WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Зліт і падіння сільгоспавіації - Реферат

Зліт і падіння сільгоспавіації - Реферат

На фоні загальної деградації відбувається створення підприємств різних форм власності, яких в Україні вже зареєстровано 93 (з них 43 — державні). Із них 26 надають послуги із сільгоспробіт (12 з них — приватні). У їхньому розпорядженні 720 повітряних засобів, з яких 380 — АН-2, при чому лише 85 мають льотну придатність.

Світові тенденції

У 80-ті почалася заміна поршневих двигунів на турбогвинтові, досконаліші. Річ у тім, що поршневі двигуни потребують додавання в бензин присадки із свинцю, який потім потрапляє в навколишнє середовище. До того ж, турбогвинтовий значно продуктивніший.

Ще 1966 року на Заході провели одинадцять дослідів з визначення знесення пестицидів вітром за авіаобробок. Коли виявили, що лише 40% потрапляє на поле, інше — зноситься повітряними завихреннями за межі поля, стали шукати шляхи зменшення екологічної небезпеки. Відтоді виявили, що авіація дає змогу застосовувати пестициди без введення до їхнього складу емульгаторів, які сприяють стійкості емульсій. Що, своєю чергою, дає можливість під час авіаобробки відтворити більші краплі, а кількість дрібних, які випаровуються, звести нанівець. Струм пестициду, вийшовши із зони повітряного руху, що утворюється за літаком, осідає у вигляді широкої смуги, загальна ширина якої й характер розподілу часток залежать від висоти, що має бути в межах 5–50 м. З'являються перші спроби зменшити зону повітряних завихрень застосуванням надлегких літальних апаратів (дельтапланів, гелікоптерів). Відомі вже безпілотні літаки із дистанційним керуванням — MADDSAP- 1 (США). Не братимемо до уваги застосування колишніх військових або цивільних літаків для сільського господарства, як у деяких країнах, нас цікавить передовий досвід. Міжнародна організація цивільної авіації IKAO приділяє увагу не лише максимальному збереженню навколишнього середовища, що дедалі більше віддаляє наші літаки, які ще лишилися, від цих стандартів, а й рівню шуму, що негативно діє не тільки на людину, а й на тварин.

Якщо господарство захоче

Якщо у вас виникне потреба залучення авіації і є достатньо коштів, слід виконати такі умови:

- побудувати аеродром;

- забезпечити доставку паливно-мастильних матеріалів;

- організувати радіозв'язок (раніше здійснювався переносними раціями) та метеообслуговування;

- забезпечити картографічними матеріалами, а, головне, — укладати угоди із цивільним флотом, за якими здійснюватиметься оплата.

Ці послуги нині надають, наприклад, такі організації, як Кіровоградська льотна академія, "Авіоніка", "Аеропракт", "Аерос", "Ліліенталь", "Аеропрофіт", координати яких легко знайти в Інтернеті. Але ще до цього вони поставлять вам умови, щоб лани для обробки були без різких перепадів рельєфу, ліній ЕП, подалі від населених пунктів, водоймищ, тваринницьких приміщень, пасік, із мінімальним розміром гону — 500 м (для надлегких — 300). Віддаленість цих полів від аеродрому має бути не більшою 10 км.

Аеродром

Аеродроми побудовано згідно із славнозвісною постановою, яка в народі одержала назву "стаття 49". Назва походить від постанови НАС ГФ-49 (національна авіаційна служба) ГФ (цивільного флоту) ще з радянських часів. Вона визначала вибір і обладнання аеродромів. Звичайно, краще обирати місця для будівництва поблизу населених пунктів, щоб легше було вести будівництво. Розміри аеродрому: 400х200 м, зі смугами по 100 м з обох боків льотного поля, причому найдовший бік цього прямокутника мав лежати в напрямі панівних вітрів у даній місцевості. Лише в окремих випадках, на особливо важкодоступних місцях, можна було робити аеродроми менших розмірів.

Оплата праці

По закінченні робіт складали акт у двох примірниках. Раніше на ньому вказували дату, оброблену площу, середню кількість витраченого насіння (пестицидів чи добрив) на 1 га, погодні умови. Один примірник залишали на аеродромі, щоб списати насіння, інший відправляли в РАПО (районне агропромислове об'єднання) для сплачування рахунків. Тепер же можна укласти угоду з попередньою оплатою.

Особливості праці

Для аеросівби насіння має бути обов'язково чистим, добрива — просіяними, без грудочок, бо закупоряться тукопроводи. Пестициди ж — концентрованішими, оброблені смуги — перекриватися. Знаючи довжину гонів, пілот разом із спеціалістом визначає можливу кількість заходів. Зазвичай, залучають двох сигнальників, які прапорцями подають на літак умовні сигнали, інколи вздовж гону виставляють мітки. Керівник після кожного заходу проходив по полю, стежачи за сівбою. Якщо ж насіння не вилітало, пілоту подавали умовний сигнал, і він мав зробити новий круг. А от за хімічної обробки, зрозуміло, ходити полем не можна, в цьому разі аерозолі було видно.

Не можна вести роботи за швидкості вітру понад 5 м/с, під час розкидання гранульованих добрив — понад 8 м за секунду.

Лісогосподарське використання авіації сьогодні найпоширеніше. Був такий випадок. Якось Микита Сергійович Хрущов відвідував місце лісозаготівлі і запитав: "А що буде на місці вирубки"? Йому відповіли: "Згодом цінні породи відростатимуть". Але за кілька років ці сподівання не справдилися. Вирубані місця заростали низькоцінними породами або, ще гірше, вигорали від пожеж. Пробували їх корчувати, пускати під лани. Але коли лісозаготівля сягнула 2 млн га лісу, довелося вирішувати питання відновлення вирубаних лісів цінними породами. Для цих робіт використали літак. 1965 року з допомогою авіації висіяли саджанці лісу на площі близько 11 млн га, причому часто у важкодоступних місцях, зарослих деревами та чагарниками, де дороги придатні для проїзду всього два-три місяці. Тож широке використання авіації для аеросівби, боротьби з лісовими пожежами нині доволі поширене.

Чим приваблює авіація сьогодні? Насамперед, значно більшою продуктивністю: за секунду можна обробити 0,02–0,378 га, але фактично — 0,02–0,2 га. Причина в тому, що на високій швидкості не можна застосовувати максимальну ширину робочого захвату (12–60 м). От через що нині частіше використовують надлегкі літальні апарати, зокрема мотодельтаплани. По-друге, економія палива: на 1 га літак витрачає його 1,9 л, тоді як наземні обприскувачі — 20,0–28,5 л. А головне: не потрібно технологічної колії, що "з'їдає" близько 10% площі; незалежність від стану погоди, грунту, посівів. Що, скажімо, робити, коли рослини високі, бур'яни ростуть, а на тракторі на таке поле не заїдеш? Наприклад на соняшникове, в разі змикання рядків. Те ж саме стосується й рису, коли в чеки неможливо заїхати. А що робити, коли постійно йде дощ, поле заростає, а наземна техніка безсила допомогти?

Авіацію й надалі широко використовують на практиці, щоправда, найбільше в промислово розвинених країнах: США, Японії, Австралії, Новій Зеландії, Німеччині, Франції, де дедалі більше уваги приділяють навколишньому середовищу, сучасним надлегким літальним апаратам. У нас же авіація існує завдяки старим літакам, хоча дещо робиться і з підготовки кадрів. У сільському господарстві, маючи площу сільгоспугідь близько 42 млн га, Україні дуже складно буде збільшити врожайність зернових і їхню якість без залучення авіації і вкладання великих коштів у її розвиток, при чому згідно з міжнародними вимогами.


 
 

Цікаве

Загрузка...