WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Захист саду до цвітіння рослин - Реферат

Захист саду до цвітіння рослин - Реферат

Сорти, резистентні проти хвороб, обробляють лише інсектицидами. Задля економії робочого часу і підвищення ефективності обробок рекомендовано змішувати інсектициди з фунгіцидами та регуляторами розвитку рослин: Гумісол, р., Вермісол, р., Імуноцитофіт, табл., АГ займ. Препаратам групи регуляторів росту і розвитку рослин (РРРР) властивий значний потенціал активізації захисних реакцій самої рослини. Дані, які одержав автор, підтверджують можливість індукувати їх стійкість проти шкідливих організмів, насамперед, проти збудників хвороб і стресів, активізувати ріст і розвиток рослин. Крім того, застосування бакових сумішей препаратів з РРРР дає змогу на третину зменшувати витрату пестицидів. Бордоську рідину можна змішувати тільки з сірковмісними препаратами.

Кущові ягідники (смородина чорна, золотиста, червона; йошта; малина)

Найпоширенішим шкідником ягідних культур є попелиця. На чорній і золотистій смородині, рідше на агрусі паразитує агрусова попелиця. За нашими спостереженнями, червоній, золотистій і чорній смородині шкодить червоносмородинова галова попелиця.

Малину заселяє малинова пагонова попелиця. На початку весни з перезимувалих яєць, відкладених біля основи бруньок на гілках, пагонах, відроджуються личинки, які висмоктують із бруньок сік, згодом вони заселяють пагони та нижній бік листя.

Поширені також листовійки. Розанова шкодить чорній смородині; ляклива та сітчаста — малині; заморозкова — смородині, малині, агрусу; всеїдна — всім кущовим ягідникам. Гусениці листовійок пошкоджують бруньки, листки та засновують їх павутиною, утворюючи гнізда.

Із пильщиків на смородині та агрусі поширені агрусовий блідоногий і червоносмородиновий жовтий. У цих видів личинки зимують у грунті в щільних коконах. У період бутонізації агрусу починається літ імаго. Самиці відкладають яйця на листки. Личинки після відродження грубо об'їдають листки, скелетуючи їх. У спеку вони ховаються на нижньому боці листків, а якщо до них доторкнутися — скручуються і падають на землю. Дають 2–3 покоління.

Особливо слід виокремити еріофіїдних кліщів. Для чорної смородини небезпечний смородиновий бруньковий кліщ. Шкідник розвивається всередині бруньок, які згодом стають круглими та нагадують головку капусти. Пошкоджені бруньки засихають. Крім прямої шкоди, яку кліщі завдають рослині, вони ще й переносять вірус махровості чорної смородини. Влітку на листках чорної смородини можна помітити безліч дрібних жовтуватих плям. Подібна строкатість у забарвленні листя з'являється внаслідок пошкодження його смородиновим листковим кліщем. Окрім еріофіїдних кліщів, акарокомплекс смородини та агрусу представлений звичайним павутинним кліщем.

Ягідники пошкоджують галиці. Малину — малинова стеблова, смородину — смородинова пагонова галиця. Шкодять личинки. Вони поселяються у рослинних тканинах, утворюючи на них здуття або гали. Розвиваються, відповідно, в одній або двох генераціях.

Не обминають ягідники й квіткоїди. На малині та суниці "спеціалізується" малиновий квіткоїд. Самиці відкладають яйця у бутони та підгризають квітконіжку. Пошкоджений бутон опадає, в ньому розвивається личинка. Дає одну генерацію.

Зав'язь малини пошкоджує малиновий жук. Навесні, із прогріванням грунту до 12°С, жуки заселяють квітучі рослини, об'їдаючи у квіток пильники та пилок. Самиці відкладають у квітки яйця, з яких виплоджуються личинки. Зав'язь, пошкоджена личинками малинового жука, втрачає смак і товарність.

Смородину пошкоджує смородинова міль. Навесні, за температури повітря 13°С, гусениці першого покоління після перезимівлі виходять із коконів і вбуравлюються в набубнявілі бруньки, якими й живляться. Друге покоління гусениць живе в ягодах і виїдає їх. За масового розвитку шкідника можливе пошкодження 50% бруньок.

Смородину та агрус уражують збудники хвороб антракнозу, борошнистої роси, септоріозу, бокальчастої іржі. На малині паразитують збудники дідімели, або пурпурової плямистості, антракнозу, септоріозу.

Захисні заходи плодоносних кущових ягідників та суниці проти шкідливих організмів із застосуванням хімічних засобів рекомендовано проводити у фенофази від розпускання бруньок до цвітіння та після збирання врожаю. Застосування біологічних препаратів можливе в період від цвітіння до збирання врожаю.

Коли личинки попелиці відроджуються, кущі обробляють інсектицидами піретроїдної групи — Арріво, Децис, Карате, Кінмікс, Фастак, Шерпа або неонікотиноїдної — Актара, Вектор, Конфідор, Конфідор максі, Моспілан, Проагро, Ратибор, Дантоп, Бомбардир, Танрек. Після цвітіння кущових ягідників і в період наливання ягід за помірних термовологих режимів створюються сприятливі умови для розвитку попелиць, які масово заселяють листкові розетки та пагони. Щоб зменшити щільність їх популяцій, застосовують господарське мило, настоянку тютюну або біологічний інсектицид Актофіт, 0,2% к.е., 40–60 мл/10 л води. Для обробок доцільно готувати бакову суміш пестицидів. До розчину з інсектицидом треба додати один із фунгіцидів — Топаз, Топсін М, Купроксат.

Проти пильщиків необов'язково використовувати хімічні засоби захисту — можна обійтися струшуванням личинок із дальшим їх знищенням. У разі виявлення личинок кущі опилюють деревним попелом за допомогою капронової панчохи або подвійного шару марлі.

Для регулювання чисельності кліщів на смородині застосовують акарицид Демітан, Неорон*, 50% к.е., 9 мл, Омайт*, 57% к.е., 15 мл, Ортус*, 5% к.с., 7,5 мл на 10 л води. Кущі обприскують у період відокремлення лусочок — перед цвітінням.

Проти галиць до цвітіння проводять обробку одним із інсектицидів неонікотиноїдної групи. Ефективне періодичне розпушування грунту під кущами. Цю операцію проводять обережно, щоб не пошкодити кори.

Малинового квіткоїда і жука під час бутонізації щодня струшують на підстилку і знищують. Пошкоджені квіткоїдом бутони, в яких є яйця та личинки, збирають і спалюють. У разі високої чисельності жуків кущі до цвітіння обприскують інсектицидами піретроїдної групи.

Для знищення гусениць смородинової молі в період викидання суцвіть застосовують один із зазначених вище інсектицидів.

Підвищення імунітету кущових ягідників до дії різних стресових чинників можливе після підживлення рослин фосфорнокалійними добривами. Дуже уважно слід поводитись під час внесення азотних добрив, надлишок яких сприяє розвитку борошнистої роси та вірусних хвороб. Під червону смородину та агрус не вносять калійних добрив із вмістом хлору. Чорну смородину висаджують подалі від низьких заболочених місць, на яких росте осока — проміжний господар бокальчастої іржі. В разі близького розміщення насаджень біля осоки її періодично скошують. Під час розпускання бруньок кущі обприскують 1% бордоською рідиною.

Проти борошнистої роси, крім хімічних препаратів, ефективні кальцинована сода — 50 г, (в суміші з господарським милом, 40 г) двозаміщений фосфатний натрій — 100 г/10 л води, настій коров'яку (1 ч на 2 ч води).

Йошта — гібрид чорної смородини та агрусу — має імунітет проти хвороб і не потребує проведення захисних обробок фунгіцидами. Із шкідників йошту дуже пошкоджують личинки пильщика, незначної шкоди завдають гусениці всеїдної листовійки.

Умовні позначення:

в. р. к. — водорозчинний концентрат;

з. п. — порошок, що змочується;

к. е. — концентрат емульсії;

к. с. — концентрат суспензії;

в. г. — водорозчинні гранули;

табл. — таблетки;

р. — розчин;

р. п. — розчинний у воді порошок;

* — тільки для промислового використання, не для роздрібного продажу.


 
 

Цікаве

Загрузка...