WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Захист овочевих культур у закритому грунті - Реферат

Захист овочевих культур у закритому грунті - Реферат

У теплицях, де вирощують огірки, треба підтримувати температуру повітря вночі не нижчу за 18...20°С і не вищу 28°С вдень, відносну вологість, відповідно, — 80–85% і 75–80%. Під час вирощування помідорів температура повітря має бути 22...24°С вдень і 16...18°С вночі, а відносна вологість повітря — 60–65%. Потрібно уникати різких коливань між денними та нічними температурами, не допускати випадання конденсату й протягів. У сонячну погоду в скляних теплицях вчасно їх забілювати крейдою.

Поливати рослини теплою водою, але не вище 25°С. У період зниженої температури поливи проводити рідко, щоб грунт не перезволожувався.

Як свідчать багаторічні дослідження, дотримання й виконання комплексу профілактичних та агротехнічних заходів дає змогу знизити розвиток хвороб і чисельність шкідників на 50–60%, але все ж не забезпечує повного захисту тепличних рослин від них. Тому виникає потреба в застосуванні біологічних препаратів, а за високого заселення рослин шкідниками та розвитку хвороб — хімічних засобів захисту. Механізм дії біологічних засобів захисту рослин проявляється в паразитуванні, знищенні та ураженні шкідливих організмів бактеріями й грибами, а також використанні їх антагоністичних властивостей проти збудників хвороб.

Інститут захисту рослин розробив технології виробництва мікробіологічних препаратів, які є основою для освоєння їх виробничими біолабораторіями незалежно від рівня технологічного оснащення. Пропонується три основних типи технологій виробництва грибних біопрепаратів на основі ентомопатогенів і антагоністів збудників хвороб рослин: однофазна — поверхнева (на зернах злаків або їх відходів від виробництва ентомофагів), глибинно-поверхнева та глибинна (живильні середовища — побічна продукція харчової промисловості, крохмале-патокова та цукрова).

Науковці Інституту захисту рослин УААН розробили інтегровану систему захисту овочевих культур у закритому грунті з переважним застосуванням біологічних засобів, яка містить раціональне поєднання мікробіологічних препаратів з ентомофагами різного ступеня спеціалізації. Ця система передбачає вчасне виявлення шкідливих організмів та послідовне, залежно від фази розвитку рослин і гідротермічних умов у культиваційних приміщеннях, застосування біоагентів (табл. 1).

Для виявлення білокрилки розвішують жовті клейові пастки рівномірно по всій теплиці (5–6 штук на 100 м2), для зниження чисельності на початковому етапі її розвитку проводять випуск ентомофага енкарзії (5–10 особин/м2, температура — 17...22°С). Протягом вегетації рослин випускають макролофуса з розрахунку 5 особин/1 м2, за появи вогнищ шкідника хижака випускають у співвідношенні 1:5–10. Дальші два випуски проводять через кожні 10–12 днів з розрахунку 150 тис. особин/га. Обробляють рослини Вертициліном (за температури до 26°С) або Боверином (за температури 26...30°С).

У період вегетації культур, за появи перших вогнищ павутинного кліща, випускають фітосейулюс у співвідношенні 1:30–40, а за масового розмноження шкідника — акарифага 500 тис. особин/га), обприскують рослини біопрепаратами — Бітоксибацилін (1% суспензія), Актофіт, 0,2% к.е.

Проти тютюнового трипса протягом культурозміни комбінують застосування біологічного препарату Боверину з випуском амблісейуса. Вогнища шкідника обробляють суспензією Боверин у концентрації 4х107 конідій/мл. Амблісейуса випускають у співвідношенні хижак — жертва — 1:2, а за високої чисельності шкідника випуск амблісейуса чергують із обробкою Боверином. Витрата суспензії залежить від стану рослин і може коливатися від 150 до 500 л на 1000 м2. Проти попелиць випускають галиці афідимізи у співвідношенні 1:5, проти нематод — внесення в грунт Нематофагіну.

За високої чисельності і в період масових спалахів шкідників застосовують пестициди, безпечні для ентомофагів і занесені в "Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні".

У боротьбі з комплексом збудників хвороб, що викликають кореневі та сіру гнилі, фузаріозне в'янення рослин, успішно застосовують біопрепарати: Триходермін (суха й рідка форми), Ризоплан, Гаупсин*. В Інституті захисту рослин розроблено технологію їхнього застосування проти цих збудників на тепличних культурах. Технологія передбачає такі процеси: обробка насіння — замочування насіння в 0,5% суспензіях біопрепаратів (експозиція — 3–6 годин за добу до висіву); внесення біопрепаратів у торфоперегнійну суміш під час заповнення розсадної посуди; поливання розсади 0,1% розчином препаратів (норма робочої рідини — 100 мл/рослину) через сім днів після пікірування; дво-, триразове поливання рослин під корінь 0,5% розчином препарату (250 мл/рослину) через 25 днів після висадження в теплицю з інтервалом один місяць. Проти сірої гнилі — профілактичні обприскування 0,5% розчином Триходерміну після пасинкування та обривання листків, промазування мокрих плям 3-відсотковою суспензією Триходерміну.

Встановлено, що ефективність технології залежить від проведення вчасного й комплексного застосування біопрепаратів протягом усього онтогенезу рослин, це дає змогу знизити ураженість огірків кореневими гнилями на 76,3–80,2%, загибель рослин — у 3,9–5,2 раза порівняно з контролем (табл. 2); томатів фузаріозним в'яненням — на 72,2–74,3% (табл. 3) і бактеріозами — на 60,2–68,1%.

Багаторічні дослідження науковців Інституту захисту рослин свідчать, що дія біопрепаратів підвищується в теплицях за постійного їх внесення (кількох років поспіль) під час вирощування овочевих культур. Застосування біопрепаратів позитивно впливає також на схожість насіння, приживлення розсади та біометричні показники. У середньому схожість насіння підвищується на 10–12%, прискорюються — поява сходів на 4–6 днів, цвітіння — на 6–8, початок плодоношення — на 7–10 днів, а тривалість плодоношення подовжується на 14–16 днів. Прибавка врожаю становить 4,5–7,6 кг/м2 овочевої продукції (табл. 4).

Отже, застосування інтегрованої системи захисту овочевих культур із переважним застосуванням біологічних засобів захисту від комплексу основних шкідників і хвороб у поєднанні з проведенням профілактичних, агротехнічних і організаційно-господарських заходів дає змогу протягом кожного культурообороту збирати планові врожаї овочевих культур.

Дослідження з використання біологічних засобів для боротьби із шкідниками та хворобами овочевих культур у закритому грунті вказує на те, що наукові надбання в цьому напрямі істотні, а практичне використання їх відкриває можливість повної біологізації захисту рослин у тепличних господарствах і в умовах приватних теплиць.


 
 

Цікаве

Загрузка...