фітоциду грунтується на використанні в його складі живих клітин та спор бактерій-антагоністів Bacillus subtilis, що інгібують розвиток своїх конкурентів — мікроорганізмів-збудників захворювань як у зелених частинах рослини, так і в її коренях.)

Загалом ситуація доволі стабільна. Незважаючи на періодичну ротацію асортименту, в арсеналі виробників сільгосппродукції щороку є дев'ять-десять біопрепаратів. Та чи можуть задовольнити вони сучасного виробника, розв'язати весь спектр проблем захисту рослин у розрізі величезного різноманіття шкідливих організмів і сільгоспкультур?

Динаміка така: в 2001 році 80% зареєстрованих біопродуктів були представлені інсектицидними препаратами; в 2003 їхня частка скоротилася до 20%, а в 2004 році зменшилася до 10%. Нині ми маємо п'ять біопрепаратів, дія яких спрямована проти комах-шкідників, а це вже понад 55% (рис. 2).

Чи нормальна така ситуація? Співвідношення між хімічними інсекти-акарицидами та фунгіцидами в 2001 році становила 1:1,24; 2003 — 1: 1,19; 2004 — 1:1,16; 2007 — 1:1,39. Отже, на тлі відносної стабільності названого співвідношення нині спостерігаються поступові зміни на користь продуктів, що мають фунгіцидну дію. Із біопрепаратами все навпаки — стрімко зростає частка саме інсектицидів. Але що це за інсектициди? У трьох із п'яти продуктів діюча речовина представлена поліедрами вірусів, в одному — комплексом бактерій і ще в одному — аверсектином. Жоден із зареєстрованих препаратів не має діючої речовини на основі Bacillus thuringiensis. І це тоді, як ми вже зазначали, коли світова індустрія біоінсектицидів грунтується саме на цьому мікроорганізмі (так звані Bt-препарати). Залишається лише сподіватися на далекоглядність виробників. Це ще не пізно виправити.

Ще одна цікава тенденція. Кілька років тому привабливішою була реєстрація нової торгової марки, під якою часто "приховували" добре відомий біологічний агент. Наразі повним ходом розпочалася експлуатація "розкручених" ще за радянських часів брендів. І це зрозуміло. Навіщо активно рекламувати нікому не відому торговельну марку, якщо можна приєднатися до слави препаратів, які працювали на одній шостій земної кулі не один рік.

Не можна обійти мовчанням доволі важливу течію в асортименті мікробіологічних препаратів. Йтиметься про поліфункціональність. Справді, якщо ми уважно поглянемо на перелік біопрепаратів, то побачимо: більшість із них передбачається використовувати досить обмеженим способом. Так, Актофіт, Вірін-НШ, Вірін Діпріон, Вірін-ЗСП можна застосовувати лише обприскуванням, Бактофіл — внесенням у грунт. Водночас Агат-25 К і Симтес зареєстровані як для обробки насіння, так і для обприскування посівів. Цікавим біопродуктом у цьому розрізі є Азотофіт. Його застосовують під час обробки насіння, розсади, підживлення та обприскування рослин у період вегетації. Під час насіннєвої обробки бактерії, які є діючою речовиною препарату, вкривають насінину, а після проростання переміщаються на коріння, утворюючи навколо нього своєрідний "захисний екран". Завдяки цій здатності, Азотофіт може замінити хімічні протруйники та допомогти заощадити на внесенні азотних добрив. Така поліфункціональність є непоганим додатковим "плюсом" під час визначення конкурентоспроможності нової торгової марки на сучасному ринку.

Отже, підсумовуючи, визначимо найактуальніші тенденції сектору біопрепаратів:

- загальне зростання кількості зареєстрованих біопродуктів;

- зростання частки інсектицидних препаратів (порівняно з біофунгіцидами);

- брак на українському ринку препаратів на основі Bacillus thuringiensis;

- тенденція до використання "розкручених" брендів;

- поява поліфункціональних препаратів (як щодо цільового об'єкта, так і щодо способу застосування).


 
 

Цікаве

Загрузка...