WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Захист саду після цвітіння і на початку літа - Реферат

Захист саду після цвітіння і на початку літа - Реферат

Збудники хвороб мають "вузьку спеціалізацію": збудник парші яблуні не уражує грушу і навпаки. Щоб запобігти втратам урожаю зерняткових порід від парші, культивують сорти, стійкі проти хвороби. У сортименті яблуні та груші стійкими проти парші є вітчизняні та інтродуковані зарубіжні сорти. Яблуня — Імрус, Чистотіл, Едера, Аскольда, Пріма, Прісцила, Пріам, Орловім, Первенець; груші — Любимиця Клаппа, Золотоворітська, Трембіта, Яблунівська, Етюд, Жозефіна мехельнська.

Листя вишні та черешні сильно уражується кокомікозом як на молодих, так і на плодоносних деревах. Слабше уражуються слива, абрикос, терен. У першій половині червня з нижнього боку листків з'являються численні розкидані або близько розміщені плями темно-бурого кольору. На плодоніжках вишні ураження мають вигляд білуватих плям із рожевою облямівкою. На плодах у місцях ураження утворюються вдавлені великі коричневі плями зі світлим нальотом спороношення. Гриб дає за літній сезон 8–10 поколінь і масово уражує вишню та черешню. Хвороба менш інтенсивно розвивається в суху погоду. Масове ураження кокомікозом спричинює наприкінці липня і в серпні листопад, і дерева оголюються повністю. У дерев, які втратили листя, погіршується зимостійкість, відбувається неповноцінне закладення плодових бруньок під урожай наступного року. Сорти черешні, що сильно уражуються кокомікозом, — Дрогана жовта, Жабуле, Валерій Чкалов, Присадибна, Красуня Києва; вишні — Анадольська, Володимирська, Любська, Гріот український. Сорти черешні, які слабо уражуються хворобою, — Бігарро Оратовського, Мелітопільська рожева, Киянка, Чорна пізня, вишні — Шпанка рання, Мелітопольська десертна, Українка, Шалунья, Жуковська.

Для оздоровлення фітосанітарного стану в садових агроценозах та отримання стабільних і рясних урожаїв важливо впродовж періоду вегетації виконувати комплекс заходів із догляду за плодово-ягідними культурами. Пестицидне навантаження зменшують за рахунок упровадження сортів, імунних і стійких проти плямистостей, борошнистої роси та інших економічно значущих збудників хвороб. Поширення інфекції патогенів і зменшення чисельності шкідників досягають, вирізаючи прикореневу поросль, зачищаючи штамби, скелетні гілки від старої відмерлої кори, моху, лишайників, згрібаючи та обрізаючи суху й хвору біомасу рослин із дальшим її спалюванням або подрібненням (гілки) і закладанням у компостну яму. В саду створюють високий культурний агрофон: проводять обрізання та проріджування крони дерев і кущів, що поліпшує циркуляцію повітря, освітлення, швидке підсихання вологого листя. Уникають загущення посадок, внесення підвищених норм азотних добрив. Проведення зазначених вище заходів, крім профілактичного, має ще дієвий, цілеспрямований характер, який проявляється в погіршенні екологічних умов для розвитку шкідливих організмів і зменшенні щільності їх популяцій.

Проведення захисних заходів, як і їх вибір, залежать від загрози ураження чи пошкодження рослин. Щоб мати чітку картину шкодочинності, треба постійно спостерігати за розвитком і поширенням шкідливих організмів.

У період вегетації проти личинок-мандрівниць комоподібної щитівки обробку проводять після цвітіння яблуні, а проти каліфорнійської — наприкінці червня на початку липня. Для обприскування дерев застосовують препарат №30В, 78% к.е., 0,4 л/20 л води. У промислових насадженнях проти щитівок використовують фосфорорганічні препарати: Бі-58 новий, 40% к.е.*, 0,8–2 л, Диметоат, 40% к.е.*, 2 л, Дурсбан*, 48% к. е., 2 л/га, Рогор-С, 40% к.е.*, 2 л, Фуфанон, 57% к.е.*, 2 л/га (аналог карбофосу) або комбінований препарат Нурелл Д*, 55% к. е., 1—1,5 л/га.

Проти кокцид ефективні препарати неонікотиноїдної групи: Конфідор максі, 70% в.г., 0,07 кг, Моспілан, 20% р.п., 0,4–0,5 кг/га. Ці препарати рекомендовано для застосування в садах різних форм власності. Щоб досягнути високої ефективності обприскування, стежать, аби робочий розчин добре змочив усі органи дерева, особливо тріщини на корі. В разі виявлення заселення насаджень щитівками вживають механічних заходів: зішкрябують і спалюють стару кору, вирізають засохлі гілки і навіть викорчовують дерева, сильно заселені шкідником, з обов'язковим спалюванням.

Обприскування проти горностаєвих молей проводять одразу по закінченні цвітіння яблуні, під час утворення гусінню великих павутинних гнізд. Для хімічного захисту використовують один із інсектицидів піретроїдної групи: Арріво, 25% к.е., 1,5 мл; Децис, 2,5% к.е., 2 мл; Кінмікс, 5% к.е., 2 мл; Карате, 5% к.е., 2 мл; Ф'юрі, 10% в.е., 0,7 мл; Фастак, 10% к.е., 2 мл; Шерпа, 25% к.е., 1,5 мл/10 л води. У присадибних садах із дерев знімають павутинні гнізда з гусеницями та лялечками горностаєвих молей і спалюють їх. У гусеницях розвивається паразит агеніаспіс, який може знищити близько 70% особин шкідника. Для збільшення чисельності агеніаспіса павутинні гнізда з гусеницями не спалюють, а розміщують у ящики, обтягнуті металевою чи капроновою сіткою з отвором 1–1,5 мм, і залишають у саду. Коли розвиток імаго паразита закінчується, із гусениць виходять молі, летять у сад і заражають нові яйця. Обприскування проти мінуючих молей проводять після цвітіння яблуні, використовуючи піретроїдні інсектициди. Обробки проти мінуючих молей літніх поколінь збігаються з обробками проти яблуневої плодожерки.

Крім хімічного, проти імаго молей та інших шкідників низки лускокрилих ефективний фізико-механічний метод. Метелики літають переважно в сутінках і вночі. Для їх відловлювання і дальшого знищення застосовують пастки з бродильними пахучими речовинами. Для приготування принад використовують сухофрукти, з яких варять узвар. Після охолодження до узвару додають цукор і дріжджі. Як принаду можна використовувати мелясу. Приготовлені принади розливають у коритця або в інші ємності та розвішують на кронах дерев або розставляють серед рослин. Метелики летять на запах, попадають у рідину й гинуть. Із пасток метеликів щодня потрібно видаляти. Встановлення пасток дає змогу не тільки зменшити кількість метеликів, а й вести спостереження за динамікою їх чисельності та розвитком шкідників.

Встановлення оптимального терміну захисних дій проти гусениць першого покоління яблуневої плодожерки грунтується на визначенні суми ефективних температур — 230°С (поріг — 10о), для грушевої — 380°С. Обприскування проти яблуневої плодожерки доцільне за пошкодження 2% і більше плодів урожаю в попередньому році та в разі виявлення двох і більше гусениць (що зимували) на ловильний пояс. Обробку проводять на 5–6 днів пізніше терміну, коли сума температур сягне 230°С. Зниження чисельності яблуневої плодожерки в другому й третьому поколіннях можливе, якщо в червні на штамби дерев порозкладати ловильні пояси і періодично їх знімати й знищувати в передімагінальні стадії. Ефективним заходом є систематичне збирання й знешкодження опалих яблук, що перешкодить гусені вийти з плоду на коконування.

За сучасних умов як для промислових насаджень, так і для приватного сектору проти шкідливихчленистоногих рекомендовано новий клас інсектицидів із групи регуляторів росту комах. Препарати цієї групи порушують метаморфоз комах, кліщів, а саме: розлад ембріонального розвитку. Для роздрібного продажу населенню рекомендовано інсектициди Матч, 10% к.е., та Рімон, 10% к.е., з нормою витрати, відповідно, 8 мл/5 л і 6 мл/ 10 л води. Матч і Рімон інгібують утворення хітину, що унеможливлює формування кутикули в процесі линьки. Цим препаратам властивий тривалий період захисної дії (25–35 днів), який у 2–2,5 раза більший, ніж у ФОС чи піретроїдів. Крім основних шкідників плодових культур (листовійки, плодожерки, мінуючі молі), Матч контролює бурого та інші види павутинних кліщів, а Рімон — личинкову стадію шкідників родин твердокрилих (квіткоїди, брунькоїд, казарка, букарка), рівнокрилих (попелиці, листоблішки), двокрилих (вишнева муха, галиці). Регулятори росту комах безпечні для корисної ентомо- та акарофауни, що дає змогу збільшити щільність їх популяції і підвищити роль у регуляції чисельності шкідливих комах і кліщів. Оптимальними строками обприскування є завчасна обробка плодових дерев — до відкладання самицями яєць. За такого режиму застосування досягається висока ефективність проти фітофагів, личинки яких ведуть прихований спосіб життя і є недоступними для контактних препаратів.


 
 

Цікаве

Загрузка...