WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОрганізація виробництва, Трудове право України, Cоцзахист → Захист насаджень зерняткових культур у Лісостепу України від основних шкідників і хвороб до початку цвітіння - Реферат

Захист насаджень зерняткових культур у Лісостепу України від основних шкідників і хвороб до початку цвітіння - Реферат

Уже у фазі набубнявіння бруньок за середньодобової температури повітря 6°С на деревах з'являються перші особини букарки та яблуневого квіткоїда. Масове заселення насаджень спостерігалося через 7–10 днів за середньодобової температури повітря 8°С у фазі зеленого конуса вегетуючих рослин. Жуки заселяють дерева з десятої години ранку до п'ятої години вечора. За нашими спостереженнями, на одній бруньці плодового дерева може перебувати від одного до п'яти жуків букарки, які роблять в ній багато проколів (прокусів). Таких уколів ми нарахували від 5 до 15 на одну бруньку. Бруньки потім буріли та опадали. Схожі пошкодження ми побачили на пуп'янках і молодому листі. Дослідження свідчать, що заселення насаджень квіткоїдом відбувається дуже швидко, особливо за температури повітря 10...12°С. Шкідник літає і характеризується надзвичайно високою ненажерливістю (упродовж п'яти годин світлового дня одна самка пошкоджує в середньому 55 бруньок). Згодом жуки паруються й відкладають яйця в пуп'янки.

Ми встановили також, що казарка заселяє сади за середньодобової температури повітря 8°С, що збігається з фазою зеленого конуса й закінчується перед цвітінням груші. Шкідник спочатку пошкоджує (вигризає) бруньки, а потім пуп'янки та молоде листя. Упродовж світлового дня жук може частково або повністю вигризти вміст 20–25 бруньок. Особливо сприятливими умовами для високої шкодочинності цього об'єкта є середньодобові температури повітря 12...14°С і висока вологість повітря (85–90,5%), що часто спостерігається після теплих та короткочасних весняних дощів. Сірий бруньковий довгоносик (брунькоїд) не літає, а забирається на дерево по стовбуру. Заселення відбувається з фази розпукування бруньок — зеленого конуса за середньодобової температури повітря 10°С. Живиться шкідник тільки вдень у сонячну теплу погоду, а на ніч він спускається на землю й ховається в потаємні місця. Фітофаг спочатку сильно вигризає або повністю з'їдає бруньки, передусім у нижній частині дерева, а потім вони розповзаються по всьому дереву. Проведеними дослідженнями встановлено, що за середньодобової температури повітря 10...12°С один жук брунькоїда може знищити за добу від 46 до 54 бруньок.

Особливо небезпечні згадані вище трубковерти й довгоносики для плодового розсадника, насамперед для підщеп, саджанців першого року вирощування та окулянтів.

Встановлено, що найефективнішими проти цих видів, а також проти інших фітофагів, які шкодять у фенофази розпукування бруньок — зелений конус (листовійки, мідяниці, молі, попелиці), з тривалим захисним ефектом (25–30 днів) є такі інсектициди: Каліпсо 480 SC, к.с. (0,25 л/га), Актара 25WG, в.г. (0,14 кг/га) і Маршал 25, к.е. (1,0–1,5 л/га). Високоефективним (із захисним ефектом 10–15 днів) у цей період вегетації є застосування фосфорорганічних препаратів (за температури повітря не нижче 15°С): Базудин 600 ЕW, в.е. (1,2 л/га), Бі-58 новий, к.е. (0,8–2,0 л/га) та робоча суміш препаратів Пірінекс, 40,8% к.е (1,5 л/га) і Альфагард 100, к.е. (0,15 л/га).

Варто нагадати, що дозрівання сумкоспор парші яблуні та груші збігається з фазою набубнявіння бруньок, а масове розповсюдження починається після намокання опалого листя під час дощів і збігається з фазою розпукування бруньок — зелений конус. На міцелії, що зимує в корі уражених пагонів, рано навесні формуються конідії, які паралельно із сумкоспорами зумовлюють первинну інфекцію. Потрапляючи на молоді органи дерев, сумкоспори й конідії проростають у краплинах води та викликають первинне ураження.

Слід пам'ятати, що застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп є обов'язковою вимогою Фунгіцидного антирезистентного комітету (FRAC) для запобігання появі резистентних штамів збудників хвороб. А тому в план фунгіцидних обробок на сезон слід вносити три блоки: контактні фунгіциди — системні фунгіциди — контактні фунгіциди.

Отже, на початку вегетаційного періоду проти парші (фаза зеленого конуса) слід планувати проведення обробки контактними препаратами, а потім, після проведення аналізу закладання квіткових бруньок і розміщення сортів у кварталах саду, проводять обробку системними фунгіцидами. До високоефективних контактних фунгіцидів належать такі:

Група міді: Чемпіон, з.п. (2,0 кг/га), Купроксат, к.с. (5,0 л/га).

Група фітокарбаматів: Полірам ДФ, в.г. (2,5 кг/га), Дітан М-45, з.п. (2,0–3,0 кг/га).

Група аналінпіримідинів: Хорус 75WG, в.г. (0,2кг/га).

На особливу увагу заслуговують препарати: Хорус 75WG, в.г., — справляє унікальну дію, має проникну системну й контактну здатність впливати на збудників парші (також борошнистої роси й моніліозу, надійно працює за низьких температур (5°С) і Чемпіон, з.п., — його можна використовувати навіть за 3–5 днів до розлітання аскоспор, справляє мінімальне навантаження на рослини, бо в ньому низький вміст міді та зовсім немає хлору; добре розчиняється у воді; стійкий проти змивання дощем; знищує бактерії Erwinia herbicola, Pseudomonas fluorоscens, Pseudomonas syringae і не дає можливості утворюватися кристалам льоду. Підвищує стійкість рослин до приморозків (-5°С). Перелічені фунгіциди слід змішувати з одним зі згаданих вище інсектицидів (чи їх робочих сумішей) і проводити обприскування у фазі зеленого конуса плодових дерев.

Відомо, що збудник борошнистої роси яблуні зимує в уражених ростових і плодових бруньках, а рано навесні (кінець фази зеленого конуса) з уражених бруньок розвиваються первинно уражені пагони або суцвіття. Конідії гриба, що масово утворюються на них, розносяться по саду і спричиняють так звану вторинну інфекцію, яка проявляється здебільшого на листках і молодих пагонах. Це відбувається у фенофазі рожевого пуп'янка.

Саме в цей період розвитку плодового дерева, крім борошнистої роси, листкова поверхня рослин масово уражується паршею (особливо в дощову погоду), відбувається відродження личинок (німф) плодових кліщів, заселення листків гусеницями листовійок і молей, личинками попелиць, листоблішок, масове пошкодження листкової поверхні та бутонів садовими довгоносиками й трубковертами. Важливо, що в цей період відроджуються личинки зеленої цикадки й заселяють трав'яну рослинність у міжряддях саду.

З огляду на це у фазі рожевого пуп'янка в багаторічних насадженнях проти названих шкідників (за їх чисельності, вищої за ЕПШ) ефективними є згадані інсектициди, які використовували у фазі зеленого конуса з додаванням проти кліщів акарицидів Аполло, к.с. (0,4–0,6 л/га) або Ніссоран, з.п. (0,3–0,6 кг/га), що мають тривалий захисний ефект (50–90 днів).

У масивах яблуні сортів, які уражує борошниста роса, слід використовувати системні фунгіциди: Байлетон, з.п. (0,15–0,2 кг/га), Сапроль, к.е. (1,0–1,5 л/га), Кумулюс ДФ, в.г. (6,0 кг/га), Сірка колоїдна, паста (16 кг/га), Топаз 100 ЕС, к.е. (0,3–0,4 л/га), Топсін М (2,0 кг/га).

Ті квартали насаджень, які уражує парша, доцільно обприскувати такими препаратами: Делан, в.г. (0,5–1,0 кг/га), Дітан М-45, з.п. (2,0–3,0 кг/га), Рубіган, к.е. (0,5–0,6 л/га), Мерпан 80, в.г. (1,9–2,5 кг/га).

Сорти яблуні, які уражують і парша, і борошниста роса, доцільно обприскувати препаратами Хорус 75WG, в.г.(0,2 кг/га) та стробілуринами Флінт (0,15 кг/га) і Стробі, в.г. (0,2 кг/га). Основну увагу потрібно звернути на останні препарати з групи стробілуринів. Це нові унікальні фунгіциди, що мають системну профілактичну, лікувальну, викорінюючу та трансміларну властивості (потрапляючи на верхній бік листкової пластинки, вони проникають і на нижній бік листка). Необхідною умовою використання цих препаратів є обов'язкове проведення повторних обробок насаджень саме ними.

Норма витрати робочого розчину суміші препаратів у фазі зеленого конуса та рожевого пуп'янка в інтенсивних насадженнях зерняткових культур становить 600 л/га, а в насадженнях зі схемою садіння 4х5 м — 4х6 м — 1200–1500 л/га.

Вартість засобів захисту рослин для проведення однієї хімічної обробки у фази зеленого конуса та рожевого пуп'янка становить 180–220 грн/га (залежно від видового складу шкідливих організмів і їх чисельності).

Слід нагадати про ефективний захід захисту саджанців плодових і ягідних, декоративних і лісових культур від грунтових шкідників (личинок травневого та східного хрущів, дротяників) під час весняного висаджування (розробка Мліївського інституту садівництва ім. Л. П. Симиренка УААН, Патент України, № 48271). За заселення поля личинками хрущів — 0,5–1,0 екз./м і більше, дротяників — 3–5 екз./м ефективним є замочування коріння саджанців у сметаноподібній масі, що складається з рудої глини, коров'яку й води (0,7:0,8:1), куди додають 1–1,5% робочого розчину Промету 400, мк.с., або Круїзеру 350, т.к.с. У разі використання цього способу захисту саджанців від грунтових шкідників загибель рослин не перевищує 1,0–1,5%, а в період вегетації (оскільки препарати рухаються рослиною тільки вгору апікально по ксилемі та мають тривалий захисний ефект) вилучається не менше двох обприскувань саджанців проти попелиць, мідяниць і листогризучих видів, що істотно поліпшує екологічну ситуацію агробіоценозів молодих насаджень.


 
 

Цікаве

Загрузка...